Wkrótce rusza tegoroczna czwarta edycja Valvoline Rajdu Małopolski. Zawody rozpoczną się w Wadowicach
Czwarta edycja Valvoline Rajdu Małopolski. Na trzy dni utrudnienia w centrum Wadowic

Wkrótce rusza tegoroczna czwarta edycja Valvoline Rajdu Małopolski. Zawody rozpoczną się w Wadowicach, a zakończą w Makowie Podhalańskim. Mieszkańców czekają jednak utrudnienia, bo na trzy dni zamknięty, bądź utrudniony będzie ruch na części ulic.

Valvoline Rajd Małopolski 2024 to wydarzenie łączące sportową rywalizację na najwyższym poziomie, wyjątkowe emocje i wiele atrakcji dla całych rodzin. Wszystko to w dniach 6-8 czerwca, bezpłatnie, na terenach powiatów suskiego oraz wadowickiego. Zawody rozgrywane będą aż w czterech cyklach: począwszy od Mistrzostw FIA Strefy Europy Centralnej, przez Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, Millers Oils Historyczne Rajdowe Samochodowe Mistrzostwa Polski, po Rajdowe Mistrzostwa Południa.

Uroczyste otwarcie rajdu zaplanowano na czwartkowy wieczór 6 czerwca. O godzinie 20:00 zawodnicy oraz samochody rajdowe pojawią się na wadowickim rynku, by rozpocząć Valvoline Rajd Małopolski. Na piątkowy poranek zaplanowano zupełnie nowy odcinek testowy Stryszawa (w godzinach od 8:00 do 12:00). Prawdziwe ściganie ruszy w piątkowe popołudnie, na które zaplanowano pięć odcinków specjalnych. Najpierw załogi zmierzą się z całkiem nową próbą Barwałd o długości 9,72 kilometra (start o 15:48), na której zaplanowano łącznik szutrowy oraz — po raz pierwszy w tym rajdzie — przejazd przez tzw. water splash. Następnie stawka stanie na starcie próby Mucharz (start o 16:11), znanej z ubiegłego roku, jednak z odwróconej konfiguracji — ze startem w Łękawicy, gdzie gmina Stryszów przygotowuje wyjątkowy punkt kibica z dodatkowymi atrakcjami, poczęstunkiem i technicznym nawrotem na trasie przejazdu. Po dwóch oesach załogi zjadą na przegrupowanie pod Młyn Jacka Hotel&SPA, po którym udadzą się na 30-minutowy serwis w Wadowicach. Po nim czekają ich kolejne dwa przejazdy prób Barwałd (18:44) i Mucharz (19:07), by po przegrupowaniu i serwisie B wystartować w krótkim, ale niezwykle widowiskowym odcinku specjalnym dedykowanym kibicom. Będzie to próba Wadowice, wytyczona w ścisłym centrum miasta — ze strefą kibica na rynku i dodatkowymi atrakcjami.

Sobotnia pierwsza pętla złożona zostanie z trzech odcinków specjalnych znanych z poprzednich edycji rajdu. OS 6 to mierząca 9,3 kilometra próba Stryszów (start o godzinie 7:48), z trudną partią do mety, po odświeżonym asfalcie. Następnie załogi rywalizować będą na odcinku Zawoja (14,35 kilometra, godzina 8:41), który w poprzedniej edycji rozgrywany był w piątek. Pętlę zakończy OS 8 Maków Podhalański (4,32 kilometra, godzina 9:39), w odwróconej konfiguracji — z metą w Makowie, a także z nowym łącznikiem szutrowym i hopą na szczycie Makowskiej Góry. Po serwisie załogi ponownie pokonają próby Stryszów (godzina 11:52) oraz Zawoja (12:45).

Finałową pętlę stanowić będą trzy odcinki specjalne: Stryszów (15:08), Zawoja (16:01) oraz dodatkowo punktowany RMF FM Power Stage Maków Podhalański, w wydłużonej wersji — ze zjazdem do centrum miasta (5,45 kilometra, godzina 17:29). W Makowie zorganizowana zostanie strefa kibica wraz z telebimami i atrakcjami dla rodzin, a dzień zwieńczy ceremonia wręczenia nagród i koncerty zaproszonych gwiazd. Rajd w cyklu CEZ, RSMP i Millers Oils HRSMP mierzy łącznie nieco ponad 124 kilometry, które stanowią ponad 31% długości całej trasy.

Zobacz tracę Valvoline Rajdu Małopolski 2024

Cykl Rajdowych Mistrzostw Południa to rozgrywki okręgowe, które można określić mianem drugiej ligi. Udział w takich zawodach wymaga już profesjonalnie przygotowanego samochodu oraz licencji, jednak koszty udziału są znacznie niższe, niż na przykład w mistrzostwach Polski. Valvoline Rajd Małopolski stanowi drugą rundę zmagań w cyklu RMP, a na zawodników czeka blisko 60 kilometrów oesowych. Na piątek zaplanowano ceremonię startu na wadowickim rynku (godzina 17:30), po którym tuż przed godziną 20:00 załogi rywalizować będą na OS 1 Wadowice. Na sobotę zaplanowano dwie pętle złożone z OS2/5 Stryszów (9,30 kilometra, start o godzinie 9:38 i 13:42), OS 3/6 Zawoja (14,35 kilometra, godzina 10:31 i 14:35) oraz OS 4/7 Maków Podhalański (4,32 kilometra, godzina 11:29 i 16:03).

Mieszkańców w związku z wydarzeniem czeka spore sportowych emocji ale i utrudnień:: do naszego regionu przyjedzie kilka tysięcy osób, które napędzą lokalny rynek gastronomiczny i hotelarski. Jak informuje Urząd Miejski w Wadowicach, w dniach od 6 czerwca od godziny 6:00 do 8 czerwca do godziny 22:00 zostanie wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu związana z utworzeniem parku serwisowego rajdu. Zostanie zamknięta ulica Sienkiewicza od ulicy Wojska Polskiego do ulicy Teatralnej oraz od ulicy Wojska Polskiego do ulicy Nadbrzeżnej 77a oraz w kierunku ulicy Józefa Piłsudskiego bez skrzyżowania.

Mieszkańcy tych ulic otrzymają specjalne nalepki na samochody, tak by mogli dojechać do swoich posesji. Na potrzeby rajdu zamknięty też będzie parking przy ulicy Sienkiewicza. Wyjątkowo też 6 czerwca nie będzie targu zwierzęcego.

Natomiast 7 czerwca oznakowanie związane z zabezpieczeniem trasy rajdu będzie wprowadzone od godzinach 16:00 do 23:00. Trasa rajdu będzie przebiegać ulicami: START ul.: Jagiellońska – Jana III Sobieskiego – Adama Mickiewicza – Gimnazjalna – Marcina Wadowity – Bohaterów Getta – Piaskowa META.

 

Organizatorem Valvoline Rajdu Małopolski jest Fundacja Sporty Motorowe, a promotorem firma GB pro.

Portal WadowiceOnline.pl jest patronem medialnym wydarzenia.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-7 #1 Majka 2024-05-29 10:16
Ten kto zaplanował trase przejazdu musi być zdrowo szurnięty albo ma poważne problemy rodzinne i chce się wyładować na mieszkańcach. Debilizm to mało powiedziane.
+9 #2 pp 2024-05-29 10:50
Cytuję Majka:
Ten kto zaplanował trase przejazdu musi być zdrowo szurnięty albo ma poważne problemy rodzinne i chce się wyładować na mieszkańcach. Debilizm to mało powiedziane.


A ja uważam, że dobrze, niech się coś w tym mieście dzieje. Już nie przesadzajmy, że jak chwilę coś pobrzęczy to się jakaś krzywda mieszkańcom stanie.

Jedyne co mi się nie podoba, to to jak jakieś ~3 miesiące temu drogówka po wcześniejszej nagonce pewnego byłego włodarza urządziła polowanie na głośno wyglądające pojazdy, a same zatrzymania miały miejsce na obrzeżach lub nawet poza miastem. A teraz zdecydowanie głośniejsze będą w samym centrum miasta i pewnie jeszcze ten event będzie zabezpieczany przez tych samych funkcjonariuszy .
-1 #3 Dżon kołalski 2024-05-29 10:53
Majka, szonie zluzuj majty. Nie pasuje? Wyjedź z miasta na kilka dni!
+6 #4 alf 2024-05-29 12:18
U nas na ulicy postawili znak że ruch zamknięty w piątek od 16 do 23 czyli do przeżycia. Fanem motoryzacji nie jestem, ale taka impreza to może być większa promocja miasta w mediach niż te wątpliwej jakości koncerty gdzie hałas jest podobny.
+2 #5 Marek Kucmerka 2024-05-29 17:05
Czy ten rajd też będzie pod hasłem : "Śladami Jana Pawła II"?
-12 #6 Jaszczur 2024-06-05 20:20
Przylatuję z UK specjalnie na ten rajd. Wreszcie jakieś wydarzenie nie związane z pieśnią religijną :)

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.