Miejski Klub Sportowy Kalwarianka zaprasza na huczne obchody jubileuszu 100-lecia! Przygotowano sporo atr
100 lecie klubu! Kalwarianka zaprasza na obchody jubileuszu

Miejski Klub Sportowy Kalwarianka zaprasza na huczne obchody jubileuszu 100-lecia! Przygotowano sporo atrakcji.

W sobotę (8.07) od rana Miejski Klub Sportowy Kalwarianka zaprasza na obchody stulecia istnienia.  Przygotowano sporo atrakcji, które zaczną się od mszy świętej w kościele parafialnym św. Józefa w Kalwarii Zebrzydowskiej o złożenia kwiatów pod obeliskiem św. Jana Pawła II.

Nie zabraknie meczu młodzików MKS Kalwarianka – Hutnik Kraków, rozgrywek Oldbojów MKS Kalwarianka, koncertów (Mateusz Mijala oraz Julii Mosiądz), pokazu tanecznego Eleven Dance Academy a także projekcji filmu o historii klubu.

Dla kibiców i kolekcjonerów przygotowano stoisko z pamiątkami, szaliki, kubki, wpinki, proporczyki, koszulki jubileuszowe oraz trykoty meczowe z poprzednich lat do rozdania oraz stoisko filatelistyczne

Obchody zakończy pokaz sztucznych ogni i zabawa taneczna do białego rana, którą poprowadzi DJ Michał Kencki.

Początki Miejskiego Klubu Sportowego Kalwarianka sięgają 1923 roku, kiedy to mieszkańcy Kalwarii Zebrzydowskiej stworzyli podwaliny pod obecny klub sportowy, organizując amatorskie rozgrywki przeciwko okolicznym zespołom. Okres międzywojenny podtrzymał zaangażowanie sportowców, którzy na boisku miejscowego „Sokoła” organizowali liczne zawody lekkoatletyczne oraz piłkarskie. Okupacja również nie przeszkodziła zawodnikom w rozwoju kultury fizycznej, bowiem w Kalwarii gościły drużyny z Krakowa, Zakopanego, Nowego Targu, Zembrzyc, a także Limanowej.

Odbudowa zdewastowanych po wojnie obiektów sportowych nie była łatwa, gdyż władze klubu borykały się z licznymi problemami. Wdrożony w życie w 1969 roku plan stworzenia nowego stadionu zakończony został sukcesem dopiero dwadzieścia jeden lat później. Wówczas włodarze Żółto-Czerwonych zdecydowali się także na zmianę nazwy klubu, będącego spadkobiercą działalności „Sokoła”, na MKS Kalwarianka.

W 1993 roku piłkarze krakowskiej Wisły po raz pierwszy zawitali w Kalwarii Zebrzydowskiej, gdzie na jubileusz 70-lecia działalności klubu wybiegli na murawę przeciwko miejscowej drużynie. Oba kluby związane są ze sobą także dzięki sylwetkom byłym zawodnikom Białej Gwiazdy, którzy wpisali się na karty historii Kalwarianki. W 1974 roku ekipę Żółto-Czerwonych wzmocnił wybitny obrońca spod Wawelu, Władysław Kawula, tworząc silny duet z własnym synem, a dziewiętnaście lat później po raz pierwszy koszulkę drużyny z Kalwarii przywdział inny słynny Wiślak, Marek Motyka, spędzając w zespole trzy lata. W 2013 roku, po dziesięcioletniej tułaczce, gracze Kalwarianki odnotowali ponowny awans do piłkarskiej czwartej ligi, z której spadli w sezonie 2015/2016. Z ciekawostek należy wspomnieć, że w 1974 roku miało miejsce spotkanie Cracovia - Kalwarianka Kalwaria Zebrzydowska 2:0. Kalwarianka zagrała na stadionie Cracovii przy pełnych trybunach – 10 tysięcy widzów! Był to ówczesny rekord na stadionie Cracovii i rekord i jednocześnie rekord frekwencji na meczu Kalwarianki w jej 90 letniej historii.

W sierpniu 2022 roku oddano do użytku Centrum rekreacyjno-sportowe „Kalwarianka” po sporym remoncie. Składa się na niego nie tylko boisko, ale także bieżnia lekkoatletyczna, pawilon sportowo-turystyczny, korty tenisowe oraz wypożyczalnia rowerów i ścieżka spacerowa.

 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.