I Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach  upamiętniło 135. lecia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół"
W wadowickim liceum uczczono 135. lecie Sokoła i sportu w mieście

I Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach  upamiętniło 135. lecia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" i sportu w Wadowicach. Przygotowano prelekcję, wystąpienia gości połączone z memoriałem Tadeusza Jamrozika i Marii Zaczyńskiej, profesorów tej zacnej wadowickiej szkoły.

W tym roku Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" świętuje 135-lecie powstania. Z tej okazji w środę (16.11) w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach odbyły się obchody tej rocznicy jak i samego sportu w papieskim mieście, połączone z memoriałem Tadeusza Jamrozika i Marii Zaczyńskiej, profesorów tej zacnej wadowickiej szkoły.

Krótką prelekcję o Sokole wygłosił dr hab. Andrzej Nowakowskie, wystąpili też zaproszeni goście. Spore wzruszenie wśród uczniów wywołało uroczyste odśpiewanie hymnu Sokoła.

na koniec odbył się trójmecz w mieszanej piłce ręcznej oraz turniej sprawnościowy trzech szkół średnich z powiatu wadowickiego.

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" zainicjowała w 1887 roku młodzież związana z gimnazjum w Wadowicach. "Sokół" wadowicki był trzynastym gniazdem w Galicji. Skupiał młodzież gimnazjalną, warstwę inteligencką, wolne zawody i klasę średnią. Członkowie „Sokoła” uprawiali sport oraz zajmowali się edukacją historyczno-patriotyczną, działalnością kulturalną i dobroczynną. Od 1898 roku "Sokół" działał w Kalwarii Zebrzydowskiej, pięć lat później w Andrychowie, od 1911 roku w Choczni. Wadowicki "Sokół" posiadał własny gmach i sztandar. W latach 1930-1938 na deskach "Sokoła" występował Karol Wojtyła, wtedy uczeń gimnazjum. W 1949 roku władze komunistyczne zakazały jego działalności, a budynek przeznaczono na dom kultury. "Sokół" w Wadowicach został reaktywowany w 1990 roku., od 2007 roku posiada nowy sztandar. 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+6 #1 niestety 2022-11-16 13:05
niestety jak widzę tą babe w szaliczku z centkami która wspiera każde działania niszczące miasto które robi ciul z łaczan to sie odechciewa
Cytować
+2 #2 korektor 2022-11-16 18:28
Naprawdę nie można pisać staranniej?
Kto to jest Andrzej Nowakowskie???
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.