I Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach organizuje upamiętnienie 135. lecia Towarzystwa Gimnastycznego
Liceum uczci 135. lecie Sokoła i sportu w Wadowicach

I Liceum Ogólnokształcące w Wadowicach organizuje upamiętnienie 135. lecia Towarzystwa Gimnastycznego "Sokół" i sportu w Wadowicach. Przygotowano prelekcję, wystąpienia gości oraz wydarzenia sportowe.

W tym roku Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" świętuje 135-lecie powstania. Z tej okazji 16 listopada w sali gimnastycznej I Liceum Ogólnokształcącego im. Marcina Wadowity w Wadowicach odbędą się obchody tej rocznicy jak i samego sportu w papieskim mieście, połączone z memoriałem Tadeusza Jamrozika i Marii Zaczyńskiej, profesorów tej zacnej wadowickiej szkoły.

Nie zabraknie  prelekcji dra hab. Andrzeja Nowakowskiego o Sokole, wystąpienia gości, wysłuchania hymnu Sokoła a także trójmeczu w mieszanej piłce ręcznej oraz turnieju sprawnościowego.

Towarzystwo Gimnastyczne "Sokół" zainicjowała w 1887 roku młodzież związana z gimnazjum w Wadowicach. "Sokół" wadowicki był trzynastym gniazdem w Galicji. Skupiał młodzież gimnazjalną, warstwę inteligencką, wolne zawody i klasę średnią. Członkowie „Sokoła” uprawiali sport oraz zajmowali się edukacją historyczno-patriotyczną, działalnością kulturalną i dobroczynną. Od 1898 roku "Sokół" działał w Kalwarii Zebrzydowskiej, pięć lat później w Andrychowie, od 1911 roku w Choczni. Wadowicki "Sokół" posiadał własny gmach i sztandar. W latach 1930-1938 na deskach "Sokoła" występował Karol Wojtyła, wtedy uczeń gimnazjum. W 1949 roku władze komunistyczne zakazały jego działalności, a budynek przeznaczono na dom kultury. "Sokół" w Wadowicach został reaktywowany w 1990 roku., od 2007 roku posiada nowy sztandar. 

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+4 #1 Stefan 2022-11-04 12:03
To był piękny budynek. Takie perełki powinny być odbudowywane. Kiedy ten okazały gmach-"gniazdo" , zamienił się w ten odrapany i brzydki, obecnie istniejący "kurnik"?
Cytować
0 #2 Radek 2022-11-09 12:09
Czy ten budynek został uszkodzony podczas wojny, czy przebudowany z innych przyczyn?
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.