Po przerwie ponownie otwarły się stacje narciarskie w całej Polsce.  W związku z tym na stokach słu
Policja patroluje otwarte po przerwie stoki narciarskie

Po przerwie ponownie otwarły się stacje narciarskie w całej Polsce.  W związku z tym na stokach służbę pełnią policjanci. W patrolach jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie, instruktorzy narciarstwa.

W ubiegłym tygodniu premier Mateusz Morawiecki ogłosił kolejne poluzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z epidemią koronawirusa. Od piątku (12.02) zostały otwarte hotele i miejsca noclegowe: do 50% obłożenia miejsc i z rygorem sanitarnym, podobnie jak kina i teatry, w których na sali będzie możliwe zajęcie połowy miejsc. Rząd dopuszcza także aktywność sportową na terenach otwartych: otwarte będą boiska zewnętrzne, baseny, korty oraz stoki narciarskie. Restauracje, siłownie, kluby fitness będą nadal nadal zamknięte.

W piątek (12.02) na otwarte po długiej przerwie stoki narciarskie powrócili miłośnicy białego szaleństwa. W związku z tym na stokach służbę pełnią policjanci. W patrolach jeżdżą funkcjonariusze pionu prewencji, odpowiednio przeszkoleni i przygotowani, mający narciarskie doświadczenie, instruktorzy narciarstwa.

Podstawowym zadaniem policjantów na stokach narciarskich jest działanie prewencyjne, mające wpływ na szeroko pojęte bezpieczeństwo. Policjanci sprawdzają min., czy dzieci jeżdżą w kaskach. Zgodnie z Ustawą o bezpieczeństwie i ratownictwie w górach i na zorganizowanych terenach narciarskich,  osoby do 16. roku życia mają obowiązek noszenia w czasie jazdy kasków ochronnych. Nie wolno też jeździć w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środków odurzających. Osoba niestosująca się do tych przepisów może nie zostać wpuszczona na stok lub może zostać z niego wyproszona przez zarządzającego, jeśli jej zachowanie wyraźnie wskazuje, że jest pod wpływem któregoś z tych środków.

Do tym roku oprócz tych standardowych zadań, mundurowi zwracają uwagę także na inne wymogi. Dotyczą one kontroli zachowania dystansu społecznego, zasłaniania ust i nosa przez narciarzy oraz osoby z obsługi i gastronomii. Właściciele stacji narciarskich we własnym zakresie zobowiązali się zadbać o to, aby jednocześnie na stoku znajdowała się niezbyt liczna grupa narciarzy. Doraźnie kontrole w tym zakresie podejmowane będą przez policjantów i funkcjonariuszy inspekcji sanitarnej.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo, policja apeluje:

1. Przestrzegaj regulaminu korzystania z urządzeń i tras zjazdowych.
2. Respektuj znaki narciarskie ustawione na trasach zjazdowych.
3. Rozpoczynając zjazd zachowuj szczególną ostrożność.
4. Zjeżdżaj z szybkością odpowiednią do Twoich umiejętności.
5. W trakcie zjazdu zawsze zachowaj bezpieczną odległość od innych osób.
6. Zjeżdżaj z góry tak, aby nie zagrażać narciarzowi jadącemu przed Tobą.
7. Unikaj zatrzymywania się w miejscach zwężeń i z ograniczoną widocznością.
8. Podchodź tylko poboczem trasy zjazdowej.
9. Nie pozostawiaj dzieci bez opieki.
10. Widząc osobę leżącą sprawdź czy nie potrzebuje Twojej pomocy.
11. W Parkach Narodowych zjeżdżaj tylko po wyznaczonych trasach zjazdowych.
12. Szanuj przyrodę.
13. Nie pozostawiaj bez opieki sprzętu narciarskiego.
14. W samochodzie nie zostawiaj w widocznym miejscu wartościowych przedmiotów.
15. Kask narciarski może Cię uchronić przed następstwami wypadków.
16. Wpisz do telefonu komórkowego numer alarmowy w górach: 601 100 300 lub 985 oraz numer ICE (to numer osoby, z którą należy się skontaktować w razie nagłego wypadku)
17. Pobierz aplikację RATUNEK - dzięki niej ratownicy będą znali dokładne położenie miejsca wypadku(AS)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

-2 #1 haha 2021-02-12 16:13
Ciekaw jestem kiedy policja zacznie kontrolować jak kupa wylatuje z naszej pupy
zapewne posypią sie mandaty za zbytnie obijanie sie kupy o ścianki odbytu
Oj Policja dożywotni diss
Cytować
+3 #2 Oli 2021-02-12 16:29
Co roku patrolują i dobrze, bo często ludzie co ledwo trzymali się na nogach, od rozgrzewających substancji, chcieli wszystkim udowodnić że są mistrzami stoku.
Cytować
+3 #3 adam 2021-02-12 19:00
Cytuję Oli:
Co roku patrolują i dobrze, bo często ludzie co ledwo trzymali się na nogach, od rozgrzewających substancji, chcieli wszystkim udowodnić że są mistrzami stoku.

OK, Ale gdzie mają odblaskowe kamizelki !!!!!!!!!!!!!!! !!!!! gdzie a mają być widoczni !!!!!!
Cytować
+1 #4 gosciu 2021-02-13 08:42
policja lapac przestepcow i won z gor, won ze stokow!!!
Cytować
0 #5 desmodur one 2021-02-13 12:39
pistolet maszynowy ? ! A maski p-gazowe są?!!

"MÓZGU ...nie widać .Ale jak go nie ma
to WIDAĆ !"
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.