Kolizja ze zwierzęciem może zdarzyć się każdemu kierowcy, ale jak wielu z nas jest przygotowanych na
Zderzenie ze zwierzęciem pod Wadowicami. Co robić, jak się zachować?
artykuł sponsorowany

Kolizja ze zwierzęciem może zdarzyć się każdemu kierowcy, ale jak wielu z nas jest przygotowanych na to, co zrobić tuż po takim zdarzeniu? Odpowiedź na to pytanie jest kluczowa dla Twojego bezpieczeństwa i kwestii prawnych, które mogą nastąpić. Czy wiesz, jakie kroki podjąć, aby wyjść z tej sytuacji z jak najmniejszymi stratami? Dowiedz się już teraz!

Bezpieczne zachowanie na drodze w obszarach o wysokim ryzyku kolizji ze zwierzętami

Podczas jazdy samochodem, szczególnie po zmroku, zwracaj szczególną uwagę na obszary o wysokim ryzyku kolizji ze zwierzętami. Chodzi przede wszystkim o tereny leśne, łąki i pola, gdzie zwierzęta często przechodzą przez drogę w poszukiwaniu pożywienia. W tych obszarach zaleca się jazdę z umiarkowaną prędkością i zwiększoną czujnością. Jeżeli zauważysz zwierzę na drodze, zwolnij i o ile to możliwe, spróbuj omijać je z szerokim łukiem.

Pamiętać też, że niektóre zwierzęta, jak sarny czy dziki, często poruszają się w grupach, więc gdy zauważysz jedno zwierzę, prawdopodobnie w pobliżu są inne. W takim przypadku szczególnie ważne jest zachowanie ostrożności i gotowości do natychmiastowego zatrzymania pojazdu.

 

Pierwsze kroki po zderzeniu ze zwierzęciem – procedury i bezpieczeństwo

Jeżeli dojdzie do niefortunnego zdarzenia i zderzysz się ze zwierzęciem gdzieś w okolicach Wadowic, przede wszystkim zadbaj o własne bezpieczeństwo. Zatrzymaj samochód w bezpiecznym miejscu, włącz światła awaryjne i załóż kamizelkę odblaskową. Następnie, jeśli to możliwe, spróbuj ocenić stan zwierzęcia – gdy jest ranne, powiadom o tym odpowiednie służby, np. patrol ekologiczny, policję czy leśnictwo.

W razie kolizji ze zwierzęciem istotne jest też zgłoszenie tego faktu do swojego ubezpieczyciela. Wiele polis autocasco zawiera klauzule dotyczące zderzeń ze zwierzętami, które mogą wpłynąć na wysokość odszkodowania. Nie masz wykupionego ubezpieczenia AC? W takim razie zapomnij o odszkodowaniu. Jeśli doszło zaś do wypadku śmiertelnego, a auto było finansowane kredytem, dowiedz się więcej, na czym polega dziedziczenie kredytu.

Odpowiedzialność prawna i etyczna po wypadku z udziałem zwierząt

Po zderzeniu z dużym zwierzęciem, np. dzikiem czy jeleniem, kierowca ma obowiązek powiadomienia o tym fakcie policji. To ona podejmuje decyzję o dalszych działaniach, takich jak wezwanie lekarza weterynarii czy służb leśnych. Niezależnie od wielkości zwierzęcia zawsze warto zgłosić takie zdarzenie - to dowód odpowiedzialności prawnej i etycznej. Jednak pod żadnym pozorem nie usuwaj samodzielnie zwierzęcia z drogi - to zadanie należy do odpowiednich służb.

Odpowiedzialność etyczna dotyczy także postępowania po zdarzeniu. Jeżeli zwierzę jest ranne, nie należy go zostawiać bez pomocy. Wezwanie odpowiednich służb to minimum, co można zrobić. Pamiętaj, że zwierzęta to także uczestnicy ruchu drogowego i zasługują na troskę i szacunek kierowców.

Podsumowując, zapewnienie sobie i innych uczestnikom ruchu bezpieczeństwa na drodze w obszarach zagrożonych kolizją ze zwierzętami wymaga czujności i odpowiedzialności. Dostosowuj więc prędkość, obserwuj otoczenie i reaguj z rozwagą. Po zderzeniu pamiętaj o procedurach – powiadom służby i ubezpieczyciela. Twoje działanie ma znaczenie prawne i etyczne – nie pozostawaj obojętny na los rannych zwierząt. Poprzez odpowiedzialną i rozsądną postawę na drogach każdy z nas może przyczynić się do zmniejszenia ryzyka wypadków i poprawy bezpieczeństwa.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl