Przed rozpoczęciem sezonu letniego coraz więcej osób decyduje się na suplementację beta-karotenu. Te
Czy warto brać beta-karoten? Korzyści wynikające z regularnej suplementacji
artykuł sponsorowany

Przed rozpoczęciem sezonu letniego coraz więcej osób decyduje się na suplementację beta-karotenu. Ten naturalny barwnik roślinny poprawia koloryt skóry i utrwala opaleniznę. Piękna karnacja to niejedyna zaleta regularnego przyjmowania karotenoidu przekształcającego się w witaminę A. Sprawdź, co jeszcze zyskasz, decydując się na suplementację tego związku.

Wielokierunkowe działanie beta-karotenu

Dlaczego warto zadbać o odpowiedni poziom beta-karotenu w organizmie? Wspomniana substancja jest prowitaminą A, co oznacza, że ten karotenoid odpowiada za wytwarzanie dobroczynnej witaminy A. Chociaż barwnik występujący w marchewce kojarzy się głównie jako związek zmieniający odcień skóry, to jego działanie jest o wiele szersze. Beta-karoten obniża poziom cholesterolu we krwi, co minimalizuje ryzyko występowania chorób serca i miażdżycy. Witamina A wchodzi w skład barwnika wzrokowego, znajdującego się w siatkówce oka. Odpowiada ona za prawidłowe widzenie po zmroku. Odpowiednia suplementacja chroni przed zaćmą i innymi schorzeniami układu wzrokowego. Pomarańczowy barwnik poprawia odporność i działa jak przeciwutleniacz, który hamuje niszczycielskie działanie wolnych rodników.

 

W jaki sposób beta-karoten pogłębia opaleniznę?

Zażywanie suplementów zawierających beta-karoten to doskonały sposób na przygotowanie swojej skóry do sezonu letniego. Prowitamina A jest magazynowana w naskórku, co pozytywnie przekłada się na opaleniznę, która nabiera zdrowego, złocistego odcienia. Pomarańczowy barwnik pobudza komórki do produkcji melaniny, która w naturalny sposób przyciemnia skórę. Beta-karoten zwiększa tolerancję organizmu na promieniowanie UV, jednak nie zastępuje kremów z filtrem. Prowitamina A zapobiega powstawaniu nieestetycznych przebarwień i plam posłonecznych, pojawiających się na skórze po długim opalaniu. Karotenoid reguluje pracę gruczołów łojowych, które są szczególnie aktywne w trakcie ciepłych, letnich dni.

 

Czy niedobór beta-karotenu jest groźny?

Zbyt niski poziom beta-karotenu wiąże się z występowaniem nieprzyjemnych dolegliwości ze strony różnych narządów. W przypadku zaobserwowania u siebie niepokojących objawów należy udać się do lekarza i ustalić odpowiednią suplementację. Długotrwały niedobór może prowadzić do rozwoju niebezpiecznych schorzeń. Niedostateczny poziom prowitaminy A objawia się poprzez:

  • pogorszenie ostrości wzroku,
  • bladą i szorstką skórę,
  • zapalenie spojówek,
  • częste infekcje,
  • problemy z płodnością.

Niedobór beta-karotenu najczęściej dotyka kobiety w ciąży, seniorów, cukrzyków, alergików, chorych na raka, palaczy oraz alkoholików.

 

Zasady suplementacji beta-karotenu

Kobiety i mężczyźni, którym zależy na intensywnej i równej opaleniźnie, powinni przyjąć pierwszą dawkę suplementu zawierającego beta-karoten przynajmniej na dwa tygodnie przed rozpoczęciem sezonu obfitującego w kąpiele słoneczne. Preparaty zawierające prowitaminę A należy spożywać zgodnie z instrukcją zamieszczoną na opakowaniu. Przyjmowanie podwójnych dawek nie spotęguje opalenizny, ale może prowadzić do zżółknięcia skóry, dlatego kuracja beta-karotenem powinna przebiegać dokładnie tak, jak zaleca producent suplementu.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl