Rak jelita grubego od wielu lat stanowi jedną z poważniejszych chorób onkologicznych. Jego praktycznie
Jakie są rokowania przy raku jelita grubego? Czy zwiększają się po operacji?
artykuł sponsorowany

Rak jelita grubego od wielu lat stanowi jedną z poważniejszych chorób onkologicznych. Jego praktycznie bezobjawowy przebieg sprawia, że większość pacjentów poddaje się odpowiedniej diagnostyce w momencie, w którym choroba osiągnęła bardzo zaawansowane stadium. Jakie są szanse na wyleczenie choroby? Jak wyglądają i od czego zależą rokowania przeżycia?

Rak jelita grubego – rokowania

Rokowania w przypadku raka jelita grubego określane są na podstawie względnego 5-letniego przeżycia, i w Polsce wynoszą ok. 44%. Ten przykry wynik związany jest przede wszystkim z wykrywaniem choroby w dość późnych, zaawansowanych stadiach.

W zależności od stopnia zaawansowania raka jelita grubego, szansę na 5-letnie przeżycie wynosi kolejno:

 • stopień 0 (G0) – 100%;
 • stopień 1 (G1) – 85-100%;
 • stopień 2 (G2) – 80%;
 • stopień 3 (G3) – 30-60%;
 • stopień 4 (G4) – <10%.

Dane te potwierdzają, że szybka i trafna diagnoza pozwala na życie w pełnym zdrowiu przez kolejne lata. Istotne jest, by nie bagatelizować któregokolwiek z objawów wskazującego na możliwość rozwoju choroby nowotworowej. Niedokrwistość, zmiana rytmu wypróżnień, uporczywe bóle brzucha czy obecność krwi w stolcu to jedno z podstawowych wskazań wymagających pilnej diagnostyki.

 

Co wpływa na rokowania w raku jelita grubego?

W przypadku raka jelita grubego rokowania zależą przede wszystkim od wcześniej już wspomnianego stopnia zaawansowania choroby oraz dynamiki jej przebiegu.

Kluczową rolę odgrywa także szybka diagnoza. Pacjenci z wcześnie wykrytym nowotworem mają większą szansę na trwałe wyleczenie oraz lepsze rokowania.

Do pozostałych elementów mających znaczenie przy określeniu rokowań, należą:

 • styl życia,
 • ogólny stan zdrowia,
 • wrażliwość na chemioterapię,
 • obecność przerzutów,
 • ocena stopnia złośliwości guza,
 • rodzaj wprowadzonego leczenia.

 

Rokowania po operacji raka jelita grubego

Zabieg chirurgicznego usunięcia chorobowo zmienionej części jelita grubego stanowi kluczową rolę w leczeniu. Bardzo ważne jest, by nowotwór został usunięty z marginesem tkanek – takie postępowanie daje większą gwarancję, że podczas zabiegu pozbyto się wszystkich komórek nowotworowych.

Rokowania po przeprowadzonej operacji zależą przede wszystkim od stadium i stopnia zaawansowania choroby. Większość chorych poddawana jest dodatkowo uzupełniającej chemioterapii. Jej połączenie wraz z zabiegiem chirurgicznym gwarantują znaczną poprawę jakości oraz wydłużenie życia pacjenta.

Należy pamiętać, że szanse na pokonanie choroby u każdego pacjenta są inne i zależą od wielu składowych. Ich dokładne omówienie jest rolą lekarza onkologa mającego dostęp do pełnej historii choroby oraz planowanego leczenia – dokładne informacje dotyczące rokowań w przebiegu raka jelita grubego znajdziesz na mito-med.pl.

 

Czy szybka diagnoza poprawia rokowania przeżycia?

Postawiona w porę diagnoza stanowi kluczową rolę w poprawie rokowań przeżycia u pacjentów z rakiem jelita grubego. Wprowadzenie odpowiednich metod leczniczych zapobiega dalszemu rozprzestrzenianiu się komórek nowotworowych, czyli tworzeniu przerzutów.

U pacjentów, których choroba ogranicza się wyłącznie do obszaru jelita grubego, wskaźnik 5-letniego przeżycia wynosi ok. 90%.

Dla porównania chorzy, u których stwierdza się obecność przerzutów w okolicznych węzłach chłonnych, szacowane przeżycie w najbliższych 5 latach spada do ok. 67%.

Dane te stanowią potwierdzenie tego, jak bardzo istotną kwestię w leczeniu chorób nowotworowych stanowi szybka i odpowiednia profilaktyka.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl