Intensywne opady śniegu zawsze cieszą dzieci czy narciarzy, ale posiadaczy domów często przyprawiają
Odśnieżarka spalinowa – ile kosztuje?

Intensywne opady śniegu zawsze cieszą dzieci czy narciarzy, ale posiadaczy domów często przyprawiają o ból głowy. Biały puch nie wiąże się dla nich z beztroską zabawą, ale z koniecznością męczącego odśnieżania. Jest jednak sposób na to, aby ułatwić sobie to zadanie. Coraz popularniejsze stają się odśnieżarki spalinowe. Jak działa taki sprzęt, ile kosztuje i czy warto go kupić? Sprawdźcie!

Czym jest odśnieżarka spalinowa?

Odśnieżarka spalinowa to urządzenie, które usuwa śnieg z nawierzchni. Jest wyposażona w silnik spalinowy, który napędza cały mechanizm. Pcha się ją podobnie jak kosiarkę, a celem jej działania jest zagarnięcie śniegu i odrzucenie na bok.

Dzięki zastosowaniu odśnieżarki do śniegu proces odśnieżania jest o wiele krótszy i mniej męczący niż wtedy, gdy używamy tradycyjnej łopaty. Tego typu urządzenie sprawdzi się, jeśli musimy usunąć śnieg z większej powierzchni – np. z podjazdu, parkingu, tarasu czy chodnika.

 

Ile kosztuje odśnieżarka do śniegu?

W zależności od mocy silnika, zastosowanego napędu oraz wielofunkcyjności urządzenia odśnieżarka spalinowa kosztuje od 2 tys. zł do 6 tys. zł. Można ją kupić w marketach budowlanych, a także w sklepach, specjalizujących się w sprzęcie ogrodniczym. Jeśli obecnie w domowym budżecie nie masz środków na taki zakup, to zawsze możesz zainteresować się takim źródłem zewnętrznego finansowania jak pożyczka na dowód.

 

Jak działa odśnieżarka?

Działanie odśnieżarki spalinowej do śniegu jest naprawdę bardzo proste. Kiedy ją uruchomimy i zaczniemy pchać na ośnieżonym terenie, to podajniki ślimakowe zagarniają śnieg i lód (przy większej mocy urządzenia dają radę nawet rozbijać zlodowaciałe zaspy) i przekazują go do specjalnej dyszy. Dysza wyrzuca go na odległość kilku metrów, dzięki czemu jesteśmy w stanie efektywnie odgarnąć śnieg nawet z dużej powierzchni.

Można również kupić odśnieżarkę spalinową z napędem, która nie wymaga użycia siły pchania. Wystarczy tylko delikatnie sterować kierownicą, aby wskazać kierunek, w których urządzenie ma się poruszać.

 

Która odśnieżarka jest najlepsza?

Wybierając odśnieżarkę spalinową, warto zwrócić uwagę na jej moc. Silnik powinien mieć przynajmniej 5,5 KM. Dzięki temu poradzi sobie nie tylko z lekkim śniegiem, ale również tym zbrylonym.

Gdy mamy do odśnieżenia duży teren, to warto postawić na odśnieżarkę z napędem, a najlepiej również ze wspomaganiem kierownicy. Dzięki temu nasza praca będzie łatwiejsza, a sam proces odgarniania śniegu szybszy. Przyda się również, aby urządzenie było wyposażone w pług. Pozwoli to łatwiej je prowadzić.

Jeśli szukasz wielofunkcyjnej odśnieżarki, to postaw na taką z wymiennymi akcesoriami (np. pługiem czy szczotką do zamiatania chodników).

Oprócz tego zwróć uwagę na:

  • szerokość odśnieżania – im jest większa, tym szybciej usuniesz śnieg,
  • wysokość roboczą – oznacza to, jak grubą warstwę można odśnieżyć,
  • odległość wyrzutu śniegu – najlepsza to kilka metrów, gdy będzie za duża, to jest ryzyko zasypania działki sąsiada albo drogi dojazdowej.

 

Zalety i wady odśnieżarki spalinowej

Niewątpliwą zaletą odśnieżarki spalinowej jest jej wydajność. Można naprawdę szybko odśnieżyć za jej pomocą nawet duży teren.

Kolejnym plusem jest to, że usuwając śnieg w ten sposób, jest to o wiele mniej męczące. Nie trzeba wkładać wysiłku w przerzucanie zasp – wystarczy pchać albo tylko kierować odśnieżarką (w przypadku tych z napędem).

Urządzenie jest również naprawdę proste w obsłudze. Może więc z niego korzystać nawet laik.

Odśnieżarki spalinowe są napędzane przez paliwo, co oznacza, że zasięg odśnieżania nie jest ograniczony kablem podłączonym do zasilania.

Posiadanie odśnieżarki ma również dwie wady. Pierwszą z nich jest cena. Przy standardowej wielkości posesjach i niskiej częstotliwości opadów śniegu w zimie może się okazać, że nie opłaca się wydawać na ten cel kilku tysięcy złotych.

Odśnieżarka jest trochę większa od kosiarki, więc trzeba mieć gdzie ją przechowywać – zimą, aby mieć do niej łatwy dostęp oraz w innych porach roku, aby zbytnio nie przeszkadzała.

 

Czy warto kupić odśnieżarkę spalinową?

Jeśli zastanawiasz się nad tym, czy odśnieżarka spalinowa, to urządzenie dla Ciebie, przede wszystkim weź pod uwagę, z jakiego obszaru musisz usunąć śnieg. Jeśli jest to duży podjazd, długi chodnik albo np. parking pod Twoją firmą, to ten zakup może być potrzebny.

Pomyśl również, jak często musisz odśnieżać. Jeśli mieszkasz w górach albo na Podlasiu, to dużo częściej spotykasz się z obfitymi opadami śniegu. Z kolei na Dolnym Śląsku białego puchu pada relatywnie mało. Jeżeli więc takiemu obowiązkowi musisz sprostać maksymalnie kilka razy do roku, to bardziej opłaca się korzystać z tradycyjnej łopaty. Gdy musisz robić to częściej i regularnie, to wtedy warto kupić odśnieżarkę.

 

Typy odśnieżarek spalinowych: jednostopniowa i dwustopniowa

Można wyróżnić dwa typy odśnieżarek spalinowych:

  • jednostopniowa jest mniejszych gabarytów ze słabszym silnikiem; dobrze sprawdzi się na mniejszych posesjach, bo jej działanie polega na przekazywaniu śniegu z podajnika bezpośrednio do dyszy, która wydmuchuje go w bok,
  • dwustopniowa dobrze sprawdzi się na dużym terenie i da radę nawet zamarzniętym bryłom. Mocniejszy silnik i obecność wyrzutnika wirnikowego sprawiają, że śnieg, zanim trafi do dyszy, jest wcześniej rozdrabniany.

 

Odśnieżarka elektryczna

Masz niewielki obszar do odśnieżania, a dodatkowo zależy Ci na ekologii? Wybierz odśnieżarkę elektryczną. Pracuje ciszej i nie emituje spalin. Jednak pamiętaj, że odśnieżarki elektryczne mogą pracować tam, gdzie sięga kabel podłączony do prądu. Możesz oczywiście korzystać z przedłużaczy, ale przy dużych posesjach odśnieżarka spalinowa będzie o wiele wygodniejsza.

 

Na jakich powierzchniach można korzystać z odśnieżarki?

Z odśnieżarki można korzystać właściwie na każdym terenie – asfalcie, trawie czy zmrożonej ziemi. Jeśli jednak chcesz nią jeździć po kostce brukowej, to pamiętaj, aby wybrać przystosowany do tego model. Od zwykłych różni się on tym, że podajniki ślimakowe są gumowane, dzięki czemu nie rysują powierzchni.

 

Ile waży odśnieżarka?

Lekkie są odśnieżarki jednostopniowe. Przy małej mocy silnika mogą ważyć zaledwie 4 kg. Odśnieżarka akumulatorowa waży około 20 kg, natomiast modele spalinowe dwustopniowe są najcięższe, bo ich waga zaczyna się od 30 kg, natomiast te zaawansowane, przemysłowe urządzenia mogą ważyć nawet 150 kg.

 

Zamiatarka spalinowa a odśnieżarka

Zamiatarka jest wyposażona w szczotkę, która pozwala odgarnąć sypki śnieg, ale również liście, kurz czy piasek. Odpady są zbierane w specjalnym pojemniku. Zupełnie nie sprawdzi się, gdy śnieg jest zmrożony.

Wtedy warto zastosować odśnieżarkę, która kruszy bryły lodowe, ale również szybciej usuwa śnieg na bok. Nie trzeba także myśleć o regularnym opróżnianiu pojemnika.

Zamiatarka sprawdzi się lepiej, jeżeli masz niewielką posesję, a dodatkowo szukasz uniwersalnego urządzenia, który pomoże Ci utrzymać porządek w ogródku przez cały rok. Natomiast odśnieżarka działa o wiele szybciej i z większą mocą, więc lepiej się sprawdzi na dużym terenie.

Pamiętaj jednak, że jeśli potrzebujesz obu tych urządzeń, to nie musisz wybierać, bo są dostępne modele z wymiennymi końcówkami, które mogą być zarówno zamiatarkami, jak i odśnieżarkami.

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl