Zioła już od setek lat stanowią nieocenioną pomoc w leczeniu i profilaktyce rozmaitych chorób czy sc
Ostropest plamisty - co to jest i jakie ma właściwości
artykuł sponsorowany

Zioła już od setek lat stanowią nieocenioną pomoc w leczeniu i profilaktyce rozmaitych chorób czy schorzeń. Wyróżniają się one skutecznym działaniem, jednak o wiele mniej inwazyjnym, niż ma się to w przypadku środków farmaceutycznych. Dzisiaj przyjrzymy się bliżej ostropestowi plamistemu - niepozornej roślinie o cudownych właściwościach.

Ostropest plamisty - co to jest

Ostopest plamisty to roślina z rodziny astrowatych, dorastająca do nawet dwóch metrów wysokości, którą możemy spotkać na łąkach. Jego cechą charakterystyczną są fioletowe kwiaty oraz kolczaste liście oraz białymi plamkami. Często mylony z popularnym ostem, jednakże w przeciwieństwie do niego ostopest plamisty odznacza się cennymi właściwościami leczniczymi, które od wielu lat są wykorzystywane w medycynie naturalnej czy farmacji. 

 

Ostropest plamisty - właściwości

Głównym składnikiem ostropestu plamistego jest sylimaryna. Związek ten wyekstrahowany z zioła ma właściwości przeciwutleniające, przeciwwirusowe i przeciwzapalne. Na co stosować ostropest plamisty? Oto kilka jego najważniejszych właściwości.

 

Wsparcie dla wątroby

Ostropest plamisty najbardziej znany jest z pozytywnego działania na wątrobę. Stosowany był od lat w lecznictwie ludowym. Pozwala chronić wątrobę i jej podstawowe funkcje. Wykorzystuje się go w leczeniu ostrych i przewlekłych chorób wątroby. Zioło to stymuluje proces regeneracji tego ważnego organu poprzez pomoc w produkcji nowych komórek. Ponadto wspomaga proces detoksykacji, dlatego też stosowany jest w celu łagodzenia skutków ubocznych przyjmowania silnych leków. Świetnie sprawdza się również przy toksyczno-metabolicznych uszkodzeniach wątroby.

 

Zapewnienie zdrowej pracy nerek

Zawarte w ziele sylimaryny posiadają właściwości oczyszczające nerki.  Sprzyjają one optymalnej funkcji nerek i wspierają naturalne ścieżki detoksykacji organizmu, co z kolei przyczynia się do poprawy zdrowia całego organizmu. Warto również wspomnieć, iż ostropest plamisty chroni ten niezwykle istotny narząd przed stanem stłuszczenia. Jego włączenie do diety może skutecznie wpłynąć również na profilaktykę takich schorzeń, jak kamica nerkowa czy kolka żółciowa. 

 

Regulacja poziomu cukru we krwi

Ostropest plamisty to skuteczny a zarazem naturalny lek przeciwcukrzycowy. Moduluje poziom cukru we krwi oraz zwalcza insulinooporność. Zapobiega również powikłaniom towarzyszącym cukrzycy na przykład retinopatii czy też neuropatii. Badania wykazały, iż regularne przyjmowanie preparatów na bazie ostropestu, polepszy poziom wrażliwości trzustki na insulinę. 

 

Przywrócenie prawidłowego poziomu cholesterolu

Badania potwierdziły, że sylimaryna może pomóc w problemach z podwyższonego cholesterolu. Pozwala skutecznie zmniejszyć poziom cholesterolu we krwi i zapobiega powstawaniu miażdżycy. Roślina zawdzięcza swoje nieocenione właściwości wysokiej zawartości sylimaryny, która dodatkowo przyczynia się do zmniejszenia blaszek miażdżycowych.

 

Pomoc w odchudzaniu

Ostropest plamisty i odchudzanie? Oczywiście! Poprawia on trawienie i przyspiesza przemianę materii. Jego pozytywny wpływ na wątrobę sprawia, że przeciwdziała otyłości spowodowanej nieprawidłowym metabolizmem tłuszczów.  

 

Ostropest plamisty - wskazania i przeciwskazania

Niezwykle skuteczny a jednocześnie i bezpieczny - taki jest właśnie ostropest plamisty. Działanie prozdrowotne tej rośliny z pewnością docenią osoby, cierpiące na różnorodne schorzenia wątroby. Jego stosowanie polecane jest w szczególności pacjentom, którzy przebyli przewlekłe, ciężkie zatrucia pokarmowe. Preparaty, zawierające w swoim składzie ostropest zregenerują wątrobę, usprawniając jej pracę. Roślina ta stanie się także niezastąpiona w przypadku stłuszczenia wątroby, miażdżycy, wysokiego poziomu cholesterolu we krwi, a nawet leczenia wirusowego zapalenia wątroby typu A, B i C.

Czy istnieją jakieś przeciwwskazania, jeśli chodzi i stosowanie suplementu, jakim jest ostropest plamisty. Opinie o tej cudownej roślinie są pozytywne, a sam w sobie ostropest wyróżnia niekwestionowane skuteczne działanie. Należy jednak pamiętać, iż jeśli jesteś pacjentem, zmagającym się z niedrożnością przewodów żółciowych, powinieneś zrezygnować z tej metody leczenia. Przyjmowanie preparatów na bazie ostropestu nie jest również wskazane, jeśli chodzi o kobiety w ciąży lub karmiące piersią.

 

Ostropest plamisty - jak stosować

Jako że kuracja przy pomocy alternatywnych preparatów stale zyskuje na popularności, rynek oferuje suplementy diety, zawierające w swoim składzie ostropest plamisty w rozmaitych formach. Dzięki temu, każdy z pacjentów ma możliwość dostosowania metody kuracji do jego indywidualnych potrzeb i preferencji. Najpopularniejszą, a zarazem najwygodniejszą formą, w jakiej możemy nabyć ostropest, są tabletki oraz kapsułki. W sklepach ze zdrową, ekologiczną żywnością znajdziemy także całe, niezmielone nasiona tej rośliny, z których możemy następnie zaparzyć herbatę. Według specjalistów, to właśnie nasiona są skuteczną metodą suplementacji, gdyż nie zostały one poddane żadnej obróbce, przez co zawierają pełną gamę związków. Staną się one doskonałym dodatkiem do posiłku, urozmaicając go i zapewniając dodatkowe składniki odżywcze. Nasiona ostropestu świetnie sprawdza się w przypadku sałatek, kanapek, zup, a nawet dań głównych.

Możemy spotkać się również z formą drażetek, wyciągu czy proszku. Wyciąg z ostropestu wykorzystywany jest na przykład jako środek pobudzający proces laktacji. Ekstrakty z ostropestu zaś znalazły zastosowanie w kremach do opalania z filtrem a także do leczenia oparzeń oraz trudno gojących się ran, a nawet trądziku różowatego. Olej z ostropestu dzięki zawartości kwasów tłuszczowych, steroli roślinnych i witaminy E idealnie sprawdza się w kremach nawilżających i regenerujących.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl