Chorobowe na dziecko to zagadnienie, z którym powinni dokładnie zapoznać się przede wszystkim aktywni
Kiedy można uzyskać zwolnienie chorobowe na dziecko? Poradnik dla pracujących rodziców
artykuł sponsorowany

Chorobowe na dziecko to zagadnienie, z którym powinni dokładnie zapoznać się przede wszystkim aktywni zawodowo rodzice. Wielu z nich nie zdaje sobie sprawy z przywilejów, jakie im przysługują.

Okazuje się, że aż do osiągnięcia przez dziecko pełnoletności, ubezpieczony pracownik ma prawo do skorzystania z puli dni urlopu opiekuńczego. W trakcie trwania takiego zwolnienia, rodzic ma w obowiązek zapewnić dziecku odpowiednią opiekę. Jest ono wystawiane jedynie wtedy, kiedy pociecha zachorowała, a pracownik jest jedyną osobą, która może się nią zająć. Warto znać zasady obowiązywania takiego zwolnienia, a także obowiązki i przywileje ubezpieczonego pracownika. W dzisiejszym artykule odpowiadamy kiedy i jak można uzyskać zwolnienie lekarskie na chore dziecko, przedstawiamy czas jego trwania, a także prezentujemy kwestię świadczeń pieniężnych podczas zwolnienia opiekuńczego.

 

Kiedy można uzyskać chorobowe na dziecko?

Chorobowe na dziecko to zwolnienie lekarskie, które można uzyskać jedynie w określonych sytuacjach. Osobą uprawnioną do generowania takich zaświadczeń jest lekarz. Zwolnienie na dziecko może otrzymać rodzic, którego pociecha zachorowała i wymaga opieki. Ważne jest, aby pracownik ten posiadał aktualne ubezpieczenie zdrowotne. Może podlegać pod nie obowiązkowo, z racji posiadanej umowy o pracę, ale także przystąpić do niego dobrowolnie. Zwolnienie na dziecko  można uzyskać jedynie wtedy, gdy w gospodarstwie, w którym mieszka chore dziecko, nie przebywa żadna inna dorosła osoba, która byłaby w stanie podjąć nad nim opiekę. Ciekawym przypadkiem jest sytuacja, kiedy w trakcie choroby dziecka, drugi rodzic już korzysta z urlopu chorobowego. Teoretycznie przebywa on wtedy w domu razem z dzieckiem, jednak zwolnienie lekarskie dyskwalifikuje go z opieki nad pociechą. W takiej sytuacji drugi rodzic, mimo obecności w gospodarstwie innego dorosłego, otrzyma urlop, który przeznaczy na postanie z chorym dzieckiem.

 

Jak można je uzyskać?

Zwolnienie na dziecko można uzyskać w taki sam sposób jak każde inne zwolnienie lekarskie. Tradycyjnym rozwiązaniem jest odwiedzenie gabinetu lekarskiego i przedstawienie sytuacji medykowi. Wygeneruje on zwolnienie i wprowadzi je do systemu. Osoby, które nie chcą lub nie mogą opuszczać z domu, ponieważ na przykład dziecko potrzebuje kompleksowej opieki, mogą skorzystać z dedykowanych w takich sytuacjach rozwiązań. W takich przypadkach zalecane są bezkontaktowe wizyty lekarskie przeprowadzane w formie konsultacji telefonicznej lub online. W trakcie takiej rozmowy, lekarz pozyska najważniejsze informacji, na podstawie których wystawi zwolnienie, a także zaleci najlepsze leczenie dziecka. Obecnie bardzo popularne stają się również dedykowane strony internetowe, które oferują generowanie zwolnień lekarskich. Po odwiedzeniu jednej z nich i wypełnieniu znajdującego się na niej formularza, L4 w formie elektronicznej zostanie wysłane na konto pacjenta, którego dotyczy.

Zobacz więcej w serwisie e-lekarz24h.pl!

 

Ile może trwać zwolnienie chorobowe na dziecko?

Chorobowe na dziecko ma jasno określony czas trwania. Długość takiego zwolnienia lekarskiego głównie zależy od wieku dziecka. Ubezpieczony pracownik, którego chore dziecko nie przekroczyło 14. roku życia mają prawo do skorzystania z 60 dni zwolnienia w ciągu roku. Rodzice starszych dzieci mogą skorzystać z maksymalnie 14 dni zwolnienia opiekuńczego rocznie. Warto wiedzieć, że na wymiar tego rodzaju chorobowego nie wpływa ilość posiadanych dzieci. Nieco inną długość zwolnienia chorobowego otrzymają rodzice dzieci niepełnosprawnych. Pomimo ukończenia przez potomka 14. roku życia, rodzic zachowa nieco dłuższy okres zwolnienia, który wynosi 30 dni w ciągu roku. Chorobowe, zwane również urlopem opiekuńczym, można uzyskać również w sytuacji zachorowania innego niż dziecko członka rodziny. Okres takiego zwolnienia zawsze wyniesie maksymalnie 14 dni.

 

Czy podczas zwolnienia rodzic otrzyma świadczenia?

Wiele osób zastanawia się czy w trakcie urlopu chorobowego otrzymają jakiekolwiek świadczenia. Okazuje się, że każdy ubezpieczony pracownik uzyska zasiłek. Wysokość tego świadczenia wynosi 80% podstawy wynagrodzenia, czyli średniej wypłat otrzymanych przez pracownika w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy. Co ciekawe, aby otrzymać wypłatę zasiłku, pracownik nie musi podlegać przez określony czas pod ubezpieczenie zdrowotne. Od momentu zapisu, ma on szansę uzyskać świadczenie podczas zwolnienia opiekuńczego. Stałe źródło dochodów jest bardzo istotne i pozwala zapewnić pracującemu rodzicowi psychiczny spokój podczas choroby dziecka. Pomimo niewykonywania pracy, ubezpieczony pracownik zachowa nieco niższe, ale stałe wypłaty, które zagwarantują mu źródło utrzymania siebie i dziecka.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl