W ramach Polskiego Ładu wprowadzone zostały limity płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami
Drukuj
Płatności w dobie Polskiego Ładu
artykuł sponsorowany

W ramach Polskiego Ładu wprowadzone zostały limity płatności gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami, a także pomiędzy konsumentem i przedsiębiorcą. Jeśli prowadzisz własny biznes, musisz też zapewnić klientom dokonanie płatności bezgotówkowych, a to może oznaczać konieczność zainwestowania w odpowiedni terminal płatniczy.

Limit transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami

Zgodnie z obowiązującym prawem przedsiębiorcy dokonujący lub przyjmujący płatności związane z prowadzoną działalnością gospodarczą muszą korzystać z rachunku płatniczego. Dotyczy to wszystkich transakcji dokonywanych pomiędzy przedsiębiorcami, których jednorazowa wartość (bez względu na liczbę płatności) wynosi łącznie 15 000 zł lub przekracza tę kwotę. Jeśli przedsiębiorca nie skorzysta w wymienionych wyżej sytuacjach z rachunku płatniczego, nie zaliczy poniesionych kosztów do kosztów uzyskania przychodu. W efekcie będzie musiał zmniejszyć odpowiednio koszty uzyskania przychodów w danym miesiącu bądź jeśli nie będzie takiej możliwości – zwiększyć przychody. Warto też wiedzieć, że w przyszłości planowane jest zmniejszenie limitu transakcji gotówkowych pomiędzy przedsiębiorcami do 8 000 zł.

 

Terminal płatniczy obsługujący transakcje bezgotówkowe – dla kogo jest obowiązkowy?

Kolejną istotną zmianą wynikającą z programu Polski Ład, jest konieczność umożliwienia klientom zapłacenia za towary lub usługi za pośrednictwem płatności bezgotówkowych. Obowiązek ten został wprowadzony w styczniu 2022 roku i dotyczy tych firm, gdzie do ewidencji sprzedaży używane są kasy fiskalne. W praktyce oznacza to, że kasa fiskalna z terminalem płatniczym obsługującym płatności bezgotówkowe musi znaleźć się w każdym punkcie sprzedaży. Urządzenie powinno przyjmować nie tylko płatności kartą, ale też te dokonywane za pomocą urządzeń mobilnych czy z wykorzystaniem kodu BLIK.

Co istotne, zapewnienie klientowi płatności bezgotówkowych obowiązuje wszędzie tam, gdzie działalność gospodarcza jest faktycznie wykonywana, a więc nie tylko w lokalu przedsiębiorstwa, ale też poza nim. Jeśli więc masz firmę świadczącą np. usługi transportowe, terminal płatniczy przyjmujący płatności bezgotówkowe powinien znaleźć się także w pojeździe. Obowiązek ten nie dotyczy przedsiębiorców, którzy nie ewidencjonują sprzedaży za pomocą kas rejestrujących.\

 

Płatności gotówkowe z limitem dla konsumentów

Zgodnie z założeniami programu Polski Ład, limity transakcji gotówkowych obowiązywać będą także konsumentów w przypadku transakcji, gdzie drugą stroną jest przedsiębiorca. Będą oni musieli dokonać płatności za pośrednictwem rachunku w sytuacji, gdy jednorazowa wartość transakcji z przedsiębiorcą (bez względu na liczbę wynikających z niej płatności) przekroczy 20 000 zł lub stanowić będzie równowartość tej kwoty. Warto przy tym zaznaczyć, że chociaż obowiązek ten nałożony jest na konsumenta, konsekwencje za jego niedopełnienie obciążają przedsiębiorcę. Jeśli przyjmie on w wymienionej wyżej sytuacji płatność gotówką, kwota ta będzie stanowiła przychód do opodatkowania.

 

Polacy chętnie płacą bezgotówkowo

Wprowadzane w ramach Polskiego Ładu zmiany dotyczące płatności pomiędzy przedsiębiorcami i pomiędzy przedsiębiorcami a konsumentami mają na celu upowszechnić transakcje bezgotówkowe, a co za tym idzie – uszczelnić płatności podatkowe. Warto pamiętać, że już teraz Polacy chętnie korzystają z kart płatniczych. Według danych gromadzonych przez Narodowy Bank Polski, w pierwszym kwartale 2022 roku w obiegu pozostawało 43,6 mln kart płatniczych, to jest więcej o 370,7 tys. kart niż na koniec 2021 roku.[1] Zapewnienie klientom płatności bezgotówkowych to jedna z najbardziej istotnych zmian, jakie odczują przedsiębiorcy w ramach programu Polski Ład. Jeśli w swoim przedsiębiorstwie korzystasz z klasycznej kasy fiskalnej, konieczne może okazać się poszukanie odpowiedniego urządzenia umożliwiającego przyjmowanie transakcji kartą, za pomocą telefonu czy z wykorzystaniem kodu BLIK. Dobrze dobrany do rodzaju prowadzonego biznesu terminal płatniczy nie tylko umożliwi dopełnienie obowiązków wynikających z wprowadzanych w prawie zmian, ale też zapewni wysoką jakość obsługi klienta.

 

[1] https://www.nbp.pl/systemplatniczy/karty/q_01_2022.pdf

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

Co zabrać ze sobą na pieszą wycieczkę?

Czy umowa zawarta przez telefon jest ważna?

Dieta wegetariańska – plusy i minusy jej stosowania okiem dietetyka

Jaką pamięć RAM DDR4 wybrać?

Przekąski dla psa – w domu i na spacerze