Podkaszarka spalinowa to urządzenie, które pozwala nam na utrzymanie równego i wypielęgnowanego trawn
Podkaszarka spalinowa - jak używać jej bezpiecznie?
artykuł sponsorowany

Podkaszarka spalinowa to urządzenie, które pozwala nam na utrzymanie równego i wypielęgnowanego trawnika, nawet w trudno dostępnych miejscach. Idealnie nadaje się do naszego ogrodu. Sprawdźmy jak jej używać z pełną dbałością o bezpieczeństwo swoje i otoczenia.

Kiedy warto używać podkaszarki?

Wielu z nas, posiadających własny ogród lub ogródek działkowy nie wyobraża sobie funkcjonowania bez tzw. podkaszarki. Jest ona lekka, użyteczna i dotrze wszędzie tam, gdzie nie dotarła kosiarka. Dotyczy to m.in. krawędzi nawierzchni i trawnika, schodów czy budowli ogrodowych. Niektórzy mylą ją z kosą spalinową, co prowadzi do nieporozumień i korzystania z niej niezgodnie z przeznaczeniem. Podkaszarka ma mniejszą moc, jest lżejsza i poręczniejsza, a na dodatek tańsza, co niewątpliwie jest jej bardzo ważną zaletą. Można nią skosić niewielki fragment nierównej powierzchni lub o większym nachyleniu, np. skarpy. Z jednej strony można ją zastąpić kosą, jednak ta jest o wiele cięższa i przeznaczona jednak do dłuższych prac. Pamiętajmy jednak, że pod żadnym pozorem nie można kosy zastąpić podkaszarką, która nie jest przeznaczona do długiej pracy. Podkaszarka spalinowa ma szereg zalet, jednak w przypadku wyboru tego urządzenia, musimy pamiętać o wszystkich względach bezpiecznego jej użytkowania. Szeroki wybór podkoszarek można znaleźć tutaj: https://www.skapiec.pl/cat/26149/1.2,2.0.

Niezależnie od mocy jaką posiadają poszczególne urządzenia, musimy wiedzieć, że niezgodne z jej przeznaczeniem użytkowanie może oznaczać duże niebezpieczeństwo. Statystyki pokazują jasno: notuje się wiele wypadków w pracy z podkaszarką. Pierwszym czynnikiem, który powoduje taką sytuację, jest zwyczajnie brak doświadczenia w pracy z tego typu urządzeniem. Druga sprawa to lekceważenie wszelkich względów bezpieczeństwa. Co trzeba wiedzieć, aby praca z podkaszarką była bezpieczna i przebiegała sprawnie?

Sprzęt ochronny do pracy podkaszarką

Bardzo często zdarza się, że koszenie przypada na upalne i wilgotne dni. To zniechęca do używania rękawic ochronnych, długoch spodni czy pełnych butów. To podstawowe błędy niedoświadczonych ogrodników, które mogą skończyć się skaleczeniem, a nawet poważniejszymi urazami. Praca z podkaszarką, kosą czy kosiarką powinna odbywać się tylko i wyłącznie w odpowiednim ubraniu: odzieży ochronnej, czyli długich spodniach, koszuli z długimi rękawami lub jednoczęściowym kombinezonie, odpowiednim obuwiu i rękawiczkach ochronnych. 

Okolice, które również powinniśmy chronić to twarz. Okulary ochronne czy przyłbica powinny w odpowiedni sposób zabezpieczyć nasze oczy przed pyłem i innymi niebezpiecznymi elementami, które mogą unosić się w powietrzu wskutek pracy podkosiarki. Jeśli operujemy sprzętem spalinowym o dużym poziomie hałasu, przydadzą się specjalne zatyczki lub słuchawki ochronne. 

Sprawdź prognozę pogody

Mimo, iż podkoszarka spalinowa w odróżnieniu od podkoszarek elektrycznych i akumulatorowych teoretycznie może pracować podczas opadów deszczu i na mokrej trawie, mimo wszystko nie polecamy stosowania jej w tego typu warunkach atmosferycznych. Mokra trawa zdecydowanie bardziej obciąża silnik takiej podkosiarki, tym samym zdecydowanie skracając jej żywotność.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl