Hellada jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych. Powodem tego jest niemal pewna pogoda, bogactwo
Grecja – idealna na wakacje
artykuł sponsorowany

Hellada jest jednym z ulubionych kierunków wakacyjnych. Powodem tego jest niemal pewna pogoda, bogactwo naprawdę uroczych i różnorodnych miejsc, całkiem przyzwoite ceny i kuchnia, zachwycająca prostotą i naturalnością.

Grecja kontynentalna czy wyspy?

Niezaprzeczalnym plusem Grecji jest jej różnorodność. To przecież nie tylko część kontynentalna, ale także ponad 150 wysp, które choć niby podobne, to jednak różnią się między sobą. I tu właśnie rodzi się pierwsze pytanie – którą część kraju wybrać na wakacje? Którą warto zwiedzić? Odpowiedź zależy od osobistych preferencji, od tego czy jedziemy odpocząć z dziećmi czy bez, czy marzą nam się wieczorne spacery po plaży czy wolimy zwiedzać zabytki Starożytności. Na szczęście Grecja https://www.travelin.pl/panstwo/grecja leży stosunkowo blisko od Polski, lot trwa 3-5 godzin w zależności od miejsca, w które się udajemy. Dzięki tanim liniom lotniczym możemy więc znaleźć się tam nie tylko szybko, ale i za bardzo rozsądne pieniądze. Dolot na wyspy jest trochę droższy i dłuższy niż do Grecji kontynentalnej, ale te kwestie raczej nie zaważą nad wyborem destynacji.

Nie da się jednak zaprzeczyć, że większość Polaków wybiera się najchętniej na jedną z greckich wysp, oczywiście z Kretą na czele. Te zaś zachwycają widokami. Zjawiskowe plaże, jakby zatrzymane w czasie miasteczka, atmosfera życia bez pośpiechu i bez zmartwień. Jednak popularność wysp greckich przekłada się też na ceny. Pobyt tam jest droższy niż na kontynencie. Ten z kolei sugerowany jest miłośnikom zwiedzania, zabytków architektonicznych, historii sięgającej setki i tysiące lat wstecz. Chociaż plaże i tam są urocze, ciągnące się kilometrami, zachęcające do wygrzewania się w słońcu. Bliskość morze nie skazuje jednak tylko li na leżenie na plaży. Dobrze przekonują się o tym turyści odwiedzający Olympiaki Paralia, Riwiera Olimpijska https://www.travelin.pl/region/riwiera-olimpijska, popularny region łączący turystkę górską z nadmorską.

Najpopularniejsze greckie wyspy

Najchętniej odwiedzaną wyspą jest oczywiście i niezmiennie Kreta https://www.travelin.pl/region/kreta. Popularność ta wzrosła, od kiedy wyspa pojawiła się na rozkładach lotów tanich linii lotniczych. Znajdujący się tam port lotniczy Heraklion jest jednym z największych w Grecji, a nosi imię Nikosa Kazandzakisa. Tego samego, którego powieść Grek Zorba rozsławiła kraj, taniec sirtaki i styl życia mieszkańców. Ducha powieści nadal można spotkać na Krecie... Zachęcające do wędrówek górskie zbocza, malownicze plaże, urocze knajpki, w których można posmakować lokalnych win. To wyspa za duża, by zwiedzić ją w czasie jednego urlopu, jednak na pewno warto zobaczyć chociaż Pałac w Knossos, z labiryntem, w którym mieszkał legendarny Minotaur.

Kolejną dużą i popularną wyspą jest Rodos  https://www.travelin.pl/region/rodos, ze Starym Miastem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Na Rodos znajduje się jeden z największych parków wodnych w Grecji, nic więc dziwnego, że rodzice z dziećmi chętnie tu przybywają. Plaże, podobnie jak na Krecie, są urokliwe, jedne piaszczyste, inne kamienne, wszystkie zaś otoczone krystalicznie czystą wodą. To wyspa pełna różnorodności, zachwycająca zarówno miłośników przyrody, zabytków, jak i beztroskiego odpoczynku.

Bardzo ciekawą propozycją jest też Korfu https://www.travelin.pl/region/korfu. Wyspa  pełna atrakcji, a jednak tak mała, że większość z nich możemy poznać i obejrzeć. Ba, możemy przy okazji odwiedzić nawet Albanię, oddaloną o pół godzinki drogi promem. Mniejsze miejscowości, nie nastawione tak na turystów, czarują lokalnym kolorytem, przenosząc w czasie o dziesięciolecia, a może nawet i dalej w przeszłość...Z uwagi na ogrom porastających ją gajów oliwnych zwana jest Zieloną Wyspą, ale nie brak tu też monumentalnych klifów i bajkowych plaż.

Grecja kontynentalna - zabytki z pocztówki

W czasach, kiedy jeszcze wysyłało się pocztówki z wakacji, na tych greckich nie mogło zabraknąć najsłynniejszych zabytków. Prawdziwych świadków minionych wieków, wciąż opierających się upływowi czasu. Prym tu wiedzie oczywiście stolica Grecji, Ateny https://www.travelin.pl/miasto/ateny - obowiązkowy Akropol z Partenonem, stadion Panathinaikon, Łuk Hadriana i dziesiątki, setki innych miejsc. Warto zwiedzać je spokojnie, bez pośpiechu. Niesamowite wrażenie robią Meteory, sześć monastyrów zawieszonych jakby w powietrzu, przyklejonych do skał. Kiedyś można było dostać się do nich jedynie na linach, obecnie specjalnie dla turystów wybudowane są schody.

Wartym uwagi miejscem jest Peloponez. To tu znajduje się kolebka greckiej cywilizacji. Tu znajdziemy miejsca, znane z greckich mitów i podręczników historii – Sparta, Mykeny, Korynt. Obszar należał do Cesarstwa Rzymskiego, Bizancjum, Wenecjan, a różnorodność architektoniczna do dziś jest widoczna w tamtejszych zabytkach.

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl