Zasiedzenie służebności gruntowej – co to jest trwałe i widoczne urządzanie? Tego i nie tylko tego
Zasiedzenie służebności gruntowej – co to jest trwałe i widoczne urządzanie?
artykuł sponsorowany

Zasiedzenie służebności gruntowej – co to jest trwałe i widoczne urządzanie? Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Aby nabyć służebność gruntową przez zasiedzenie nie wystarczy tylko korzystać z cudzego gruntu w zakresie odpowiadającym danej służebności przez wymagany ustawą czas, tj. 20-30 lat.

Przepis art. 292 k.c. stanowi, że „Służebność gruntowa może być nabyta przez zasiedzenie tylko w wypadku, gdy polega na korzystaniu z trwałego i widocznego urządzenia.”

Oznacza to, że warunkiem koniecznym do nabycia służebności w drodze zasiedzenia jest korzystanie z trwałego i widocznego urządzenia.

Trwale i widoczne urządzenie? Co to jest? Jak należy ten zwrot rozumieć?

Aby zobrazować jak najlepiej pojęcie trwałego i widocznego urządzenia posłużę się przykładami na które powołały się Sądy w rozpatrywanych przez siebie sprawach.

Zanim jednak przejdę do konkretnych przykładów pamiętajcie, że aby urządzenia do korzystania ze służebności uznać za trwałe i widoczne muszą one być wynikiem świadomego i pozytywnego działania ludzkiego.

Trwałe urządzenie

Trwałym i widocznym urządzeniem w rozumieniu powyższym jest okno otwierane na zewnątrz tak, że sięga ono w przestrzeń nad gruntem sąsiada, podobnie jak np. rynna odprowadzająca wodę. (SN z 12.2.1980 r., III CZP 83/79)

Trwałym i widocznym urządzeniem jest studnia do czerpania wody (SN z 8.11.1983 r., III CO 4/83).

Widoczny na powierzchni ziemi osadnik wraz z dołączona do niego rurą kanalizacyjną, znajdującą się pod powierzchnią gruntu, mogą być - w okolicznościach konkretnej sprawy - uznane za trwałe i widoczne urządzenie (SN 24.4.2002 r., V CKN 972/00)

Utwardzone żwirem koleiny drogi stanowią trwałe i widoczne urządzenie gruntowe bowiem są one niewątpliwie efektem świadomego i pozytywnego działania ludzkiego mającego na celu przystosowanie do korzystania gruntu służebnego, jako konkretnego szlaku drożnego o jednoznacznie wskazanej trasie jego przebiegu. (SN z 11.5.2000 r., I CKN 273/00)

Tyle jeżeli chodzi o definicję trwałego urządzenia.

Co natomiast należy traktować jako widoczne urządzenie?

O tym w dalszej części tekstu, który w całości znajduje się w naszym nowym wpisie pt.: Zasiedzenie służebności gruntowej – co to jest trwałe i widoczne urządzanie?”

Jesteś zainteresowany innymi tematami dotyczącymi szeroko pojętego prawa nieruchomości, zapraszam do lektury naszego bloga - ZASIEDZENIE NIERUCHOMOŚCI I SŁUŻEBNOŚCI.

Chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Pamiętaj, że w każdy czwartek uzyskasz Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

 

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl