Od czego zależy wysokość alimentów? Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio
Od czego zależy wysokość alimentów?
artykuł sponsorowany

Od czego zależy wysokość alimentów? Tego i nie tylko tego dowiesz się w oddziale Kancelarii „Actio” w Wadowicach. W czwartek bezpłatne porady prawne nie tylko w tej sprawie!

Jaki jest zakres obowiązku alimentacyjnego?

Wykonywanie obowiązku alimentacyjnego nie może być sprowadzone jedynie do robienia zakupów, sprzątania mieszkania czy przygotowania posiłków.

Z przepisu art. 135 § 1 KRO wynika, że zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego.

Z powyższej regulacji wynika zatem, że o zakresie obowiązku alimentacyjnego decydują usprawiedliwione potrzeby uprawnionego. Pojęcia tego nie sposób jednoznacznie zdefiniować, ponieważ nie ma jednego stałego kryterium odniesienia.

Rodzaj i rozmiar tych potrzeb jest uzależniony od cech osoby uprawnionej oraz od splotu okoliczności natury społecznej i gospodarczej, w których osoba uprawniona się znajduje.

W każdym razie przy ocenie, które z potrzeb uprawnionego powinny być uznane za potrzeby usprawiedliwione, należy z jednej strony brać pod uwagę możliwości zobowiązanego, z drugiej zaś zakres i rodzaj potrzeb.

Dopuszczalna jest każda postać świadczeń alimentacyjnych w tym poprzez świadczenia w naturze, jeżeli sposób ten będzie skuteczniej zabezpieczać interesy uprawnionego i będzie także wygodniejszy dla zobowiązanego.

Decydować o tym będą każdorazowo okoliczności sprawy.

Sposób ten będzie mógł być stosowany właśnie przy świadczeniach alimentacyjnych, gdzie oprócz środków utrzymania istnieje konieczność zapewnienia opieki, np. starszym, chorym rodzicom, rodzeństwu czy też innym uprawnionym do alimentacji krewnym. (wyr. WSA w Lublinie z 26.11.2019 r., II SA/Lu 466/19)

Osobiste starania jako forma alimentacji

Pamiętać należy, że przepis art. 135 § 2 KRO stwarza możliwość dla osoby zobowiązanej do alimentów, aby wykonała swój obowiązek alimentacyjny poprzez osobiste starania (czy to w całości, czy w części).

Nie oznacza to jednak, że ta forma realizacji obowiązku alimentacyjnego ma zawsze pierwszeństwo przed obowiązkiem pokrywania kosztów utrzymania i wychowania uprawnionego. (wyr. NSA z 4.12.2018 r., I OSK 251/17)

Granice obowiązku alimentacyjnego zobowiązanego

Wyznacznikiem wysokości obowiązku alimentacyjnego zobowiązanego są jego możliwości majątkowe i zarobkowe oraz usprawiedliwione potrzeby uprawnionego (art. 135 § 1 KRO).

Zatem zaspokojenie usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego jest limitowane możliwościami majątkowymi i zarobkowymi zobowiązanego, co oznacza, że może się zdarzyć, iż zasądzone alimenty nie będą mogły w pełni zapewnić zaspokojenia usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego (SN z 6.4.2018 r., III CNP 30/17).

Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej m.in. o tym:

  • Jaki wpływ na zakres obowiązku alimentacyjnego będzie miało zwiększenie czynszu?
  • Jaki jest zakres obowiązku alimentacyjnego osoby pozbawionej wolności?
  • Jaki wpływ na wysokość alimentów mają zadłużenia i wydatki zobowiązanego do alimentacji?

Zapraszamy do kontynuowania lektury artykułu, który został opublikowany w nowo stworzonym specjalnie dla Was serwisie prawnym skupiającym się na szeroko pojętym prawie rodzinnym, pt.: „Od czego zależy wysokość alimentów?”

Wszystkich zainteresowanych problematyką prawa rodzinnego zapraszamy do odwiedzenia naszego serwisu, który znajduje się pod tym linkiem à https://krakow-rozwody.pl/

Jesteśmy również dostępni na Facebooku. Na FB znajdziecie nie tylko najnowsze artykuły i wpisy, ale również dodatkowe informacje dotyczące często bieżących wydarzeń mających wpływ na prawo rodzinne.

Zapraszamy zatem do odwiedzenia nas na: https://www.facebook.com/rozwodykrakow/

Pamiętaj, że w każdy czwartek możesz uzyskać Bezpłatną Poradę Prawną nie tylko w tej sprawie!!!

Jeżeli chcesz się w swojej sprawie skonsultować, wejdź na http://www.kancelaria-actio.com/kontakt/ wypełnij formularz zgłoszeniowy, bądź zadzwoń bezpośrednio na nr: 12 411 05 94 i umów się na spotkanie.

Dzwoń jak najszybciej, bo liczba miejsc na Bezpłatną Poradę Prawną jest ograniczona.

Jeżeli jesteś z Wadowic lub okolic umów się na spotkanie w Oddziale Kancelarii „Actio”, który znajduje się przy ul. Lwowskiej 16, Centrum Handlowe „HEUREKA”, piętro II.

Szczegóły znajdziesz na www.kancelaria-actio.com

 

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl