Firmy świadczące usługi transportowe muszą przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących ogr
Drukuj
Jakie obowiązują zakazy ruchu dla ciężarówek w Polsce?
artykuł sponsorowany

Firmy świadczące usługi transportowe muszą przestrzegać obowiązujących przepisów dotyczących ograniczeń w ruchu drogowym. Jakie zakazy obowiązują w Polsce i kogo dotyczą?

Zakaz jazdy dla ciężarówek w święta

Ograniczenie w ruchu drogowym na terenie całego kraju dotyczy pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej przekraczającej 12 ton. Zakazy dla ciężarówek obowiązują w dni poprzedzające święta państwowe w godzinach od 18 do 22. W dni świąteczne zakaz poruszania obowiązuje w godzinach od 8 rano do 22. Święta państwowe, w które należy przestrzegać tych ograniczeń to: 1 stycznia, czyli Nowy Rok, Niedziela Wielkiej Nocy, Poniedziałek Wielkiej Nocy, 1 maja – Święto Pracy, 3 maja – Święto Państwowe, 31 maja Zielone Świątki, Boże Ciało, 15 sierpnia – Wniebowzięcie, 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych, 11 listopada – Dzień Niepodległości, 25 grudnia – Boże Narodzenie oraz 26 grudnia – Drugi Dzień Bożego Narodzenia. Boże Ciało oraz Wielkanoc to święta ruchome, więc ich termin jest zmienny. Zakaz nie obowiązuje 6 stycznia, czyli w Święto Trzech Króli, a także w dniu poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok (Wigilię i Sylwestra).

Pozostałe zakazy

Kiedy obowiązują zakazy ruchu dla ciężarówek? Oprócz świąt ograniczenia w ruchu ciężarówek dotyczą także wakacji. Aby uniknąć nadmiernego natężenia ruchu w dniach wyjazdów i powrotów z urlopu, zakaz ruchu ciężarówek obowiązuje w piątek w godzinach: od 18 do 22. W sobotę są to godziny od 8 do 14, natomiast w niedzielę od 8 do 22. Okres obowiązywania zakazów wakacyjnych rozpoczyna się w ostatni piątek czerwca i kończy się wraz z rozpoczęciem roku szkolnego. Kierowcy muszą przygotować się także na ograniczenia poruszania się ciężarówek, wprowadzone przez niektóre miasta. Przykładem jest Lublin, w którym obowiązuje całkowity zakaz ruchu pojazdów powyżej 16 ton. Chcąc wjechać do miasta, należy wystąpić o zezwolenie do miejskiego Zarządu Dróg i Mostów. Liczba miast wprowadzająca dodatkowe zakazy powiększa się. Znajduje się na niej Warszawa, Łomża, Ełk, Wrocław, Gliwice, Toruń i wiele innych. Nie należy także zapominać o tym, że ruch ciężarówek regulują również znaki pionowe.

Wyjątki od zakazów

Rozporządzenie dotyczące ograniczeń w ruchu ciężarówek o masie powyżej 12 ton nie dotyczy autobusów. Istnieją również inne wyjątki. Są to: Policja, Inspekcja Transportu Drogowego, Straż Graniczna, Służby Celne, Siły Zbrojne, Biuro Ochrony Rządu. Zwolnione z przestrzegania zakazu są służby ochrony przeciwpożarowej, ratownictwa chemicznego, ochrony radiologicznej i ochrony przed skażeniami. Zakaz nie dotyczy pojazdów używanych przy budowie dróg, obsłudze imprez masowych, aut przewożących przesyłki pocztowe, biorących udział w akcjach ratowniczych, humanitarnych, usuwających skutki awarii lub klęsk żywiołowych. Wyjęte spod zakazu są także ciężarówki przewożące żywe zwierzęta oraz artykuły spożywcze i szybko psujące się.

Zakazy ruchu dla ciężarówek mają na celu usprawnienie ruchu drogowego i zwiększenie bezpieczeństwa na drogach. Dlatego firmy transportowe powinny z wyprzedzeniem planować trasy tak, by termin przejazdu nie naruszał zakazu.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Sponsorowane:

CO WZMACNIA ODPORNOŚĆ, A CO JĄ RUJNUJE? Wywiad z dietetyk Anną Kasperkiewicz

Kiedy można wystąpić o zmianę wysokości alimentów?

Lider odchudzania - Naturhouse w Wadowicach zaprasza na darmowe stacjonarne konsultacje z dietetykiem!

Wielkie otwarcie Twojego kramu z warzywami

Wielkie otwarcie sklepu BIGA w Wadowicach!