Osoby, które chcą się zapisać na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, nie muszą się do niego uprze
Czego można nauczyć się na kursie KPP?
artykuł sponsorowany

Osoby, które chcą się zapisać na kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy, nie muszą się do niego uprzednio przygotowywać. Najważniejsze zasady udzielania pierwszej pomocy, pod kątem teoretycznym i praktycznym, zostaną przedstawione na kursie. Czego można się nauczyć na szkoleniu z KPP?

Kursy KPP – dlaczego warto w nich uczestniczyć?

Coraz bardziej zaawansowany technologicznie świat powoduje, że społeczeństwo traci poczucie bezpieczeństwa. Rozwiązaniem tego stanu są kursy KPP realizowane przez Centrum Ratownictwa, gdzie każde oferowane szkolenie KPP jest skierowane do konkretnej grupy docelowej. Co daje kurs KPP? Kurs kwalifikowanej pierwszej pomocy pozwala nabyć podstawowe umiejętności potrzebne do uratowania zdrowia i życia człowieka. Szkolenia są skierowane do osób, które nie chcą biernie uczestniczyć w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia.

Szkolenie KPP w liczbach

W jaki sposób został opracowany kurs KPP? Jest to zbilansowany system nauki pozwalający na zdobycie wiedzy teoretycznej i praktycznej. Na zajęcia praktyczne przewidziane jest aż 41 godzin, podczas których kursanci będą mogli przećwiczyć zdobyte informacje oraz umiejętności. Zajęcia praktyczne wprowadzone są już od pierwszych zajęć, dzięki czemu osoby uczestniczące w kursie na bieżąco mogą konfrontować przekazywaną wiedzę z praktyką, co pozytywnie wpływa na dynamikę kursu. Opracowane przez Centrum Ratownictwa kursy KPP pozwoliły przeszkolić tysiące kursantów, w tym około 5 tysięcy ratowników w resortach MON i MSW.

Na czym opiera się harmonogram kursu KPP?

Zdrowie i życie jest dla każdego człowieka najwyższą wartością, a sytuacji, w których są one zagrożone, jest wiele. Niebezpieczeństwo może płynąć nie tylko z racji wykonywanego zawodu, ale też codziennych czynności, których się podejmujemy. To powoduje, że kurs KPP musi obejmować szereg zagadnień, zarówno formalnych, związanych z ogólnymi zasadami bezpieczeństwa, jak i praktycznych, pozwalających na zniwelowanie zagrożenia życia i zdrowia.

Początkowe godziny kursu

Na początkowym etapie kursu każdy uczestnik zostaje zapoznany z podstawami prawnymi związanymi z organizacją ratownictwa medycznego. Następnie zostaje wprowadzony w tematykę bezpieczeństwa własnego, osoby poszkodowanej oraz zabezpieczenia miejsca zdarzenia. Nauka kwalifikowanej pierwszej pomocy nie może się obyć bez poznania podstawowego sprzętu ratowniczego oraz sposobu jego dezynfekcji.

Faktyczne ratowanie zdrowia i życia

Kolejne godziny kursu opierają się ściśle na osobie poszkodowanej. W teorii zostaje omówiona anatomia człowieka oraz jego fizjologia. Kursant dowiaduje się, jak ocenić stan poszkodowanego, jak postępować w przypadku osoby nieprzytomnej i potrzebującej resuscytacji (omówienie przypadków poszkodowanych w różnych przedziałach wiekowych).

Plan kursu zakłada także zapoznanie uczestnika z defibrylatorem oraz zasadami jego użycia według określonych metod. Kursant dowiaduje się też, jak postępować w przypadku stanów nagłych u poszkodowanego (drgawki, zawał serca, zatrucia), urazów mechanicznych, chemicznych i innych obrażeń ciała.

Kwalifikowana pierwsza pomoc w ujęciu logistycznym

Sytuacje niebezpieczne dla zdrowia i życia charakteryzują się tym, że dominuje w nich chaos. Kursant na kursie KPP dowiaduje się, jak zapanować nad sytuacją. Oznacza to, że na szkoleniu jest przekazywana wiedza dotycząca przeprowadzenia taktyki działań ratowniczych, wstępnej segregacji oraz ewakuacji ze strefy zagrożenia.

Gdzie można pracować po kursie KPP?

Umiejętności związane z udzielaniem kwalifikowanej pierwszej pomocy są bezcenne na każdym stanowisku pracy. Szczególnie przydatne są na stanowiskach związanych z BHP. Kursy KPP powinny też zainteresować osoby ubiegające się o stanowisko strażaka, policjanta czy żołnierza.



artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl