Spawalnictwo jest dziedzinÄ… nauki i techniki, która zajmuje siÄ™ tematykÄ… trwaÅ‚ego Å‚Ä…cznia materiaÅ
Zastosowanie spawania metodÄ… MIG i MAG
artykuł sponsorowany

Spawalnictwo jest dziedziną nauki i techniki, która zajmuje się tematyką trwałego łącznia materiałów, ze szczególnym uwzględnieniem różnych metali. Dzięki niemu jest możliwe tworzenie skomplikowanych konstrukcji, maszyn czy przedmiotów użytkowych o wysokiej trwałości. Do najpopularniejszych zalicza się spawanie MIG/MAG. Czym charakteryzuje się ta metoda i gdzie znajduje zastosowanie?

Spawanie – charakterystyka technologii

Spawanie jest technologią łączenia materiałów poprzez ich rozpuszczenie i ponowne wychłodzenie. W efekcie takiego procesu następuje utwardzenie spoiny i powstaje trwałe złącze. W praktyce stosuje się metody spawania, które różnią się wybranymi cechami. Jedną z nich jest rodzaj materiału, który ulega upłynnieniu. Mogą to być zarówno krawędzie łączonych elementów, jak i dodatkowy drut, podawany przez odpowiedni mechanizm spawarki.

Spawanie metodą MIG/MAG to jedna z usług, którą oferuje firma Womet dostępna w internecie pod adresem https://www.womet.com.pl/. Proces ten wykorzystuje tzw. elektrodę topliwą, czyli upłynnianą podczas procesu łączenia materiałów. Różnice pomiędzy MIG i MAG sprowadzają się do rodzaju stosowanych gazów osłonowych. Czym charakteryzują się te dwa rodzaje spawania?

  • Metoda MIG (Metal Inert Gas) – jest formÄ… spawania Å‚ukowego, co oznacza, że do wykonania spawu jest niezbÄ™dne wytworzenie Å‚uku elektrycznego pomiÄ™dzy elektrodÄ… a materiaÅ‚em. Od metody MAG wyróżnia jÄ… stosowanie obojÄ™tnych gazów osÅ‚onowych, takich jak hel czy argon. Podczas spawania drut topliwy jest odwijany z bÄ™bna ze staÅ‚Ä… prÄ™dkoÅ›ciÄ…. Gaz wypÅ‚ywa z dyszy, osÅ‚aniajÄ…c topionÄ… koÅ„cówkÄ™ oraz już utworzone jeziorko spawalnicze. 
  • Metoda MAG (Metal Active Gas) – jest formÄ… spawania Å‚ukowego elektrodÄ… topliwÄ… umieszczonÄ… w osÅ‚onie gazów aktywnych. Najczęściej jest nim dwutlenek wÄ™gla, ale stosuje siÄ™ też różne mieszanki gazów z dodatkiem tlenu. W przeciwieÅ„stwie do metody MIG w tej technologii spawalniczej gaz uczestniczy w procesie spawania.

Co można spawać migomatem?

Jak wynika z opisu, metoda MIG i metoda MAG są do siebie bardzo podobne, zwłaszcza w sposobie spajania materiałów. Stąd też zwykle występują razem. Również spawarki MIG MAG (tzw. migomaty) są przystosowane do wykonywania połączeń obiema metodami. Pozwala na to niewielka różnica pomiędzy technologiami, jaką jest rodzaj wykorzystywanego gazu. To właśnie on decyduje o możliwościach wykorzystania każdej z metod. 

Co można spawać migomatem?

  • W przypadku metody MAG sÄ… to: stale konstrukcyjne stopowe i metale nieżelazne.
  • W przypadku metody MIG sÄ… to: aluminium miedź i inne metale nieżelazne oraz ich stopy.

Spawanie MIG/MAG – zalety

Spawanie MIG/MAG z wykorzystaniem łuku elektrycznego, elektrody topliwej i gazów osłonowych jest jedną z najpopularniejszych, choć nie jedyną metodą łączenia materiałów. W praktyce wyróżnia się też spawanie gazowe i elektryczne, elektrogazowe, wiązką elektronową, laserowe, łukowo-wodorowe i wiele innych.  Metody MIG i MAG są jednak najpopularniejsze ze względu na ich wiele zalet. Wśród nich można wymienić:

  • uniwersalność, możliwość spawania szerokiego asortymentu materiałów,
  • trwaÅ‚ość spoin,
  • relatywnie niski koszt,
  • wydajność,
  • kontrolÄ™ nad procesem spawania (spawacz MIG MAG ma możliwość obserwacji jeziorka spawalniczego i Å‚uku),
  • Å‚atwość automatyzacji (spawarki MIG/MAG obsÅ‚ugiwane przez roboty).

Spawanie migomatem pozwala na wykonywanie szerokiego zakresu prac zarówno na potrzeby produkcji seryjnej, jak i dla klientów indywidualnych. Jest niezastąpione przy budowie ogrodowych pergoli czy ławek parkowych, ale też trudno sobie bez niego wyobrazić motoryzację czy produkcję sprzętu AGD. Firma Womet oferuje między innymi spawanie korpusów wymagających szczelności oraz konstrukcji ze stali nierdzewnej i węglowej.




artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl