Jest to metoda, dzięki której można tworzyć finezyjne kształty opakowań. Jej druga nazwa to wykrawa
Sztancowanie – sprawdź, na czym polega
artykuł sponsorowany

Jest to metoda, dzięki której można tworzyć finezyjne kształty opakowań. Jej druga nazwa to wykrawanie i korzystają z niej zarówno drukarnie cyfrowe, jak i artyści i rzemieślnicy. Sprawdź, na czym polega.

Poznaj jedną z najważniejszych metod obróbki plastycznej

Sztancowanie polega na wycinaniu z arkusza papieru, tektury lub innego tworzywa pożądanego kształtu. Jednak z tej metody drukarnie korzystają jedynie wtedy, gdy dany wzór ma wyjątkowy finezyjny kształt, którego nie sposób wyciąć przy pomocy klasycznej gilotyny introligatorskiej. Do sztancowania potrzebny jest wykrojnik. Wykrojnik to pewien model noża o specjalnym ostrzu, wtłaczanym w tworzywo z dużą siłą. Z narzędzia korzystamy również podczas rowkowania, polegającego na wygniataniu linii o ustalonym kształcie.

Metoda jest używana zarówno przez drukarnie cyfrowe, jak i artystów tworzących przy jej pomocy swoje dzieła. Dzięki niej możliwe jest nadanie papierowi, tekturze czy innemu materiałowi ciekawego kształtu zewnętrznego. Inną jej nazwą jest wykrawanie. W ten sposób drukarnie tworzą designerskie opakowania, a nawet i wielostronicowe kalendarze.

Istnieją różne rodzaje maszyn sztancujących. Są to m.in. sztanctygiel, automat sztancujący, maszyny cylindryczna i rolowa. Najpopularniejszy jest sztanctygiel, który umożliwia uzyskanie precyzyjnych nacięć. Można go używać zarówno podczas pracy z grubą tekturą, jak i z papierem samoprzylepnym.

Poznaj metody sztancowania i techniki pokrewne

Wyróżniamy dwa sposoby sztancowania, czyli płaskie i rotacyjne. Pierwsze z nich umożliwia uzyskanie wykrojników m.in. do kartonów. Z tej możliwości często korzystają drukarnie, które tworzą różnego rodzaju gadżety na potrzeby reklamowe. Podczas wycinania płaskie ostrza poruszają się w górę i w dół. Z kolei podczas sztancowania płaskiego się obracają i umieszczone są cylindrze maszyny. Wykrawanie papieru, folii czy blach jest trudnym zadaniem, wymagającym precyzji. Aby wykonać je poprawnie, trzeba wiedzieć, z jakiej konkretnie technologii należy skorzystać przy danym zleceniu.

Warto poznać również inne techniki introligatorskie, pokrewne do sztancowania. Pierwszą z nich jest bigowanie. Polega ono zginaniu tworzywa w wyznaczonych miejscach. W tym celu używa się noży bigujących, również umieszczanych w wykrojniku. Drugą metodą jest perforowanie. Czynność polega na nacinaniu materiału np. kartonu lub tektury tak, by można je było w każdej chwili oderwać. Do perforowania używa się wykrojników. Metoda służy nie tylko do nadawania materiałowi ciekawego kształtu, ale i do wywiercania w nim otworów. Nadaje się m.in. do tworzenia kuponów loteryjnych, bonów rabatowych i ulotek. Trzecią z metod jest rycowanie, nazywane inaczej nakrawaniem. W tym procesie niezbędne są matryce lub pasy, za pomocą których wycina się pożądane kształty w tworzywie. Z rycowania korzysta się podczas obróbki m.in. folii i papieru.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl