Ministerstwo Finansów 12 sierpnia 2019 r. opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego możliwośc
Wirtualne kasy fiskalne od początku 2020 roku
artykuł sponsorowany

Ministerstwo Finansów 12 sierpnia 2019 r. opublikowało projekt rozporządzenia dotyczącego możliwości stosowania kas rejestrujących w formie oprogramowania. Jego celem jest zwiększenie efektywności zwalczania przypadków sprzedaży nierejestrowanej. Rozwiązanie to nie tylko pozwoli na kontrolowanie transakcji w czasie rzeczywistym, ale również zmniejszy koszty posiadania kasy fiskalnej, co ma zachęcić przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy.

Obowiązkiem każdego podatnika prowadzącego sprzedaż na rzecz osób nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych jest rejestracja transakcji za pomocą kasy fiskalnej. Wprowadzenie możliwości stosowania kas fiskalnych w postaci oprogramowania ma być przede wszystkim zachętą dla przedsiębiorców do wyjścia z szarej strefy. Kasa fiskalna w takiej formie będzie  bowiem łatwo dostępna, jej posiadanie ma wiązać się z koniecznością poniesienia mniejszych kosztów niż w przypadku tradycyjnego urządzenia. Kasy fiskalne w postaci oprogramowania instalowanego na smartfonach lub tabletach, tak jak kasy on-line będą miały możliwość przesyłania danych do systemu teleinformatycznego za pośrednictwem Internetu.

Na razie nie wiadomo, z jakimi dokładnie kosztami wiązać się będzie korzystanie z wirtualnej kasy fiskalnej. Pod uwagę należy wziąć koszt zakupu odpowiedniego urządzenia do jej obsługi, jeżeli przedsiębiorąca nie zdecyduje się używać do tego celu posiadanego smartfona, czy tabletu wykorzystywanego również w innych celach. Doliczyć trzeba także koszt transmisji danych oraz zakup drukarki, ponieważ drukowanie paragonów nadal będzie obowiązkowe.

Podobne rozwiązania mające na celu uszczelnienie systemu VAT już od pewnego czasu funkcjonują na  Słowacji, w Czechach, Chorwacji i Austrii. Planowany termin wejścia w życie rozporządzania, które kształtem najbardziej przypomina przepisy obowiązujące w Czechach, Chorwacji i Austrii, przewidywany jest na 1 stycznia 2020 roku.

Poszukujesz dobrego biura rachunkowego, które kompleksowo zajmie się Twoją firmą? Zobacz, co możemy Ci zaoferować: http://efekta.waw.pl. Naszą przewagą nad konkurencją jest duże doświadczenie i doskonała znajomość często zmieniających się przepisów prawa podatkowego w naszym kraju. Zapraszamy do współpracy.

artykuł sponsorowany
NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl