Na moście kolejowym na Wiśle w Okleśnej, łączącym gminę Spytkowice z gminą Alwernia wymieniane s
Most na Wiśle bardziej przyjazny pieszym i rowerzystom

Na moście kolejowym na Wiśle w Okleśnej, łączącym gminę Spytkowice z gminą Alwernia wymieniane są stare belki na nowoczesne aluminiowe kraty. Ułatwi to życie pieszych oraz rowerzystów korzystających z Wiślanej Trasy Rowerowej.

Nie da się ukryć, że most kolejowy w Okleśnej to jedyna sensowna alternatywa dla pieszych i rowerzystów, którzy chcą przedostać się w tych okolicach na drugą stronę Wisły: most łączy gminę Spytkowice z gminą Alwernia a tym samym powiat wadowicki z chrzanowskim.  Najbliższa przeprawa promowa znajduje się kilka kilometrów niżej w Spytkowicach, ale od blisko 10 miesięcy jest nieczynna. Na mosty do Łączan czy Podolsza jest jeszcze dalej.

Konstrukcja z 1899 roku, zniszczona przez Niemców pod koniec wojny i w  1946 roku odbudowana, od dawna prosiła się o odnowę. Ruch pasażerski na jednotorowej linii nr 103  Wadowice-Spytkowice-Trzebinia został zawieszony 7 października 2002 roku, od tego czasu rozpoczęła się powolna degradacja tego malowniczego szlaku a także jego infrastruktury.  Odbywa się na niej sporadycznie jedynie ruch towarowy pociągów zdawczych między Spytkowicami a Zakładami Chemicznymi w  Alwernii m.in. właśnie po tym moście. Dzięki temu pewnie się jeszcze nie zawalił albo nie rozkradli go złomiarze...

Mieszkańcy tych okolic korzystają z przeprawy. Niestety ciąg dla pieszych był już bardzo zdewastowany i po prostu niebezpieczny. Trzeba było bardzo uważać aby nie wpaść do rzeki przez liczne dziury czy nie złamać nogi. Na szczęście jest dobra wiadomość. Kończy się mały remont: wymieniane są stare zdewastowane belki i montowane nowoczesne aluminiowe kraty pomostowe wela. Ułatwią one życie zarówno pieszym jak i rowerzystom korzystającym z położonej po obu stronach rzeki Wiślanej Trasy Rowerowej, którą docelowo będzie można dojechać wzdłuż Wisły nie tylko do Krakowa, ale do samego Bałtyku!

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

0 #1 Jaro.C 2018-09-24 06:29
Pytanie za 100 punktów
1. Kiedy zostanie most pomalowany
2. Kiedy most zostanie oświetlony
3. Kiedy po moście będzie można przejechać samochodem
Myślę że to sensowne 3 pytania czekam na odpowiedź.
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.