W Małopolsce mamy powietrze jedno z najgorszych w Polsce. To efekt "niskiej emisji" z pieców i kotłów
Masz dość smogu? Podpisz petycję do prezydenta

W Małopolsce mamy powietrze jedno z najgorszych w Polsce. To efekt "niskiej emisji" z pieców i kotłów węglowych. Jest szansa. aby to zmienić dzięki ustawie. Stąd pomysł petycji do prezydenta Andrzeja Dudy, aby ją podpisał.

Powietrze w naszym województwie jak i w Wadowicach nie należy niestety do najczystszych: są takie dni, że z powodu pogody i zanieczyszczeń wydobywających się z kominów ciężko przejść przez centrum naszego miasta oddychając swobodnie. Przed nami jesień i zima, a więc sezon grzewczy i zwiększona będzie "niska emisja" z pieców i kotłów węglowych.

W Polsce, mamy najbardziej zanieczyszczone powietrze w całej Unii Europejskiej. Powietrze, którym oddychamy jest brudne, a stężenie groźnych substancji jest wielokrotnie wyższe niż w innych krajach Europy. Główną przyczyną występowania rakotwórczych substancji w powietrzu są odpady węglowe i śmieci, które są palone w piecach nie spełniających żadnych norm. Według szacunków Komisji Europejskiej z powodu zanieczyszczenia powietrza każdego roku przedwcześnie umiera ok. 43 000 osób w Polsce, a wiele osób przewlekle choruje. Obecnie nie istnieją żadne regulacje. Samorządy nie mają żadnych narzędzi, by walczyć ze smogiem.

Jesteśmy o krok od tego, żeby skutecznie walczyć ze smogiem w wielu polskich miastach. Nowa korzystna dla powietrza ustawa została przyjęta w Sejmie. Teraz wszystko w rekach prezydenta Andrzeja Dudy, który albo ją odrzuci lub odeśle do Trybunału Konstytucyjnego.

Stąd pomysł i apel petycji do prezydenta zorganizowany przez Polski Alarm Smogowy i Akcję Demokrację, który podpisało już kilka tysięcy osób.

Jeśli wiele osób weźmie udział w akcji i podpisze apel, razem możemy przekonać Prezydenta, że zdrowie i życie mieszkańców i mieszkanek Polski jest najważniejsze. Takich tematów nie można zamiatać pod dywan, nie podpisując ustawy. Wspólnie jesteśmy silniejsi. Dlatego Twój głos jest bardzo istotny. W okresie przedwyborczym trudno będzie nas zignorować - informują organizatorzy akcji.

Petycję do prezydenta Andrzeja Dudy można podpisać TUTAJ

(MG)
(zdjęcie: Krzysztof Cabak)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 Elemele 2015-09-23 15:47
NO I CO TO DA ???

TĄ PIEKARNIĘ,POWIN NI JUŻ ZAMKNĄĆ 20 LAT TEMU !!!!
ALBO,NIECH ZMIENI OPAŁ PIECOWY. !!!
TERMOWAD MNIEJ KOPCI,(prawie niewidoczny) I OGRZEWA NASZE BLOKI I NIE TYLKO !!!!!
+8 #2 POwiaTaNim 2015-09-23 23:39
Ja wziąłbym pod kontrolę kilka okolicznych firm pod oko co robią z odpadami po produkcyjnymi, W tedy była by poważna afera!
-1 #3 PIS 2015-09-24 08:50
W latach 60,70 itd...
Palili czym się dało i dożywają 100 lat !!!
Dziś palicie "ekologicznie" :lol:GAZEM i 40-ki ciężko wam dożyć - wnioski wyciągnijcie sami -- wciskacie błędną teorie że GAZ JEST ZDROWSZY OD WĘGLA !! (TO DLACZEGO OD GAZU W OŚWIĘCIMIU UMIERALI???)
Gaz to niewidzialna broń!!! z opoznionym zapłonem!!
+5 #4 stanisław zając 2015-09-24 09:33
niech mi podniosą emeryture 0 1000z na miesiąc to będę grzał gazem a tu beczą ci co mają grubo ponad 6000zł na miesiąc

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.