Dworek Mikołaj, przejazd kolejowy przed mostem na Skawie, wadowicki rynek czy pomnik Armii Czerwonej: ja
Drukuj
Wadowice z 1990 roku na starym filmie

Dworek Mikołaj, przejazd kolejowy przed mostem na Skawie, wadowicki rynek czy pomnik Armii Czerwonej: jak to wszystko wyglądało w 1990 roku możemy zobaczyć na starym filmie wrzuconym na YouTube przez pana Marka Bojarskiego.

Takie perełki czasem wychodzą na światło dzienne. Na popularnym serwisie YouTube możemy zobaczyć film, na którym kamerą VHS zarejestrowano Wadowice sprzed 23 lat. Jakość więc średnia, ale przecież nie o to tutaj chodzi.

Film jest z kwietnia 1990 roku, to wycinek z kasety weselnej: w czasie zabawy ojciec panny młodej wyszedł z kamerą i nakręcił Wadowice - dowiedzieliśmy się od Marka Bojarskiego, który wrzucił ten interesujący film na serwis YouTube.

Na czterominutowym wideo możemy zobaczyć Dworek Mikołaj, budynek i teren Zakładów Przemysłu Cukierniczego Skawa a także okolice dzisiejszego ronda generała Leopolda Okulickiego: w tym miejscu znajdują się jeszcze rampy przejazdu kolejowego odcinka linii nr 103 Wadowice - Skawce, sama linia od dwóch lat była już nieczynna i trwała jej rozbiórka.

Nie zabrakło oczywiście wadowickiego rynku. Możemy zobaczyć, że w porównaniu do 2013 roku było na nim mnóstwo sklepów, których teraz próżno szukać pomiędzy bankami i restauracjami. Na centralnym placu miasta stał jeszcze pomnik Armii Czerwonej: za kilka miesięcy zostanie przeniesiony na Cmentarz Wojskowy. Widać również bazylikę, fontannę, kawałek ulicy Krakowskiej, Mickiewicza i Lwowskiej.

Zapraszamy do obejrzenia kawałka historii:

(Marcin Guzik)
(zdjęcie, wideo: Marek Bojarski)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Drugie życie banerów wyborczych. Zrobią z nich torby i plecaki

Spod papieskiego pastorału znowu leje się woda

Psiak znaleziony na Polnej w Wadowicach szuka właściciela. Pomożecie?

Mistrzowie Parkowania 64

Nowy plac rekreacyjny w Tomicach odebrany