Na torach linii 117 można "ustrzelić" wyjątkową jednostkę EN71-001 w historycznym żółto-niebieski
Historyczny "minionek" do upolowania na naszych torach

Na torach linii 117 można "ustrzelić" wyjątkową jednostkę EN71-001 w historycznym żółto-niebieskim "minionkowym"  malowaniu, w jakim kiedyś jeździły wszystkie składy Polregio.

Taka ciekawostka dla miłośników kolei. Jak donosi współpracujący z naszym portalem profil Facebook Linia Kolejowa 117 Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona - Bielsko-Biała Główna, na trasie Bielsko-Biała, Andrychów, Wadowice, Kalwaria Zebrzydowska - Kraków można ostatni trafić na wyjątkową jednostkę EN71-001. O ile sam "kibel" nie jest jakimś rarytasem to już jego malowanie tak: występuje on bowiem w przyrodzie w odmalowanych kolorach "minionkowych" czyli żółto-niebieskim. Przed nastaniem koloru czerwonego, wszystkie składy małopolskiego Polregio jeździły właśnie w takiej barwie.

Elektryczny Zespół Trakcyjny EN71 to skład skonstruowany na bazie trójwagonowego EZT serii EN57, od którego różni się dodatkowym wagonem silnikowym, przez co podróżni mają w nim nieco wjęcej miejsc siedzących. Rzeczony EN71-001 wyprodukowano w II połowie lat 70. ubiegłego wieku  jest najstarszym przedstawicielem jednostek serii EN71. Pojazdy te powstały oryginalnie w liczbie 20 sztuk we wrocławskim Pafawagu i w całości trafiły do obsługi wymagającej, górskiej trasy Kraków – Zakopane – Kraków. Jednostka rozpoczęła swą służbę 15 czerwca 1976 roku w lokomotywowni Kraków Prokocim, skąd następnie po miesiącu  trafiła do lokomotywowni Sucha Beskidzka. Tam też została skierowana do obsługi zelektryfikowanej już wówczas trasy Kraków – Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. W 2016 roku jednostka powróciła do służby w Małopolskim Oddziale spółki Przewozy Regionalnej, gdzie przeszła sporo zmian w wyglądzie jak i  zmieniono jej malowanie na przejściowo granatowo-pomarańczowo-czerwone. W 2022 roku bo "leżakowaniu" w Suchej Beskidzkiej przeszła remont, przemalowano ją też wtedy na "minionkowe" barwy.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+10 #1 Doniek 2024-06-02 20:19
Jakoś to malowanie było dużo fajniejsze niż to czerwone obecne

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.