Wysuszone Jezioro Mucharskie to świetna okazja do zrobienia ciekawych i unikalnych fotek. Zobaczcie zdj
Kolejne świetne zdjęcia z lotu ptaka wyschniętego Jeziora Mucharskiego

Wysuszone Jezioro Mucharskie to świetna okazja do zrobienia ciekawych i unikalnych fotek. Zobaczcie zdjęcia Flyingpanda.pl z "lotu ptaka" wykonane dronem!

Obniżona o ponad 10 metrów woda w Jeziorze Mucharskim ujawniła to co od 2 lat było ukryte przed wzrokiem. To m.in. drzewa, fundamenty domów, znaki, ale też i droga technologiczna po śladzie rozebranego fragmentu linii kolejowej nr 103 Wadowice - Skawce, miejsce, gdzie były domy, szkoły czy inne ciekawe rzeczy, które dla ludzi mieszkających w tych okolicach mają wymiar sentymentalny.

Jest okazja do robienia zdjęć i filmów, po ponownym zalaniu zbiornika może się ona prędko nie powtórzyć. Flyingpanda.pl wrzucił do sieci świetne zdjęcia zbiornika wykonane w sobotę 20 lipca tego roku, jak się dowiadujemy, przy pomocy DJI Mavic 2 Zoom.

Na fotkach widać m.in. koronę zapory, nitkę Skawy i jej stare koryto, wiadukty na drodze krajowej nr 28, brzegi jeziora, ptasie wyspy, dawne centrum Mucharza i Skawiec, nasyp hydrotechnicznym, potoki, naprawiane osuwiska, fragment linii kolejowej  nr 97 między Stryszowem a Zembrzycami i najdłuższy w Małopolsce, mający 7 przęseł i 400 metrów, most kolejowy w Tarnawie.

Zobaczcie:

Zdjęcia w wysokiej rozdzielczości można zobaczyć tutaj:

Jezioro Mucharskie to taka trochę wodna atrapa. Niby otwarte z ustanowioną nazwą, regulaminem, który pozwala na nim legalnie pływać i się kąpać a także łowić ryby. Tyle tylko, że nie ma przy nim praktycznie żadnego sensownego kąpieliska i infrastruktury, żadnych punktów widokowych (korona zapory nadal nie jest udostępniona zwiedzającym...), nie działa też, mimo zapowiedzi elektrownia wodna. Również gminy mają w dalszym ciągu problem z dogadaniem się z zarządcą tych terenów, co niestety nie rokuje, aby sytuacja z akwenem polepszyła się. Wygląda na to, że Wody Polskie/RZGW (czy jak to się tam po dobrej zmianie  teraz wabi...) mają to w nosie, bo wielokrotnie podkreślały, że główną funkcją jeziora jest retencja wody a inne schodzą na dalszy plan. Nikt nie zdawał sobie jednak sprawy, że na aż tak daleki....

Sytuacja pogorszyła się jeszcze bardziej po ostatnim  spuszczaniu wody. Wszystko to związane jest z pracami budowlanymi zabezpieczającymi powstałe osuwiska Ostałowa Zagórska i Dąbrowska oraz osuwiska 1/21 w Świnnej Porębie. Pracę już trwają, obniżony o ponad 10 metrów poziom wody, co spowodowało powolną śmierć ryb, które pozostały w wysychających zagłębieniach terenu i są skazane na powolną śmierć. Padliną zajęły się ptaki, lisy a także bezpańskie psy. Zarządca zbiornika nie widzi problemu: według Wód Polskich, na dnie zbiornika znaleziono jedynie... cztery śnięte ryby... Niedawno wyszedł też z pomysłem posprzątania zaśmieconego dna wyschniętego jeziora i jego brzegów... rękami mieszkańców...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+16 #1 ernak 2019-07-26 23:13
Pierwsza osoba która powinna ponieść konsekwencje to pani tarnowska z firmy skanska. Chodzi mi oto że nie dopilnowała tego aby posprzatać znaki, przepusty, resztki po budowie, barierki i inne rzeczy. PS. nazwisko tej pani pisze z małej litrey bo ta osoba co zrobiła nie ma szacunku u ludzi i byłych pracowników firmy skanska.
Cytować
+6 #2 danglan 2019-07-27 09:28
A co ma do tego "dobra zmiana czy jak się to tam wabi...." ? Burdelik z tym jeziorem jest od 30 kilku lat.... Dobrze pamiętam jak budowa zwyczajnoe stanęła w połowie i rzadna "zmiana" się tu nie popisała....
Cytować
+3 #3 danglan 2019-07-27 10:47
*żadna... Przeprasza...
Cytować
+4 #4 greg0 2019-07-27 13:24
A "dobra zmiana" ze sprawą ma tyle wspólnego, że pełzający burdelik z jeziorem zdecydowała się zalać przed zakończeniem robót (np. wysprzątanie dna)
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.