Stacja w Mucharzu, kładka na Skawie, "Zielona", drogi, domy, zakłady pracy i wiele innych, nieistnieją
Drukuj
Powstał genialny film prezentujący tereny Jeziora Mucharskiego przed zalaniem

Stacja w Mucharzu, kładka na Skawie, "Zielona", drogi, domy, zakłady pracy i wiele innych, nieistniejących już od dawna rzeczy, które zniknęły po zalaniu Jeziora Mucharskiego. To wszystko widać na filmie Gabriela Warchała, który zebrał stare kasety VHS od znajomych i złożył tą perełkę.

Od kilku lat mamy niedaleko Wadowic Jezioro Mucharskie. Z dużym trudem i przestojami zbiornik powstawał ponad 30 lat na terenach usytuowanych w gminie Mucharz, Stryszów i Zembrzyce. Sztuczne jezioro ma pojemność ponad 160 mln m3 i powierzchnię 1,35 tys. ha przy maksymalnym spiętrzeniu.

Aby powstało trzeba było zbudować mająca ponad 600 metrów długości, 8 metrów szerokości i wysoką na 50 metrów zaporę a także wyrównać teren. Zlikwidowano drogi, mosty, odcinek linii kolejowej nr 103 łączący Wadowice z Suchą Beskidzką, szkoły, leśniczówki, zakłady pracy a także dziesiątki prywatnych domów. O tym jak wyglądały tereny Mucharza, Skawiec czy Świnnej Poręby przed tym, jak zalały je wody zbiornika, pamięta już coraz mniej osób, głównie starszych mieszkańców okolic, który z nostalgią i nieraz łezką w oku wspominają, jak tutaj się żyło.

Gabriel Warchał, obecnie 26-letni mieszkaniec Świnnej Poręby, zainspirowany głośnym filmem wadowiczan "Z nurtem życia" zebrał od znajomych, mieszkańców zalanych terenów stare prywatne kasety VHS i złożył  wideo, które zaprezentował na YouTube.

Urodziłem się na Wodniakówce, pochodzę z tych terenów, miałem 2,5 roku kiedy przeprowadziliśmy się do Świnnej. Pomysł na złożenie tego filmu powstał w 2017 roku, dopiero teraz udało mi się go dokończyć – mówi nam Gabriel Warchał.

Ponad 20-minutowy film jest absolutną perełką,  bo raczej starych zdjęć z Mucharza czy Świnnej nie ma za wiele, tym bardziej cieszą ruchome obrazy. Na filmie możemy zobaczyć unikatowe obrazy przejazdu kolejowego w Mucharzu i stacji kolejowej Mucharz na rozebranym w latach 1988-1992 odcinku linii kolejowej nr 103, czy filię andrychowskich zakładów znajdujących się niedaleko niej. Widać też kładkę na Skawie na Wodniakówce za stacją, drogę krajową łącząca Wadowice ze Skawcami i Suchą Beskidzką, słynną knajpę "Zielona"  a przede wszystkim domy i ich mieszkańców w codziennym życiu. To wszystko bezpowrotnie zniknęło pod wodami sztucznego jeziora.

Możliwe, że kiedyś jeszcze zmontuje druga część ale muszę znaleźć resztę kaset – dodaje nam Gabriel.

Zobaczcie ten absolutnie genialny materiał wideo:

Zobacz: Mamy zdjęcie pociągu na moście kolejowym w Mucharzu!
Zobacz: Z Wadowic do Suchej na filmie sprzed 21 lat
Zobacz: Tak wyglądały Wadowice w 1989 roku (WIDEO)
Zobacz: Wadowice z 1990 roku na starym filmie

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Z dna Jeziora Mucharskiego coś wycieka i mocno śmierdzi

Sześć szczeniaków potrzebuje pomocy

Kolejne świetne zdjęcia z lotu ptaka wyschniętego Jeziora Mucharskiego

Andrychowski staw znowu zaatakowany. Czym tym razem?

Przed tym bankomatem trzeba... klęczeć. Bank obiecuje zająć się sprawą