W nocy z soboty (30.03) na niedzielę (31.03) wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 z po
Drukuj
Tej nocy śpimy krócej, w nocy zmieniamy czas na letni. Za dwa lata zrobimy to ostatni raz

W nocy z soboty (30.03) na niedzielę (31.03) wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00 z powodu zmiany czasu z zimowego na letni. Będzie on obowiązywał do 27 października. Za dwa lata zrobimy to po raz ostatni.

Zła wiadomość dla śpiochów. W nocy z soboty (30.03) na niedzielę (31.03) o godzinie 2:00 przestawiamy wskazówki zegarków na 3:00 z powodu zmiany czasu z zimowego na letni. Nasze komputery czy smartfony zrobią to automatycznie. Zmiany, które dokonujemy dwa razy do roku, mają podobno przyczynić się do efektywniejszego wykorzystania światła słonecznego i oszczędności energii.

Od lat mówiło się o sensowności takich działań w dzisiejszych czasach. Niedawno Parlament Europejski zadecydował o zniesieniu zmian czasu od 2021 roku. Państwa należące do Unii Europejskiej mają zdecydować, czy wybiorą na stałe czas letni czy też zimowy. Komisja Europejska chce, by ostatnia zmiana czasu dla państw, które wybrałyby czas letni  nastąpiła w marcu 2021 roku, kraje, które wybrałyby na stałe czas zimowy, ostatni raz zmieniłyby czas w październiku 2021.

W całej Unii Europejskiej póki co czas zimowy zaczyna się w ostatnią niedzielę października, a kończy w ostatnią niedzielę marca, zgodnie z dyrektywą UE ze stycznia 2001 roku "Począwszy od 2002 r. okres czasu letniego kończy się w każdym państwie członkowskim o godz. 1 czasu uniwersalnego (GMT) w ostatnią niedzielę października". W Polsce czas letni wprowadzany i odwoływany jest zgodnie z rozporządzeniem Prezesa Rady Ministrów z dnia 23 grudnia 2008 roku w sprawie wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Czas letni będzie obowiązywał do jesieni. Kolejna zmiana na zimowy nastąpi w niedzielę, 27 października.

O potrzebie stosowania zmiany czasu pisał już Benjamin Franklin. Jednakże humorystyczna wymowa jego artykułu sprawiła, że nie zaczęto się do niej stosować (Franklin postulował, by ludzie wstawali i kładli się spać wcześniej).

Pionierami we wdrożeniu zmiany czasu letniego i zimowego byli Niemcy. Podczas I wojny światowej, 30 kwietnia 1916 przesunęli wskazówki zegara o godzinę w przód, a 1 października 1916 o godzinę w tył. Wkrótce potem i Anglicy zaadaptowali to w swoim kraju. 19 marca 1918 roku Kongres Stanów Zjednoczonych ustalił podział na strefy czasowe w USA i wprowadził na czas trwania wojny obowiązek stosowania czasu letniego w celu oszczędności paliwa służącego do produkcji energii elektrycznej.

W Polsce zmiana czasu została wprowadzona w czasie okupacji hitlerowskiej, następnie w latach 1946 - 1949, 1957 - 1964 i nieprzerwanie od 1977 roku. Dziś podział na czas zimowy i letni stosuje się w około 70 krajach na całym świecie.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

W weekend zmiana czasu. Od lat obiecują, że ostatnia...

Ponad 900 młodych ludzi stawiło się w powiecie na kwalifikacji wojskowej

Walczą o to, aby osoby niesłyszące nie były wykluczone z życia społecznego

Plakat z grzybiarzem w parku. O co chodzi?

Wilk goni zwierzynę. Zdarzenie nagrała fotopułapka