Tak jak  co roku, wyschło koryto Wieprzówki. Stało się to jednak nieco wcześniej, bo zazwyczaj dzie
Drukuj
Wieprzówka wyschła w tym roku wyjątkowo wcześnie

Tak jak  co roku, wyschło koryto Wieprzówki. Stało się to jednak nieco wcześniej, bo zazwyczaj dzieje się tak podczas upalnego lata. Czy mieszkańcy Andrychowa mogą obawiać się pustych kranów? Pracownicy wodociągów uspokajają...

Mieszkańcy Andrychowa i okolic są przyzwyczajeni, że Wieprzówka, Rzeka Roku 2013 w plebiscycie Klubu Gaja, co roku wysycha. Zazwyczaj dzieje się to podczas upalnego lata, ale w tym roku już w maju można przejść na drugą stronę jej brzegu suchą stopą. Wszystko przez brak opadów, których, jak poinformował Nowiny Andrychowskie znajomy przyrodnik, było w ostatnich tygodniach 2/3 mniej niż rok temu.

Deszcz to podstawowe źródło wody dla Wieprzówki, która w 80% zasilana jest przez wody powierzchniowe, czyli właśnie z opadów. Woda z samych źródeł Targaniczanki i Rzyczanki (bo Wieprzówka nie ma źródła, powstaje właśnie z połączenia ich wód) daje zaledwie 20% wody, bo obie  rzeczki też w większości zasilane są opadami.

W Wieprzówce nie rosną co prawda jeszcze pomidory jak w poprzednich latach tymczasowej suszy, ale niektórzy mieszkańcy Andrychowa obawiają się, że w ich kranach zabraknie wody. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie uspokaja, bo ma swoje rezerwy a w razie braków woda sprowadzana jest z ujęcia z Soły.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Rozmaitości:

Odkopany bruk na Lwowskiej w lepszym stanie niż rewitalizowany rynek

Czy psiak? Znaleziony w Wysokiej

Szóstoklasista z Roczyn zachwycił jury The Voice Kids 4

Suczka znaleziona w Choczni szuka właściciela lub nowego domu

Do nowej komendy policji przeniesiono też ogólnodostępny alkomat