Tak jak  co roku, wyschło koryto Wieprzówki. Stało się to jednak nieco wcześniej, bo zazwyczaj dzie
Wieprzówka wyschła w tym roku wyjątkowo wcześnie

Tak jak  co roku, wyschło koryto Wieprzówki. Stało się to jednak nieco wcześniej, bo zazwyczaj dzieje się tak podczas upalnego lata. Czy mieszkańcy Andrychowa mogą obawiać się pustych kranów? Pracownicy wodociągów uspokajają...

Mieszkańcy Andrychowa i okolic są przyzwyczajeni, że Wieprzówka, Rzeka Roku 2013 w plebiscycie Klubu Gaja, co roku wysycha. Zazwyczaj dzieje się to podczas upalnego lata, ale w tym roku już w maju można przejść na drugą stronę jej brzegu suchą stopą. Wszystko przez brak opadów, których, jak poinformował Nowiny Andrychowskie znajomy przyrodnik, było w ostatnich tygodniach 2/3 mniej niż rok temu.

Deszcz to podstawowe źródło wody dla Wieprzówki, która w 80% zasilana jest przez wody powierzchniowe, czyli właśnie z opadów. Woda z samych źródeł Targaniczanki i Rzyczanki (bo Wieprzówka nie ma źródła, powstaje właśnie z połączenia ich wód) daje zaledwie 20% wody, bo obie  rzeczki też w większości zasilane są opadami.

W Wieprzówce nie rosną co prawda jeszcze pomidory jak w poprzednich latach tymczasowej suszy, ale niektórzy mieszkańcy Andrychowa obawiają się, że w ich kranach zabraknie wody. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Andrychowie uspokaja, bo ma swoje rezerwy a w razie braków woda sprowadzana jest z ujęcia z Soły.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+6 #1 Mirek 2018-05-09 10:26
Wieprzówka rzeką okresową? Chyba mamy do czynienia z sensacją, jak na nasz region
Cytować
-4 #2 Loko 2018-05-10 06:07
Mozna poglebic odbudowac jazy i stopnie wodne z pewnoscia cos sie poprawi.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.