W niedzielę (26.06) mieszkańcy gminy Lanckorona przy urnach odpowiedzą na pytanie, czy są za tym, aby
Przy urnach zadecydują, czy Lanckorona ma być miastem

W niedzielę (26.06) mieszkańcy gminy Lanckorona przy urnach odpowiedzą na pytanie, czy są za tym, aby Lanckorona odzyskała utracone 13 lipca 1933 roku prawa miejskie. Od ich decyzji zależy dalsze działania władz w tej sprawie.

1 maja rozpoczęły się konsultacje społecznie w gminie Lanckorona. Mieszkańcy wszystkich jej sołectw mogli zapoznać się z informacjami, jakie korzyści płyną z faktu ponownej lokacji tej miejscowości a także z warunkami, jakie należy spełnić, aby powrócić do utraconych w 1933 roku praw miejskich. Osobami odpowiedzialnymi do udzielania wszelakich informacji dotyczących powyższego przedsięwzięcia są sołtysi w poszczególnych wioskach oraz radni.

W niedzielę (26.06) mieszkańcy gminy będą mogli głosować w tej sprawie w wyznaczonych lokalach gminnych w poszczególnych sołectwach: Lanckorony w Gminnym Ośrodku Kultury w godzinach od 8:00 do 17:00, Izdebnika i Podchybia w Zespole Szkół w Izdebniku w godzinach od 8:00 do 13:00, Skawinek w Zespole Szkół w Skawinkach w godzinach od 8:00 do 13:00 zaś Jastrzębi w Domu Kultury w Jastrzębi również od 8:00 do 13:00.

Każdy mieszkaniec uprawniony do głosowania będzie miał możliwość wyrażeni swojego stanowiska, okazując komisji dokument tożsamości. Ankieta konsultacyjna będzie zawierać pytanie "Czy jest Pan/Pani za nadaniem statusu miasta miejscowości Lanckorona?". Wyrażenie swojej opinii polegać będzie na postawieniu znaku "X" w kratce obok słowa "TAK", "NIE" lub "WSTRZYMUJĘ SIĘ". Po wypełnieniu ankiety osoba biorąca udział w konsultacjach wrzuci ją do urny.

Od wyników konsultacji należy dalsza decyzja władz w tej sprawie: jeśli mieszkańcy opowiedzą się za nadaniem statusu miasta miejscowości Lanckorona wówczas prowadzone będą dalsze działania związane z przygotowaniem wniosku w tej spawie do Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wniosek skieruje Rada Gminy Lanckorona podejmując w tej sprawię uchwałę.

Przypomnijmy, że pod koniec marca tego roku, na XIV sesji Rady Gminy Lanckorona wójt Tadeusz Łopata zaproponował, aby w celu podniesienia prestiżu Lanckorony  przeprowadzić konsultacje społeczne w celu nadania jej praw miejskich. Radni zgodzili się z propozycją wójta.

Jakie korzyści zyskaliby mieszkańcy, jeśli Lanckorona zostałaby ponownie miastem? To m.in szerszy dostęp do specjalistycznej służby zdrowia, filie wydziałów w urzędzie (komunikacji, budownictwa), większy wybór i zakres imprez kulturalnych, ułatwienia komunikacyjne w postaci większej liczby busów i autobusów, komisariat policji a co za tym idzie, zwiększenie bezpieczeństwa (patrole).

Malownicza Lanckorona, w której mieszka około 2 tysięcy mieszkańców, ma obecnie status wsi. Co ciekawe, miała już prawa miejskie w latach 1366-1933. Na przełomie XIX i XX wieku, dzięki m.in. doprowadzeniu kolei do Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Lanckorony a także walorom krajobrazowym było to popularne letnisko, z wieloma cennymi zabytkami, chętnie odwiedzane przez artystów, poetów czy zwykłych turystów. Potem zaczęła tracić na popularności by dokładnie 13 lipca 1933 roku ostatecznie utracić prawa miejskie.

W powiecie mamy trzy miejscowości z prawami miejskimi: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Andrychów. Czy będziemy mieć czwartą?

(Marcin Guzik)
(zdjęcie: Piotr Kucharski)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+2 #1 Teresa 2016-06-23 11:41
Mam nadzieję, że mieszkańcy oprą się "dobrej zmianie" i Lanckorona nie zmieni swego statusu.
Cytować
+4 #2 Cama 45 2016-06-23 13:01
Ponad 500 lat byliście miastem a teraz macie szansę na powrót do świetności to oczywiście .,,nie'' ej ludzie, ludzie jak wy żyjecie wsze przodki się w grobach przewracają. Dla Lanckorony się nic nie zmieni tyle tylko ze powróci w poczet miast małopolski. Reszta zostanie po staremu. Nie straszcie ludzi swoje zdanie każdy wyrazi w głosowaniu 26 czerwca.
Cytować
+3 #3 XYZ12233 2016-06-23 16:42
Taki nasz lokalny wieśxit:)
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.