Czy malownicza Lanckorona odzyska utracone w 1933 roku prawa miejskie? Wójt Tadeusz łopata ma taki pomy
Lanckorona znowu uzyska prawa miejskie?

Czy malownicza Lanckorona odzyska utracone w 1933 roku prawa miejskie? Wójt Tadeusz łopata ma taki pomysł. Mieszkańcy w konsultacjach społecznych wypowiedzą się w tej kwestii.

Taka ciekawostka warta odnotowania. Na środowej (23.03) XIV sesji Rady Gminy Lanckorona wójt Tadeusz Łopata zaproponował, aby w celu podniesienia prestiżu tej miejscowości przeprowadzić konsultacje społeczne w celu nadania Lanckoronie praw miejskich. Mieszkańcy odpowiedzieli by w ankietach na pytanie "Czy jest Pan/Pani za nadaniem statusu miasta miejscowości Lanckorona?".

Od wyniku ankiet zależą dalsze działania władz gminy w tej sprawie. Jeśli większość z nich będzie za, przygotowana zostanie dokumentacja i skierowany wniosek do Rady Ministrów o nadanie Lanckoronie praw miejskich.

Przypomnijmy, że malownicza Lanckorona, w której mieszka około 2 tysięcy mieszkańców, ma obecnie status wsi. Co ciekawe, miała już prawa miejskie w latach 1366-1933. Na przełomie XIX i XX wieku, dzięki m.in. doprowadzeniu kolei do Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Lanckorony a także walorom krajobrazowym było to popularne letnisko, z wieloma cennymi zabytkami, chętnie odwiedzane przez artystów, poetów czy zwykłych turystów. Potem zaczęła tracić na popularności by w 1933 roku ostatecznie utracić prawa miejskie.

Przypomnijmy, że w powiecie mamy trzy miejscowości z prawami miejskimi: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Andrychów.

(MG)
(zdjęcie: Janusz Gawron)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+12 #1 :-P 2016-03-23 22:28
Proponuję jeszcze zażądać dostępu do morza :P
Cytować
+5 #2 Anna15 2016-03-24 20:12
Oby nie. Lanckorona powinna pozostać taka jest obecnie!
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.