Dr hab. Andrzej Nowakowski, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego i  były przewodniczący wadow
Dr hab. Andrzej Nowakowski apeluje do wyborców

Dr hab. Andrzej Nowakowski, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Rzeszowskiego i  były przewodniczący wadowickiej "Solidarności" w 1981 roku apeluje do mieszkańców i wyborców.

Przez wiele miesięcy, począwszy od poprzedniej jesieni, nosiłem się z zamiarem kandydowania na burmistrza Wadowic. Jednak zawiodłem się na niektórych osobach i środowiskach, którym początkowo zaufałem. Ponadto, jak wszystkim zapewne wiadomo, nie byłbym w stanie uzyskać poparcia ugrupowania, z którym do tej pory byłem najsilniej związany, tj. Prawo i Sprawiedliwość.

Zdałem sobie sprawę, iż z chwilą oficjalnego zgłoszenia mojej kandydatury, stałbym się przedmiotem niewybrednych ataków, pomówień i insynuacji, ze strony grupy aktualnie „trzymającej władzę” w Wadowicach. W tej sytuacji postanowiłem dokończyć rozpoczęte już wcześniej zobowiązania naukowe, rezygnując z ubiegania się o to stanowisko, pozostawiając sprawę walki o mandat osobom młodszym ode mnie i bardziej związanym z miejscowym środowiskiem.

Szanowni mieszkańcy miasta i gminy wadowickiej!

Przed nami kolejne, siódme już wybory samorządowe w historii odrodzonego samorządu terytorialnego. Po raz pierwszy od roku 1990 stoimy przed niepowtarzalną szansą zmiany włodarzy dumnych, wolnych, papieskich i królewskich Wadowic, naszego wspólnego, ukochanego miasta nad Skawą. Demokracja, jako ustrój nie wolny od wad, ale przecież najlepszy z możliwych, ma swoje prawa. Tym prawem jest niewątpliwie wpływ mieszkańców na wybór władz lokalnych oraz ich kadencyjność, a nie długowieczność.

Właśnie w imię poszanowania tych zasad i wartości, apeluję, abyście w dniu 16 listopada 2014 roku poszli jak najliczniej do lokali wyborczych i oddali swe głosy na jednego z dwóch kandydatów (konkretny wybór pozostawiam Waszemu sumieniu), konkurentów obecnej burmistrz Wadowic.

Głęboko ufam i wierzę, że taki wybór będzie, w obecnej sytuacji, optymalnym wyborem dla społeczności wadowickiej i umożliwi uporządkowanie i posunięcie naprzód wielu nabrzmiałych a nierozwiązanych dotąd problemów.

Dr hab. Andrzej Nowakowski

Andrzej Nowakowski jest doktorem habilitowanym nauk prawnych, doktorem habilitowanym nauk o kulturze fizycznej, profesorem nadzwyczajnym Uniwersytetu Rzeszowskiego. Był przewodniczącym wadowickiej "Solidarności" w 1981 roku, jednym z inicjatorów odbudowy Pomnika 12 p.p., urządzenia Domu Papieża oraz reaktywowania "Sokoła" w Wadowicach. Działacz KIK w Wadowicach w latach 1984-1998 i „Sokoła” w latach 1996-2004. Miłośnik kolei i autor kilku unikatowych publikacji dotyczących regionalnego kolejnictwa a także Jaroszowic. Długoletni mieszkaniec Wadowic, obecnie mieszka w Rzeszowie.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-15 #1 leon 2014-11-14 17:03
Adrzej a pamiętasz jak Ci Pani Burmistrz pomagała bo umałbyś z głodu i
Cytować
+11 #2 sąsiedzi 2014-11-14 17:18
A my myśleliśmy, że przy niedzielnych wyborach odwołamy się do zdrowego rozsądku, trzeźwego oglądu. Kwestie sumienia zostawmy Chazanom. 'Słoń' Mrożka nadal aktualny. Oby Wadowiczanie nie zorientowali się za późno, jakiego słonia nam nadmuchali.
Cytować
+7 #3 Mieszkaniec Gminy 2014-11-14 17:37
Już lubię tego pana.
Cytować
-2 #4 Gonzo 2014-11-14 17:41
Komunie dupę lizała potem ,Filipiakowej a teraz jak się zorientowali że z niego nie pełna seta i się gopozbyli to wielki orędownik zdrowego rozsądku :lol:
Cytować
+25 #5 Janka 2014-11-14 17:41
dobrze by było zrobić coś w końcu dla mieszkańców Wadowic...a nie tylko zbijać kasę na wizerunku papieża....
Cytować
+20 #6 Bolesław Kot 2014-11-14 17:46
WADOWICKIE ZMAGANIA DAWIDA Z GOLIATEM

W gminie Wadowice mamy trzy komitety wyborcze, które wystawiły swoich kandydatów na burmistrza.
1. IWW,
2. Wspólny Dom wraz z PO i PiS,
3. Nowoczesny Samorząd.
IWW zdecydowanie różni się od dwu pozostałych. Inspiratorami i organizatorami tego komitetu są z jednej strony emeryci, nie mający szczególnych aspiracji do kandydowania czy stanowisk, w moim przekonaniu raczej romantycy i idealiści a z drugiej strony osoby młode, wykształcone, chętne do pracy twórczej dla dobra gminy Wadowice. Wszyscy w tym komitecie pragną zmian w funkcjonowaniu Urzędu Gminy Wadowice, ale nie mają ani zaplecza finansowego ani możliwości przyciągania ewentualnych współpracownikó w perspektywami stanowisk czy proponowania różnych innych form gratyfikacji za zaangażowanie. Czy to kogokolwiek razi czy nie ten komitet trzeba traktować jako ideowy i pragnący dobra gminy, nie skrępowany żadnymi „układami”. Zdecydowanie góruje nad pozostałymi komitetami młodością. Komitet ten ma prawie zerowe możliwości agitacyjne. Lider IWW swoją prostolinijnośc ią jak i bezkompromisowo ścią naraził się zarówno władzy jak i dotąd nieskutecznej opozycji. Pozwy z tego powodu przeciwko liderowi IWW wnoszą jednak jedynie władza, osoby związane z władzą i przedsiębiorcy, będący w układach z władzą. Warto się nad tym zastanowić.
Wspólny Dom wraz z PO i PiS to moim zdaniem groźnie zakorzeniona hydra o trzech głowach, mająca potężne zaplecze finansowe oraz niewyczerpane możliwości „pozyskiwania” serwilistów poprzez łudzenie stanowiskami lub aluzjami utraty już posiadanych stanowisk oraz różnymi innymi formami „perswazji”. Ten komitet to moim zdaniem coś na kształt zwartego układu ośmiornic . Ze zdumieniem zauważyłem np. na listach kandydatów tej nieszczęsnej hydry nazwiska znajomych mi osób, które jeszcze niedawno stanowczo wykluczały wszelkie kandydowanie. „Dali” się przekonać. Ten komitet ma olbrzymie zaplecze agitacyjne i możliwości gratyfikacyjne: sponsorowane wadowice24, wiadomości powiatowe, telewizja kablowa, kurier no i nie wiadomo czemu kościół.
W okresie ostatniego referendum w sprawie odwołania burmistrza Wadowic ksiądz dziekan T. Kasperek zamieniał msze na pikniki polityczne i przestrzegał przed organizatorami referendum, czyli przed IWW a pośrednio przed moją osobą . Chciałbym wiedzieć dlaczego jestem taki groźny, że aż w trakcie mszy ksiądz dziekan uznał za wskazane przestrzec wiernych przed takimi jak ja. Kiedy z rodziną mieszkaliśmy w Alwerni ksiądz Stanisław L. i ksiądz Bonifacy byli częstymi gośćmi w moim mieszkaniu. Obustronnie zainteresowani prowadziliśmy pogaduszki przy kawie a nawet drinku. Ja także byłem goszczony w tamtejszym klasztorze. Tamże słyszałem np. krytyczne opinie dot. poglądów JP II w sprawie antykoncepcji. Nikt się nie oburzał. To tylko w Wadowicach cynicznie wykorzystuje się JP II do brudnej gry politycznej. Niekwestionowan a wielkość JPII mogła być wykorzystana do rozwoju gminy Wadowice. Niestety JP II posłużył za listek figowy dla grających role bigotów karierowiczów. Ogólnopolski ranking gmin w którym gmina Wadowice znalazła się na szarym końcu dobitnie pokazuje mizerię funkcjonowania gminy Wadowice. Ci świętoszkowie na pokaz , bezzasadnie będąc na odpowiedzialnyc h stanowiskach, swoją postawą, blokowali rozwój gminy. Ranking to nie jest propaganda.
Nie mogę też odgadnąć dlaczego w ogóle IWW jest takie groźne dla kościoła w Wadowicach. Usiłowaliśmy bezskutecznie kontaktować się z miejscowym klerem bo nie mieliśmy i nie mamy żadnych złych zamiarów. Niby czemu mielibyśmy takowe mieć. Aby sobie zaszkodzić? Nam chodzi o dobro gminy Wadowice z zachowaniem szacunku dla kościoła. Wyłącznie. Zdecydowana większość członków IWW to praktykujący katolicy. Nie zauważyłem w IWW osób wrogich w stosunku do katolicyzmu. Krytycznych tak. Choćby w sprawie zburzenia muzeum JPII i kosztem ogromnych środków wybudowanie na tym miejscu galerii poświęconej, JPII bezzasadnie nazywanej muzeum. Muzeum, najcenniejszy zabytek związany z JP II, należało zachować w oryginalnym stanie zaś galerię/ekspozy cję można było postawić w całkiem innym miejscu. A w ogóle to postawę księdza TK uważam, za próbę skłócania społeczeństwa i usiłowanie „obdarzenia” infamią uczciwych obywateli. Dlaczego?

Nowoczesny Samorząd. Znam jedynie pobieżnie jednego aktywistę tego komitetu a to co piszą na ogół anonimowi internauci o pozostałych członkach tego komitetu nie można traktować serio bo treść większości komentarzy to moim zdaniem bełkot. Z całą pewnością Nowoczesny Samorząd może łudzić stanowiskami i innymi gratyfikacjami lub wzmiankować, że już posiadane gratyfikacje można stracić. Tutaj też są krępujące „układy”. Także wśród kandydatów tego komitetu niektórzy chyba nie za bardzo garnęli się na afisz. Ponadto młodości to w nim niewiele. Zaplecze agitacyjne Nowoczesnego Samorządu bardzo duże.
Apeluję do wyborców, aby brali pod uwagę w/w rażące dysproporcje pomiędzy poszczególnymi komitetami co do możliwości odpierania pomówień. Bez przerwy wmawia się społeczeństwu, że Mateusz K. to bliska osoba Palikotowi. Nikt nie pisze jednak, że 3 lata temu Palikot zaproponował Mateuszowi K. kandydowanie do Sejmu. Spotkał się z odmową. No a tak w ogóle to z J. Palikotem nie wolno rozmawiać? Dlaczego? Informuję przy okazji , że Mateusz K. rozmawiał też z kardynałem S. Dziwiszem. IWW nie stać np. na liczne banery i skuteczne odpieranie medialnego cynicznego bełkotu pod adresem MK. Apeluję do Wyborców. Stawiajcie na młodość, stawiajcie na IWW. Prawie dwieście lat temu A. Mickiewicz napisał:

Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze,
Ten młody zdusi Centaury,
Piekłu ofiarę wydrze,
Do nieba pójdzie po laury.


Bolesław Kot
Szanowni Wyborcy! Jeżeli do Was nie dotrze ulotka wyborcza IWW to wyłącznie będzie to wynik mizerii finansowej naszego komitetu.
PS Po wyborach nowa władza, a wierzę, że będzie to IWW, powinna przeprowadzić powszechne konsultacje z mieszkańcami gminy co do kierunków rozwoju, poddać wyniki konsultacji do oceny i decyzji nowej Rady Miejskiej, zreorganizować Urząd Miejski pod kątem przygotowania programu rozwoju gminy i jego realizacji.
Cytować
+26 #7 cameron 2014-11-14 19:49
Święte słowa Panie Profesorze. Ja od wielu lat zajmuję się fotografią i co 4 lata przyglądam się twarzą na plakatach wyborczych. Pani jaśnie nam jeszcze panująca ma minę jakby ją ząb bolał, natomiast Pan Kotarba jak zawsze zdeterminowaną minę człowieka gotowego na wszystko.
JP II powiedział " zło dobrem zwyciężaj ", dlatego uśmiechajmy się do tych twarzy, a w niedzielę zagłosujmy zgodnie z własnym sumieniem, na każdego - byle tylko nie na nich.
Cytować
+17 #8 majka 2014-11-14 19:56
Cytuję Bolesław Kot:
WADOWICKIE ZMAGANIA DAWIDA Z GOLIATEM

W gminie Wadowice mamy trzy komitety wyborcze, które wystawiły swoich kandydatów na burmistrza.
1. IWW,
2. Wspólny Dom wraz z PO i PiS,
3. Nowoczesny Samorząd.
IWW zdecydowanie różni się od dwu pozostałych. Inspiratorami i organizatorami tego komitetu są z jednej strony emeryci, nie mający szczególnych aspiracji do kandydowania czy stanowisk, w moim przekonaniu raczej romantycy i idealiści a z drugiej strony osoby młode, wykształcone, chętne do pracy twórczej dla dobra gminy Wadowice. Wszyscy w tym komitecie pragną zmian w funkcjonowaniu Urzędu Gminy Wadowice, ale nie mają ani zaplecza finansowego ani możliwości przyciągania ewentualnych współpracowników perspektywami stanowisk czy proponowania różnych innych form gratyfikacji za zaangażowanie. Czy to kogokolwiek razi czy nie ten komitet trzeba traktować jako ideowy i pragnący dobra gminy, nie skrępowany żadnymi „układami”. Zdecydowanie góruje nad pozostałymi komitetami młodością. Komitet ten ma prawie zerowe możliwości agitacyjne. Lider IWW swoją prostolinijnością jak i bezkompromisowością naraził się zarówno władzy jak i dotąd nieskutecznej opozycji. Pozwy z tego powodu przeciwko liderowi IWW wnoszą jednak jedynie władza, osoby związane z władzą i przedsiębiorcy, będący w układach z władzą. Warto się nad tym zastanowić.
Wspólny Dom wraz z PO i PiS to moim zdaniem groźnie zakorzeniona hydra o trzech głowach, mająca potężne zaplecze finansowe oraz niewyczerpane możliwości „pozyskiwania” serwilistów poprzez łudzenie stanowiskami lub aluzjami utraty już posiadanych stanowisk oraz różnymi innymi formami „perswazji”. Ten komitet to moim zdaniem coś na kształt zwartego układu ośmiornic . Ze zdumieniem zauważyłem np. na listach kandydatów tej nieszczęsnej hydry nazwiska znajomych mi osób, które jeszcze niedawno stanowczo wykluczały wszelkie kandydowanie. „Dali” się przekonać. Ten komitet ma olbrzymie zaplecze agitacyjne i możliwości gratyfikacyjne: sponsorowane wadowice24, wiadomości powiatowe, telewizja kablowa, kurier no i nie wiadomo czemu kościół.
W okresie ostatniego referendum w sprawie odwołania burmistrza Wadowic ksiądz dziekan T. Kasperek zamieniał msze na pikniki polityczne i przestrzegał przed organizatorami referendum, czyli przed IWW a pośrednio przed moją osobą . Chciałbym wiedzieć dlaczego jestem taki groźny, że aż w trakcie mszy ksiądz dziekan uznał za wskazane przestrzec wiernych przed takimi jak ja. Kiedy z rodziną mieszkaliśmy w Alwerni ksiądz Stanisław L. i ksiądz Bonifacy byli częstymi gośćmi w moim mieszkaniu. Obustronnie zainteresowani prowadziliśmy pogaduszki przy kawie a nawet drinku. Ja także byłem goszczony w tamtejszym klasztorze. Tamże słyszałem np. krytyczne opinie dot. poglądów JP II w sprawie antykoncepcji. Nikt się nie oburzał. To tylko w Wadowicach cynicznie wykorzystuje się JP II do brudnej gry politycznej. Niekwestionowana wielkość JPII mogła być wykorzystana do rozwoju gminy Wadowice. Niestety JP II posłużył za listek figowy dla grających role bigotów karierowiczów. Ogólnopolski ranking gmin w którym gmina Wadowice znalazła się na szarym końcu dobitnie pokazuje mizerię funkcjonowania gminy Wadowice. Ci świętoszkowie na pokaz , bezzasadnie będąc na odpowiedzialnych stanowiskach, swoją postawą, blokowali rozwój gminy. Ranking to nie jest propaganda.
Nie mogę też odgadnąć dlaczego w ogóle IWW jest takie groźne dla kościoła w Wadowicach. Usiłowaliśmy bezskutecznie kontaktować się z miejscowym klerem bo nie mieliśmy i nie mamy żadnych złych zamiarów. Niby czemu mielibyśmy takowe mieć. Aby sobie zaszkodzić? Nam chodzi o dobro gminy Wadowice z zachowaniem szacunku dla kościoła. Wyłącznie. Zdecydowana większość członków IWW to praktykujący katolicy. Nie zauważyłem w IWW osób wrogich w stosunku do katolicyzmu. Krytycznych tak. Choćby w sprawie zburzenia muzeum JPII i kosztem ogromnych środków wybudowanie na tym miejscu galerii poświęconej, JPII bezzasadnie nazywanej muzeum. Muzeum, najcenniejszy zabytek związany z JP II, należało zachować w oryginalnym stanie zaś galerię/ekspozycję można było postawić w całkiem innym miejscu. A w ogóle to postawę księdza TK uważam, za próbę skłócania społeczeństwa i usiłowanie „obdarzenia” infamią uczciwych obywateli. Dlaczego?

Nowoczesny Samorząd. Znam jedynie pobieżnie jednego aktywistę tego komitetu a to co piszą na ogół anonimowi internauci o pozostałych członkach tego komitetu nie można traktować serio bo treść większości komentarzy to moim zdaniem bełkot. Z całą pewnością Nowoczesny Samorząd może łudzić stanowiskami i innymi gratyfikacjami lub wzmiankować, że już posiadane gratyfikacje można stracić. Tutaj też są krępujące „układy”. Także wśród kandydatów tego komitetu niektórzy chyba nie za bardzo garnęli się na afisz. Ponadto młodości to w nim niewiele. Zaplecze agitacyjne Nowoczesnego Samorządu bardzo duże.
Apeluję do wyborców, aby brali pod uwagę w/w rażące dysproporcje pomiędzy poszczególnymi komitetami co do możliwości odpierania pomówień. Bez przerwy wmawia się społeczeństwu, że Mateusz K. to bliska osoba Palikotowi. Nikt nie pisze jednak, że 3 lata temu Palikot zaproponował Mateuszowi K. kandydowanie do Sejmu. Spotkał się z odmową. No a tak w ogóle to z J. Palikotem nie wolno rozmawiać? Dlaczego? Informuję przy okazji , że Mateusz K. rozmawiał też z kardynałem S. Dziwiszem. IWW nie stać np. na liczne banery i skuteczne odpieranie medialnego cynicznego bełkotu pod adresem MK. Apeluję do Wyborców. Stawiajcie na młodość, stawiajcie na IWW. Prawie dwieście lat temu A. Mickiewicz napisał:

Dzieckiem w kolebce kto łeb urwał Hydrze,
Ten młody zdusi Centaury,
Piekłu ofiarę wydrze,
Do nieba pójdzie po laury.


Bolesław Kot
Szanowni Wyborcy! Jeżeli do Was nie dotrze ulotka wyborcza IWW to wyłącznie będzie to wynik mizerii finansowej naszego komitetu.
PS Po wyborach nowa władza, a wierzę, że będzie to IWW, powinna przeprowadzić powszechne konsultacje z mieszkańcami gminy co do kierunków rozwoju, poddać wyniki konsultacji do oceny i decyzji nowej Rady Miejskiej, zreorganizować Urząd Miejski pod kątem przygotowania programu rozwoju gminy i jego realizacji.Tylko Mateusz Klinowski człowiek uczciwy i niezwiązany układami jest gwarantem na zmianę bagna gminnego :-)
Cytować
+20 #9 Wyrypałło 2014-11-14 20:28
Andrzeja Mamie na łożu śmierci żona Tadeusza z U.M. obiecała opiekę. Efka, Zdzisiek, Stasek nie raz Go wykorzystali. Przekonał się dosadnie na własnej skórze z kim ma do czynienia.
Zmieńmy tych ludzi koniecznie. Dla nich, człowiek, uczciwość, szacunek i inne to obce pojęcia.
Cytować
+19 #10 Podsłuchane 2014-11-14 20:32
W trakcie sprzeczki rodzinnej (trudno nazwać to jeszcze małżeństwem) żona wykrzyknęła " Staszek ty bencwole".
Wszystko w temacie.
Nie trzeba nic dodawać, ona wie z kim mamy do czynienie.
Czy Ty też wiesz?
Cytować
+1 #11 stan 2014-11-14 21:04
haha miałem w liceum raz w-f z tym typem. ale aparat z niego był. :lol: :lol:
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.