Niedawno zaprosiliśmy na Facebook do dyskusji na temat przyszłości sportu w Wadowicach wszystkich kand
Co ze sportem? Podsumowanie propozycji kandydatów na burmistrza

Niedawno zaprosiliśmy na Facebook do dyskusji na temat przyszłości sportu w Wadowicach wszystkich kandydatów na burmistrza Wadowic. Czas na ostateczne podsumowanie.

Kilkanaście dni temu na portalu społecznościowym Facebook zadaliśmy pytania do kandydatów na burmistrza Wadowic: obecnej burmistrz Ewy Filipiak, starosty Jacka Jończyka, radnego Mateusza Klinowskiego oraz radnego Zbigniewa Jurczka (który jednak kilka dni temu zrezygnował z wyborów) o treści "Co będzie się działo ze sportem podczas Waszej kadencji? Jak to dokładnie widzicie?". Kandydaci mieli wpisać odpowiedzi w komentarzach. Wstępną analizę zamieściliśmy w artykule na naszym portalu

Zobacz: Pytamy kandydatów na fotel burmistrza: Co ze sportem?

Czas na ostateczne podsumowanie pomysłu na sport kandydatów na burmistrza Wadowic.

Ewa Filipiak
Mimo zaproszeń nie wzięła udziału w dyskusji. Szukałem programu na jej stronie internetowej i nic nie było. W końcu odnalazłem go we własnej skrzynce pocztowej. Oddałem się dokładnemu studiowaniu tego programu. Coś jednak o sporcie zostało wspomniane. Jako ostatni akapit działu – ZDROWIE.

Będziemy urządzać siłownie na wolnym powietrzu i budować ścieżki rowerowe, trasy nordic wal king, zakładać nowe parki i zieleńce…
Budowanie siłowni bez zapewnienia stałego instruktora na przynajmniej rok mija się z celem. Pokazuje to siłownia na osiedlu Kopernika, obok której często przechodzę. Bardzo mało ludzi tam się pojawia. Brakuje też akcji dla mieszkańców – promujących to miejsce. Łatwo rzucić tematem – budujemy siłownie, a doświadczenie mówi, że obecna pani Burmistrz nie potrafi wykorzystać dla mieszkańców tej jednej już zbudowanej. Mijam ją często i tłumów nie widać. 20 lat czekamy na ścieżki rowerowe na które dużo środków można było pozyskać z Unii czy Urzędu Marszałkowskiego. Dopiero na trzy miesiące przed końcem kadencji pojawiła się ścieżka – ale nie rowerowa tylko rekreacyjna. Na rower się absolutnie nie nadaje – kamienie tną opony, a ich dźwięk drażni w trakcie jazdy zagłuszając rozmowy.  Najbardziej ciekawi mnie gdzie mogą powstawać zieleńce i parki, skoro na boisko dla PUKS KAROL niema terenu w Wadowicach? Czy kolejne hasło dla hasła?

Dzień bez samochodu
Europa coś takiego organizuje od 20 lat, miasta w Polsce od 10, a pani Ewie przez wszystkie kadencje nie udało się do tej pory t sztuka. Co do tej pory było przeszkodą?  Jest jednak obietnica, że jak dostanie kolejną szansę to taki dzień w Wadowicach będzie.
 
Wybudujemy salę gimnastyczną w Jaroszowicach
Coś co mieszkańcy Jaroszowic słyszą od obecnie rządzących co najmniej od 10 lat. Tylko tym razem – salę w Jaroszowicach chcą wybudować wszyscy kandydaci.

Jak było do tej pory?
Kiedy w Andrychowie powstawały klasy sportowe z siatkówki, piłki nożnej w Wadowicach był z tym ciągle problem. Nawet takie małe Regulice mają klasy sportowe z piłki nożnej. Mimo moich kilku prób w ostatnich 10 latach działalności nigdy się to nie udawało. Urząd ciągle mówił – NIE. A ministerstwo daje pieniądze na to i samorząd nie ponosi z tego powodu żadnych dodatkowych kosztów. Łatwo wywnioskować, że gdyby sport był dla pani Ewy Filipiak naprawdę ważny – tych klas sportowych w Gminie Wadowice było by dużo.

Zgoda
W środowisku działaczy sportowych jej nie ma. Dowodem na to, że tutaj zgody się nie chce, jest system podziału środków z dotacji na upowszechnianie sportu w  piłce nożnej. System ten podsyca rozłam wśród działaczy, kłótnie, zazdrości. Jest niesprawiedliwy i zakłada z góry kto ile może dostać. Nie liczy się ilość drużyn, dzieci, jakość treningów. Liczy się tradycja. Brak działań jednoczących środowisko działaczy, którzy wiele dają dla innych,  oddając całego siebie w pracy społecznej.

Zbudowane sale gimnastyczne i pływalnia
Ani jedna sala nie spełnia warunków do gry w piłkę ręczną czy futsal. Jedna z sal jest  jakby specjalnie za niska, by nie rozgrywać w niej meczy w siatkówkę o wysoką stawkę. Kilka torów na basenie jest zbyt krótkich o kilka minimetrów by można było przeprowadzić na naszym basenie Mistrzostwa Polski. O co tu w tym wszystkim chodzi?

Podsumowanie
Jeśli wygra w wyborach pani Burmistrz – to tworzenie sportu w Wadowicach na wysokim poziomie nadal będzie wymagało dużo większego wysiłku niż powinno.

Jacek Jończyk (wraz z Marcinem Gładyszem i Konradem Meusem)

Zwiększenie wydatków na sport z 0,7% do 1%
Zwiększenie dotacji na sport z 700 tys zł do 1 mil to interesujące rozwiązanie, zwłaszcza że przesunięcie może nastąpić z działów, które nie wpływają na życie mieszkańców.  Bardzo dobry pomysł!

Lepszy podział dotacji
Każdy inny sposób podziału dotacji niż obecny powinien być lepszy. Jednak nie zgodzę się ani trochę z braniem pod uwagę wyników sportowych. Wynik meczu piłkarskiego dzieci nie świadczy o jakości szkolenia tak samo jak mistrzostwo Polski w pływaniu 14-nasto latka. Wszędzie w Polsce gdzie bardzo się liczą wyniki w efekcie nie wychowuje się dorosłych Mistrzów Polski czy ŻYCIA. A to właśnie jest główny cel szkolenia dzieci i młodzieży. Wspieranie wyniku wśród dzieci powoduje rozrost patologii: oszustwa i wystawianie w zawodach starszych zawodników,  żyłowanie ponad miarę młodych organizmów, trzymanie na siłę u siebie uzdolnionych zawodników…. W rozdzielaniu dotacji powinno się brać ilość dzieci, rodzaj dyscypliny i jakość szkolenia. Z tego co wiem, łucznicy z Zawadki są zadowoleni z obecnych wielkości dotacji na ten sport i pewności co do kwoty które otrzymają w konkursie. Z pływaniem też tak mogło być, gdyby nie fikcyjna grupa, która otrzymała 10 tys. zł dotacji na pływanie dzieci i młodzieży, a jeszcze nic nie zrobiła w tej kwestii. Zaproponowane przez Jacka Jończyka i sztab rozwiązanie w obecnej formie jest według mnie nie do przyjęcia, gdyż będzie sprzyjać jak to wykazałem – patologiom i nadal będzie podtrzymywać brak ZGODY. Radzę zmodyfikowanie tego systemu.   

Modernizacja Stadionu Miejskiego
Niestety nie otrzymałem w pełni odpowiedzi na postawione pytania odnośnie tego punktu. Rozumiem, że kandydat na przyszłego Burmistrza planuje modernizację stadionu Skawy Wadowice i na obecnym etapie nie ma niż z nimi uzgodnionego. Trochę dziwnie muszą się czuć innego kluby sportowe z naszego terenu, które mają ogromne problemy techniczne ze swoimi obiektami. Dla mnie jest to deklaracja wspierania jednego Klubu jako najważniejszego.

Budowa całorocznego pokrytego konstrukcją balonową obiektu sportowego
Pomysł wspaniały, ale też dla mnie mało wiarygodny do zrobienia przy ogromie inwestycji zawartych w programie jakie czeka samorząd, gdyby wygrał pan Jacek Jończyk. Przynajmniej w ciągu najbliższych 4 lat. Obawiam się też,  iż w związku z lokalizacją dojdzie znów do preferowania szczególnie jednego klubu.

WCRSiT i Mecenasi Sportu
Pomysły wyglądają bardzo dobrze. Dają spore możliwości rozwoju sportu, byle były dobrze prowadzone zgodnie z celem.

Mateusz Klinowski

Właściwy podział obecnych środków na sport
Dotacja na sport dzieci i młodzieży powinna być zdecydowanie lepiej wykorzystywana. Umiejętny i sprawiedliwy podział dotacji wiele może zmienić. Szkoda, że na tym etapie pan Mateusz Klinowski nie obiecuje zwiększenia puli na dotację.

Wykorzystanie istniejących już obiektów sportowych
To dobry pomysł by wykorzystać przede wszystkim to co istnieje. Jak na przykład  poprzez modernizacje nawierzchni boiska przy SP4, zakup instalacji składanego dachu na Orlik, zatrudnienie animatorów na boiskach osiedlowych w Parku Miejskich i w szkołach, modernizację czasu wykorzystania sal gimnastycznych na zajęcia pozalekcyjne. Nic górnolotnego nie ma w tej propozycji, a wszystko wydaje się proste i realne w wykonaniu. Ciekawostką jest to, że zajęcia prowadzone przez animatorów na osiedlach mają być dostosowane także dla ludzi dorosłych – seniorów.

Zmiana nawyków żywieniowych uczniów, wprowadzenie na powrót opieki zdrowotnej do szkół i inwestycje w ruchowe zajęcia pozalekcyjne
Pan Mateusz Klinowski chce w przyszłości kłaść nacisk na to by zajęcia sportowe kompleksowo oddziaływały na ich uczestników i zmieniły także nawyki żywieniowe. Moim zdaniem to najtrudniejszy w realizacji pomysł w programie. Może się uda go zrealizować.

Dziękuję wszystkim za uważną lekturę. Kogo wybrać – sami Państwo zdecydujcie. Mam nadzieję, że wszystkim dla których sport jest istotny przyda się ta analiza w dokonaniu wyboru w dniu 16 listopada.

(Karol Habrzyk)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+26 #1 Lewa strona dnia 2014-11-12 13:46
Ewa miała 20 lat by coś zrobić ze sportem. Gówno zrobiła. Teraz przed wyborami nagle chce wszystko robić. Idź precz.

Jacek jeśli chce dać 300 tys. na sport to musi te 300 tys. skądś zabrać. Tylko skąd? Z pomocy społecznej? Ze szkół czy ze szpitala? Czy może znowu jakiś mały kredycik zaciągnie.

Mateusz mówi dobrze, żebyśmy wykorzystali to co już mamy. Pomysł z animatorami to jest genialny pomysł w mojej ocenie. Powinniśmy się zająć lokalnymi szkółkami i klubami, bo tam młodzi stawiają pierwsze kroki. MATI TRZYMAM KCIUKI!

Możecie mnie zgnoić, zhejtować, zjechać, ale powiem, że każde złe słowo motywuje mnie jeszcze bardziej by ten układ wykopać.

Ahoj, jak z pyska strzelił.
Żelisław Rzytko
Cytować
+19 #2 kor 2014-11-12 13:57
W Wadowicach jest kilka grup, których uczestnicy wynajmują sale gimnastyczne w celu uprawiania rekreacyjnego sportu.Inaczej dla zdrowia.I co ich spotyka : Rada Powiatu dwa lata wstecz podnosi cene wynajmu podległych starostwu sal z 40.00 zł.za godzine do 60.00 zl.tj. o 50 %.Pytanie czy przyszły Burmistrz planuje zrobić to samo z salami podległymi Urzędowi Miasta?
Czy planuje zlikwidować opłaty za wynajem lub urealnić je do zapłaty za zużyty prąd i inne media?
Na ten temat w programach nic niema.
Cytować
-17 #3 Środkowy palec ręki 2014-11-12 13:57
Moim zdaniem Klinowski powinien się spakować razem z Koprem i siostrami i pojechać do Libii. Tam mógłby zająć się wprowadzaniem swojej demokracji. Jak zdradza ostatni wpis na plugawej stronie komitetu Klinowskiego siostry Siłkowskie w pełni akceptują styl swojego młodego podopiecznego i w niczym nie przeszkadzają im godne przyjaciółek Wojtyły treści.
Cytować
+27 #4 Andree 2014-11-12 14:12
Dlaczego Wadowice omijają takie imprezy, jak: Małopolski Wyścig Górski, czy Tour de Pologne (ostatnio w 2010 r.)? Prosta sprawa. Rozmawiałem niegdyś z komandorem MWG i powiedział mi tak: Myśmy chcieli usytuować start czy metę etapową w Wadowicach, ale władze samorządowe nie są tym zainteresowane. To samo powiedział naczelnik WRD (kilka lat temu wyścig ten przemknął obwodnicą przy pustych ulicach). Powiedział tak: Moi ludzie mieliby trochę więcej pracy, ale dalibyśmy sobie radę, gdyby kolarze przejeżdżali przez centrum Wadowic. Wystarczyłby wniosek od Pani Burmistrz w tej sprawie. MWG kończył się w Wadowicach na Rynku trzykrotnie, a raz etap na czas przy "Savii" (ostatni raz w 1999 r.). I dało się! Owszem, jeszcze kilka lat temu w Wadowicach startował i kończył się jeden z etapów Wyścigu Solidarności i Olimpijczyków, hołubionego przez władze ze względów prestiżowych. Ale 5 lat temu i to się skończyło. A byłaby doskonała promocja miasta, również w TV.
Cytować
+14 #5 Bolesław Kot 2014-11-12 14:28
Z UWAGI NA OBSZERNOŚĆ KOMENTARZA ZAMIESZCZAM GO W DWU ODCINKACH

ODCINEK 1
Konkurs wyborczy w obiecywaniu gruszek na wierzbie.

Kampania wyborcza do samorządów znów uruchomiła typowy polski żywioł dyletanctwa i hochsztaplerstw a. Zespoły chyba nie angażujące specjalistów, serwują nam zestawienia problemów, którymi po wyborach należałoby się ich zdaniem zająć i nazywają gruszki na wierzbie programami. Kiedy w lokalnych mediach zwracałem uwagę, że to, co komitety nazywają programami, to jest co najwyżej zestawienie pobożnych życzeń, spadły na mnie gromy z różnych stron i w różnej formie. Obywatel Wadowic czyli chyba Z. Targosz zareagował bardzo ordynarnie. Pan M . Gładysz najpierw e-mailami sugerował mi , że chyba nie czytałem „znakomitych programów” skoro oceniam je krytycznie. Po dłuższej wymianie e-maili sam przyznał, że ten jego i jego zespołu „program” należy rozumieć w sensie agitki politycznej (a więc jest to czysta propaganda) a nie w sensie programu gospodarczego. Oto Jego argumentacja:
„......Jeżeli zechce Pan przyjąć radę - nie sądzę żeby to był dobry pomysł. Z prostego powodu - Pan traktuje pojęcie "program" w sposób ścisły, jak inżynier. Tymczasem program w ujęciu politologicznym jest czymś cokolwiek innym, mniej ścisłym. Raczej chodzi o zaproponowanie kierunków działań - priorytetów, oraz wizji docelowego stanu spraw, raczej polityczną propozycję do zaakceptowania przez grupę do której ów program się kieruje. Te polityczne, kierunkowe deklaracje przybierają (bądź nie) formę programu w Pańskim ujęciu - ale dopiero na etapie wdrażania.

Żeby zobrazować - na etapie programu politycznego można powiedzieć, że będzie się dążyło do obniżania obciążeń fiskalnych, nawet kosztem, nie wiem, osłabiania instytucji państwa (np. mniej wydatków na zbrojenia) - a zdobywając demokratyczny mandat - czyli akceptację tak sformułowanego programu - przystępuje się do konkretnych zmian w zapisach ustaw podatkowych”.

Odpowiadam Panu M. Gładyszowi. To czemu propagandową, polityczną agitkę nazywacie programem? Ani samorządowy powiat ani samorządowa gmina, zgodnie z prawem i ich zadaniami własnymi, nie są powołane do działalności politycznej. Całe szczęście. że dotychczas powiat Wadowice a także gmina Wadowice nie zajmowały się polityką i były jedynie realizującymi kilku incydentalnych wygłupów politycznych. Np. Rada Miejska, w drodze uchwały, uznała urzędującego Prezydenta kraju za persona non grata. Był to klasyczny przykład warcholstwa, snującego się po Polsce od XVII wieku.

Także Rada Miejska w drodze uchwały potępiła anonimowych ateistów, lewaków itp. Moim zdaniem, z publikacji Pressmix wynikałoby , że ta uchwała potępiła zwłaszcza S. Kotarbę, choć była przez niego propagowana. Po prostu „łapać złodzieja.” Rada Powiatowa pod wodzą B. Kalińskiego, chcąc pozyskać głosy z ambon i rad parafialnych, zajęła się ideologią gender, do czego w żadnym względzie nie jest powołana. Uważam, że pan B. Kaliński powinien szukać okazji do wyżycia się w radach parafialnych lub instytucjach zajmujących się historią bo jak widać zadań własnych powiatu po prostu on nie rozumie.

Gmina czy powiat to gospodarze podległego terenu, a nie forum polemik politycznych, a ich statutowym zadaniem jest profesjonalne gospodarzenie, a nie polityka. Poniżej podaję informację profesjonalistó w, zawartą w powszechnie dostępnych publikacjach, na temat tego co to jest program w odniesieniu do gmin i powiatów. Do tej informacji nie dodałem żadnego mojego słowa. Żaden komitet wyborczy w Wadowicach nie jest w stanie opracować sensownego programu dla gminy czy powiatu przed przejęciem władzy. Nie ma na to środków. Postępowy świat gospodaruje profesjonalnie. Dlatego przeciętny Niemiec, pracujący znacznie mniej i krócej niż przeciętny Polak finalnie wytwarza produktu narodowego brutto 3,5 raza więcej od Polaka. Skończmy z hochsztaplerstw em i wynikającą z tego improwizacją w naszej gospodarce. Najtrudniejszym zadaniem jest opracowanie profesjonalnego programu. Realizacja dobrego programu jest znacznie prostszym zadaniem niż opracowanie samego programu. Dziwię, się że np. dr z dziedziny historii zabiera się do opracowania „programu” gospodarczego (przecież to nie jest jego profesja) bez wcześniejszego zapoznania się z tym co to jest PROGRAM DLA GMINY lub PROGRAM DLA POWIATU. Poniżej w ODCINKU 2 wyjaśniam o co chodzi pod pojęciem program dla gminy czy powiatu. W rezultacie jego obszerne opracowanie wciska do gospodarki improwizację bazującą na pobożnych życzeniach. Znów po polsku, profesjonalizm zagubiony. Czyżby dr historii nie wiedział o tym, że te kraje mają postęp w których w każdej dziedzinie decyzje i programy są w rękach profesjonalistó w, w przeciwieństwie do polskiej improwizacji. W efekcie zaporę w Świnnej Porębie budujemy lat 30 w sytuacji kiedy zaporę w Rożnowie budowano 6 lat ( a tak naprawdę te zasadnicze prace wykonano w ciągu 4 lat) , kiedy dominowały łopaty i furmanki. Ale Eugeniusz Kwiatkowski i dobrany przez niego sztab byli profesjonalista mi ( podkreślam: 80 lat temu).
Cytować
+15 #6 Bolesław Kot 2014-11-12 14:29
ODCINEK 2
Co to jest program?
„Pojęcie program (w zarządzaniu) oznacza (według specjalistów od tematu – mój dopisek):
Zbiór projektów, których realizacja ukierunkowana jest na osiągnięcie wspólnego celu. Zarządzanie programem to proces zarządzania zbiorem wielu różnorodnych, współzależnych projektów, w taki sposób aby osiągnąć zbieżny cel.

Podstawowe części programu:
Jakiego rodzaju problemy występują w obszarach: rynku pracy, integracji społecznej, edukacji, przedsiębiorstw , rozwoju terenów wiejskich?
Jakie dane obrazują wskazane problemy?
Jakie wnioski możemy wysnuć z wartości poszczególnych danych i z ich porównania?
1. Opis stanu wyjściowego (powiatu).
Diagnoza
2. Analiza danych zawartych w opisie stanu wyjściowego (w wyniku takiej analizy powstaje lista najistotniejszy ch barier w rozwoju (powiatu)).
Jaki jest pożądany obraz sytuacji na rynku pracy, w obszarze integracji społecznej, edukacji, przedsiębiorstw , rozwoju terenów wiejskich?
Do jakich wartości wskaźników poszczególnych zjawisk zamierzamy doprowadzić?
Czy nakreślona wizja zmian, przy uwzględnieniu zasobów w dyspozycji i warunków realizacji, jest realistyczna?
1. Ustalenie, w oparciu o diagnozę, pożądanego stanu, jaki możliwy jest do osiągnięcia w danych warunkach realizacji.
Cele
2. Ustalenie pożądanych wskaźników charakteryzując ych zaplanowane cele.
Poprzez jakiego rodzaju inicjatywy (projekty) można osiągnąć założone cele?
Ile należy zaplanować inicjatyw (projektów), aby osiągnąć wskazane cele?
W jaki sposób zestawić ze sobą poszczególne inicjatywy (projekty), żeby najskuteczniej doprowadzić do realizacji celów?
1. Analiza możliwych ścieżek realizacji założonych celów.
Sposób wdrożenia
2. Określenie tematów i liczby projektów realizujących ustalone cele.
Jakie są główne etapy osiągnięcia założonych wcześniej celów (kamienie milowe)?
Jak wiele czasu potrzeba na realizacje poszczególnych etapów?
Kiedy etapy powinny się rozpoczynać i kończyć?
Jak wygląda symulacja realizacji programu w poszczególnych kwartałach i latach?
Harmonogram
Zaplanowanie w czasie głównych etapów (kamieni milowych) wdrożenia programu.
1
2
3
4
2
Która z instytucji i jaka w niej osoba odpowiedzialna będzie za zarządzanie całością programu?
Które z instytucji realizować będą poszczególne inicjatywy (projekty) w programie?
Kto będzie zarządzał poszczególnymi inicjatywami (projektami)?
Jak będzie wyglądał układ podległości/dec yzyjność w programie?
Do kogo należeć będzie zarządzanie finansami, dokumentacją, procesem monitorowania i ewaluacji?
Struktura zarządzania
Zaplanowanie optymalnej struktury zarządzania Programem i jego częściami (w tym projektami).
W jaki sposób będą zbierane i opracowywane dane o postępach poszczególnych projektów i całości programu?
Jakie zostaną do tego wykorzystane narzędzia i metody?
Jak zostaną zaplanowane czynności monitoringowe na przestrzeni wdrażania programu?
Jak wyglądać będzie ścieżka raportowania o postępach projektu i kto będzie za to odpowiedzialny?
Kto i w jakim czasie dokona ewaluacji cząstkowych i całościowych programu?
1. Opracowanie systemu monitorowania realizacji programu i zmian
wskaźników.
Monitoring i ewaluacja
2. Opracowanie planu ewaluacji poszczególnych etapów realizacji programu i jego całości.
Jakie szacunkowo będą wartości poszczególnych inicjatyw (projektów) w programie?
Jakie szacunkowo wydatki zostaną poniesione na obsługę programu?
Budżet
Oszacowanie i zaplanowanie w czasie wydatków związanych z realizacją programu (szacunkowe wartości projektów + wydatki związane z obsługą programu).”

Tyle opublikowali specjaliści.

Burmistrzyni, Pani Ewa Filipiak od dwudziestu lat rządzi gminą poprzez improwizację a więc bez jakiegokolwiek profesjonalnego programu i nagle, kończąc kolejną kadencję, zapowiada przedstawienie programu na przyszłość. To zbyt szkodliwe i żałosne dla gminy i kraju, aby się pośmiać z E. Filipiak. A co robili wyborcy przez te mijające 20 lat? Milczeli widząc improwizację wiecznej burmistrzyni? To obraz totalnego braku dojrzałości politycznej mieszkańców Ziemi Wadowickiej. Niestety to społeczeństwo nie dorosło do demokracji. Najlepszą ilustracją bałaganiarskieg o inwestowania w wydaniu E. Filipiak i jej ferajny była ostatnia rewitalizacja Rynku.
Gdyby zamiast od 1986 r. topić pieniądze w zaporę w Świnnej Porębie (ściąganie wykonawców, wstrzymywania robót, odejścia wykonawców, powrót wykonawców, koszty zabezpieczenia robót już wykonanych itd. ) lokować w poszczególnych latach pieniądze w bankach to w rezultacie tzw procentów składanych, w 2010 r. zgromadzono by środki za które można byłoby zrealizować w latach 2011 – 2015 TRZY takie zapory jak ta w Świnnej Porębie! Oczywiście mając na względzie także inflację.
Pracowałem w UM Wadowice lat 8. Z dokumentów złożonych w Dziale Kadr wynikało, że jestem inżynierem chemikiem z dużym dorobkiem wynalazczym i mam zarówno wykształcenie jaki i doświadczenie w zakresie programowania inwestycji. Mogłem korzystać z literatury fachowej w językach : angielskim, rosyjskim, czeskim, słowackim a z trudem w językach włoskim i niemieckim. Burmistrz E. Filipiak uznała, że z takimi kwalifikacjami najlepiej zatrudnić mnie do rozpatrywania sporów sąsiedzkich o gnojowicę z pensją sprzątaczki.
Bolesław Kot
Cytować
-8 #7 @Środkowy palec ręki 2014-11-12 14:39
Edek, a Ty choć wiesz jakie jest etnologiczne pochodzenie tego gestu ze środkowym palcem. W starożytnej Grecji miałbyś duże powodzenie, oczywiście w swojej grupie wiekowej.
Cytować
+15 #8 dert 2014-11-12 16:37
Cytuję Środkowy palec ręki:
Moim zdaniem Klinowski powinien się spakować razem z Koprem i siostrami i pojechać do Libii. Tam mógłby zająć się wprowadzaniem swojej demokracji. Jak zdradza ostatni wpis na plugawej stronie komitetu Klinowskiego siostry Siłkowskie w pełni akceptują styl swojego młodego podopiecznego i w niczym nie przeszkadzają im godne przyjaciółek Wojtyły treści.

Gdyby głupota mogła latac latałbys jak gołębica :lol:
Cytować
+22 #9 zygfryd 2014-11-12 17:58
Władze zapomniały chyba o osiedlach na peryferiach Wadowic.Tu na os. Piastowskim droga kamienista bez kanalizacji burzowej i ściekowej.Przec ierz mamy 21wiek i nie ma kanalizacji.Będ ziemy o tym pamiętać przy wyborach bo od tak dawna są tylko obiecanki.Olewa się nas mieszkańców no chyba żeby mieszkał tu jakiś radny lub inny ważny urzędas to by już dawno była droga i kanalizacja
Uważam że na terenie miasta kanalizacja ściekowa powinna być priorytetem a nie upiększa się wszystko robi się asfalt i inne inwestycje bo bliżej rynku na pokaz a o nas się zapomina bo to peryferie to po co. A wiec ja mówię po co mi taka władza ja jej dziękuje.
Cytować
-14 #10 Avro Lancaster 2014-11-13 11:00
Teoria,teoria ,teoria -przyjdzie jakiś kataklizm "ekonomiczno-pr zyrodniczy" i teoria zupełnie nieprzydatna"um iera" na papierze,nie mylić z papierem toaletowym i co zostaje?... ....i kamieni kupa, a życie trzeba weryfikować na bieżąco.Dalekos iężne plany sprawdzają się tylko przy podróżach w kosmos i tu czasem jakaś rakieta rozleci się przy starcie i co?, klops.Bardzo rzetelnie kierunki i propozycje rozwoju gminy i miasta przedstawiła w swoim programie Pani EWA.Programy Jej konkurentów,dok torka Mateusza i towarzysza Jacka niczym nie zaskakują a wręcz wydają się plagiatem programów wyborczych z minionych "epok"podobnych okręgów wyborczych.Tabe lka pokazana w artykule wyżej, sumująca kwint- esencje programów wyborczych kandydatów jest tak tendencyjnie wypełniona,że aż razi przekrętami i jest prymitywną manipulacją.
Cytować
+6 #11 ehh 2014-11-13 17:36
@Avro Lancaster

Ewunia miała 20 lat, aby to porobić. Porobiła? Oczywiście, że nie. Teraz mydli oczy wyborcom, że to zrobi. Precz z nią.
Cytować
+4 #12 Traktorzysta 2014-11-14 15:29
" Hm Kazek Kuzon ty juz nie bądż bezradnym!!!
Kazek ty wracaj do POMU - traktory rejestrować - może się jeszcze nadajesz ????
http://www.wadowita24.pl/jak-zgodny-kuzon-derektorowal/
Nie zawracaj dup...y uczniom, "
Cytować
-5 #13 Traktorzysta 2014-11-14 15:44
Panie Klinowski gdybym miał wybrać pomiędzy Panem a Panem JANASEM -- głosował bu na P. JANASA !!!

P.S. Panie Klinowki bez komentarza !!!!!
Cytować
+4 #14 Dron 2014-11-14 15:51
Naczelny,wywali łeś wpisy Eskadry,nieładn ie!
Cytować
-7 #15 Łamanie prawa 2014-11-14 16:33
Panie Klinowski powinien pan być pozbawiony prawa kandydowania w wyborach !!!
Pan Wyroba nie jest osobą publiczną !!!!

https://www.facebook.com/wolne.wadowice/photos/a.543399842426645.1073741829.104667399633227/552848371481792/?type=1&relevant_count=1
gdzie pan kończyłeś prawo i jakie ????

Pan po trupach i do celu !!!
Cytować
+5 #16 majka 2014-11-14 16:35
Ja będę glosować na Mateusz Klinowskiego bo wiem, ze jest uczciwy i nieuwikłany w układy
Cytować
-2 #17 Łamanie prawa 2014-11-14 16:37
Cytuję majka:
Ja będę glosować na Mateusz Klinowskiego bo wiem, ze jest uczciwy i nieuwikłany w układy

Jaja sobie robisz ?????? :D :D :D :D :D :D :D :D
Cytować
+4 #18 majka 2014-11-14 16:43
@Łamanie prawa
Nie nie robię sobie jaj i głosuję na Mateusz Klinowskiego świadoma swego czynu :-)
Cytować
-4 #19 Łamanie prawa 2014-11-14 19:16
Cytuję majka:
@Łamanie prawa
Nie nie robię sobie jaj i głosuję na Mateusz Klinowskiego świadoma swego czynu :-)


Bedziesz spłacać jego zadłużenie :D :D :D :D :D :D :D :D :D
http://www.wadowita24.pl/polityczny-uklad-filipiakowa-klamczuszek-klinowski-i-satyra-w-krotkich-majtach/
Układ Filipiakowa - Klinowski :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Cytować
+2 #20 majka 2014-11-14 19:27
Przykłady z wadowita 24 mnie nie interesują, zawierają negatywny ładunek osobisty, wszystkie te wpisy cechuje niezdrowa nienawiść do MK, granicząca z obsesją. :sad:
Tylko Mateusz Klinowski nie jest powiązany układami wiem, ze jest osobą uczciwą i dlatego oddam na niego swój głos :-)
Cytować
+5 #21 nauczyciel 2014-11-15 13:49
Szkoda że nikt nie dodał jak wygląda sport szkolny w naszej gminie. Od około 13 lat nie ma SKS-ów w szkołach. Zawody miejsko-gminne to parodia. Młodzież gra przez pół dnia to nawet nie ma pieniędzy na wodę dla nich a co dopiero na obiad. Nie ma sędziów nauczyciele sami sędziują, prowadzą drużynę i pilnują uczniów. Za wygrane zawody jest dyplom często kupiony przez nauczyciela W-F. Zdarza się nawet,że nauczyciele kupują sprzęt za własne pieniądze.Co z tego że mamy piękny basen, sale gimnastyczne jak nie ma pieniędzy na podstawowe rzeczy.
Cytować
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.