W ubiegłym tygodniu zaprosiliśmy na Facebook do dyskusji na temat przyszłości sportu w Wadowicach wsz
Drukuj
Pytamy kandydatów na fotel burmistrza: Co ze sportem?

W ubiegłym tygodniu zaprosiliśmy na Facebook do dyskusji na temat przyszłości sportu w Wadowicach wszystkich kandydatów na burmistrza Wadowic. Jakie są tego efekty? Zobaczcie.

Naszemu społeczeństwu bliski jest sport. Jako organizacja PUKS Karol Wadowice - największa w gminie jeśli chodzi o ilość zawodników (co za tym idzie – rodziców), mająca najwięcej fanów na Facebook z wszystkich lokalnych organizacji, skierowaliśmy na tym portalu społecznościowym pytania do kandydatów na burmistrza Wadowic: obecnej burmistrz Ewy Filipiak, starosty Jacka Jończyka, radnego Mateusza Klinowskiego oraz radnego Zbigniewa Jurczka o treści "Co będzie się działo ze sportem podczas Waszej kadencji? Jak to dokładnie widzicie?". Kandydaci mieli wpisać odpowiedzi w komentarzach. Jaki był tego efekt?

Link do dyskusji na Facebook na temat sportu w Wadowicach

Nasze zapytanie dotarło do trzech kandydatów bezpośrednio – zostali oznaczeni na zdjęciu i w poście. Ta niecodzienna debata była obserwowana przez ponad 3780 osób. Teraz nadszedł czas podsumowań.

Program  Zbigniewa Jurczaka
Przez Facebooka nie mogliśmy dotrzeć do pana Zbigniewa. Skorzystaliśmy z programu który umieścił na swojej stronie.  

Analiza
Ten program zawiera bardzo mało informacji. Nie do końca możemy się zgodzić z panem Zbigniewem jeśli chodzi o pacyfikowanie organizacji lokalnych. To prawda, że kilka organizacji znikło z powierzchni ziemi, jednak pełnych przyczyn tego nie znamy.  Pojawiło się jednak kilka nowych prężnie działających: ALPS Wadowice, PUKS Karol Wadowice, Endorfiny Wadowice, AGRADO Wadowice. Na dzień dzisiejszy KRS wskazuje 109 formalnych organizacji w gminie Wadowice z czego 72 w samych Wadowicach. Temat czy współpraca samorządu z organizacjami jest na dobrym poziomie, czy były pacyfikowana, czy były traktowane jako "zagrożenie lub wsparcie polityczne" – zostawiam na razie bez komentarza. Organizacje niech się same wypowiedzą na ten temat. Zgadzam się, że dobra współpraca Samorządu z NGO – przynosi ogromne korzyści dla mieszkańców. Pozostawiam pytanie uzupełniające do pana Zbigniewa Jurczaka: Jak pan widzi dawanie możliwości i niezbędnych środków organizacjom pozarządowym?

Program Jacka Jończyka
Głosu niestety nie zabrał sam kandydat, ale wyznaczony przez niego Marcin Gładysz. O to co nam zaproponowali.

Analiza
Bardzo dobrze świadczy o kandydacie, że poświęcił obszerny rozdział na temat sportu i rekreacji w swoim programie.  Pojawiają się pewne wątpliwości i pytania które postaram się tu przedstawić i postawić.
 
Zwiększenie wydatków na sport z 0,7% do 1%
Byłem członkiem przez kilka lat „fasadowej” Rady Sportu i znam pewne rzeczy z pierwszej ręki. Wiem, że ministerialne wskazania dla samorządów na wspieranie sportu to kwota na poziomie 1,8% budżetu samorządu. Proszę mi wyjaśnić co bierzecie pod uwagę wyliczając, że aktualnie około 0,7 % budżetu gminy jest przeznaczone na sport? Bo z tego co wiem, oprócz dotacji na sport jeszcze idą wydatki związane z nauką pływania w klasach II szkoły podstawowej, bilety na basen w okresie wakacyjnym dla dzieci i młodzieży z gminy, utrzymanie Orlika 2012, oraz budowa sal gimnastycznych. Chodzi tutaj o precyzyjną informację, by była jasność. Jak to będzie u was, czy 1% będzie przeznaczone na dotacje? I drugie pytanie jakie się nasuwa – skąd zostaną przesunięte środki na zwiększenie tej puli? Bo jak wiadomo, żeby gdzieś dać, trzeba gdzieś zabrać.

Lepszy podział dotacji
Jako osoba zajmująca się sportem od paru dziesięciu lat, muszę zauważyć, iż nie podoba mi się wprowadzanie do algorytmu wyliczenia dotacji, współczynnika dotyczącego wyniku. Według prawa dotacja ma być skierowana na wspieranie sportu dzieci i młodzieży. Sport dzieci i młodzieży ma prowadzić do osiągania wyników w okresie – późno młodzieżowym i seniorskim. W Polsce już jest wystarczająco dużo przykładów zmarnowanych talentów – które „zarzynane” były na etapie wzrostu bo trener chciał mieć wynik. Wprowadzenie takiego współczynnika, spowodować może „wynikomanie”. Żeby dostać więcej kasy z budżetu, będą się rozwijały różne patologie. Czy ten pomysł jest dobrze przemyślany przez was?
 
Modernizacja Stadionu Miejskiego
Być może to wiecie, być może nie, ale stadion ten jest w prywatnych rękach – stowarzyszenia. Gmina nie może prawnie remontować cudzej własności. Czy to jest ustalone już z włodarzami MKS SKAWA Wadowice? Znając też relacje pomiędzy lokalnymi organizacjami, taki zapis w programie budzi kontrowersje – znowu pieniądze pójdą na „Skawę”! Gdyby jednak doszło do ustaleń, że władze Skawy Wadowice przekażą WCSRiT obiekt, który wyremontujecie i rozbudujecie a potem inne organizacje będą mogły na korzystnych warunkach z takiego obiektu korzystać, to gratuluję! Proszę o rozwinięcie tego tematu.
 
Budowa całorocznego pokrytego konstrukcją balonową obiektu sportowego
Musze przyznać, że wspaniały pomysł. Chciałbym jednak wiedzieć – gdzie planujecie taki obiekt, czy będzie powstawał w partnerstwie PPP, oraz czy analizowaliście poziom wykorzystania obecnych obiektów sportowych? Od jedenastu lat szukamy terenu gminnego na zbudowanie boiska, którego nie mamy. Pani Burmistrz twierdziła, że gmina nie posiada takiego terenu. Stąd moje pytanie o miejsce. Z moich obserwacji wynika również, że Orlik 2012 i boisko przy SP5 nie jest w pełni wykorzystanym obiektem. Wiec może lepiej zagospodarować i poprawić to co mamy, a potem budować kolejne? Łatwo też napisać że nowy obiekt będzie służył wszystkim mieszkańcom, klubom na zgrupowania oraz komercyjnie. Chylę czoło przed tą osobą, która zadowoli w korzystaniu z tego obiektu wszystkich wspomnianych. Mam wrażenie, oby mylne, że to obietnica – typu „kiełbasa wyborcza”. Trochę nierealna przy ogromie potrzeb, które można obecnie rozwiązać na niższym poziomie wydatków. Odszukane w programie jeszcze dwa pomysły:  WCRSiT i Mecenasów Sportu, wyglądają bardzo dobrze. Dają wielkie możliwości rozwoju. Proszę jednak zadbać, gdyby się udało, o zarządzane przez profesjonalistów. Bo inaczej dalej będzie przeciętnie. We wszystkich miastach w Polsce, gdzie prezesem Miejskich Ośrodków Sportu były „zaufane” osoby które nie „zagrożą politycznie”, działo się źle, a nawet bardzo źle.

Program Mateusza Klinowskiego
 
Analiza
Właściwy podział obecnych środków na sport
Muszę się tutaj zgodzić z panem Mateuszem. Sport, nie może być środkiem politycznym wykorzystywanym przez dotację. Dotacja na sport dzieci i młodzieży powinna być zdecydowanie lepiej wykorzystywana. Pewnie trzeba trochę zwiększyć pulę, ale umiejętny i sprawiedliwy podział dotacji wiele może zmienić. Uważam, że dotychczasowy sposób rozdzielenia dotacji sprzyjał podziałowi i kłótniom pomiędzy lokalnymi organizacjami. Brak czytelnych i jasnych kryteriów zaogniał animozje wśród działaczy. Przekonałem się o tym niejednokrotnie. Ludzie którzy mają wspólny cel, albo powinni go mieć, taki jak wychowywanie dzieci i młodzieży poprzez sport, w naszej gminie patrzą na siebie wilkiem. Podsumowując – zgadzam się z postulatem, jednak wnoszę by wydatki na sporty (całościowo, z nauką pływania i budową i remontem obiektów sportowych) wynosiły minimum 1,8% i były rok rocznie w miarę możliwości gminy  - zwiększane.
 
Wykorzystanie istniejących już obiektów sportowych
Obiekty sportowe nie są w pełni wykorzystywane w naszej gminie. Jak to Pan dokładnie widzi? Jakie decyzje można podjąć by było lepiej?

Zmiana nawyków żywieniowych uczniów, wprowadzenie na powrót opieki zdrowotnej do szkół i inwestycje w ruchowe zajęcia pozalekcyjne
Z mojego doświadczenie wynika, że w większości szkół podstawowych i gimnazjów są zatrudnione pielęgniarki. Dodatkowo są prowadzone ścieżki międzyprzedmiotowe z edukacji zdrowotnej. Więc nie do końca rozumiem temat z wprowadzeniem na powrót opieki zdrowotnej do szkoły.  Zmiana nawyków żywieniowych to dość trudne zadanie. Z moich obserwacji wynika, że samo mówienie nie wystarczy, bo młodzi i tak pójdą za tym co się nauczyli od rodziców bądź rówieśników i na kebaba po treningu pójdą. Osiągamy w Klubie coraz lepsze wyniki, jeśli chodzi o tą tematykę, lecz idzie to bardzo powoli. Mam więc prośbę o rozszerzenie wypowiedzi. Jak zamierza pan dbać o zmianę nawyków żywieniowych uczniów? Zdecydowane kroki w celu przeciwdziałania nałogom – alkoholizmowi, narkomanii i hazardowi. Jakie to będą kroki? W Wadowicach powstaje mnóstwo punktów nielegalnego hazardu. Sport w wielu przypadkach wiąże się z alkoholem – dominuje w wielu miejscach przekonanie, że nie ma to jak piwko po meczu. A młodzi zawodnicy patrzą. Z moich obserwacji wynika, że co raz młodsi chłopcy i dziewczęta w naszej gminie sięgają po alkohol (13-latkowie). Młodzież w szkołach średnich bombardowana jest przez marihuanę. Jak pan z tym będzie walczył?

Program Ewy Filipiak
 
Niestety, mimo dużej aktywności na swoim profilu, obecna pani burmistrz nie wzięła udziału w dyskusji i nie przedstawiła swojego programu. Próba poszukiwania go na stronie komitetu spełzła na niczym. Próbowałem także napisać wiadomość w formularzu kontaktowym na stronie komitetu – niestety nie działa. Dlatego nic nie prezentujemy i nic nie analizujemy. Mimo wszystko zapraszamy panią Ewę do przesłania programu dotyczącego sportu.

(Karol Habrzyk)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Taka ciekawostka. Dziennikarz Bogdan Szpila kandyduje do Rady Powiatu

Kandydaci Lewicy do Sejmiku pod wadowicką bazyliką i pomnikiem papieża przekonywali, że samorząd powinien być świecki

Na słynnym mostku w Rokowie zaprezentował się trzeci kandydat na fotel burmistrza Wadowic

Kim jest trzeci kandydat na fotel burmistrza Wadowic?

Na wadowickim rynku PiS zaprezentował swoich kandydatów w wyborach samorządowych