Rada Ministrów przyjęła Strategię Rozwoju Polski Południowej do roku 2020. To dokument, opracowany w
Drukuj
Małopolska i Śląsk ze wspólną strategią

Rada Ministrów przyjęła Strategię Rozwoju Polski Południowej do roku 2020. To dokument, opracowany wspólnie przez samorządy Małopolski i Śląska, określający możliwości współpracy i strategię rozwoju obu regionów do 2020 roku.

Prace nad wspólną strategią dla województw małopolskiego i śląskiego zostały zainicjowane w maju 2011 r. podpisaniem porozumienia pomiędzy zarządami obu regionów. Ukoronowaniem trwających niemal dwa lata prac była wspólna sesja Sejmików Województw Małopolskiego i Śląskiego na Wawelu (5 kwietnia 2013 r.), podczas której przyjęty został dokument pod nazwą Strategia dla Rozwoju Polski w obszarze województw małopolskiego i śląskiego do roku 2020.

Zgodnie z ustawą o zasadach prowadzenia polityki rozwoju projekt strategii ponadregionalnej opracowuje minister właściwy do spraw rozwoju regionalnego w konsultacji z jednostkami samorządu terytorialnego oraz partnerami społecznymi i gospodarczymi. W związku z tym, władze obu regionów przekazały Strategię wicepremier i minister infrastruktury i rozwoju Elżbiecie Bieńkowskiej, z prośbą o podjęcie działań prowadzących do przyjęcia tego dokumentu przez Radę Ministrów.

Po trwających ponad pół roku pracach Strategia Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 została przyjęta przez rząd w środę (8.01). Dokument ten powstał na bazie Strategii dla Rozwoju Polski Południowej w obszarze województw małopolskiego i śląskiego do roku 2020, przyjętej przez Sejmiki Województw Małopolskiego i Śląskiego.

Strategia identyfikuje możliwości współpracy pomiędzy województwami śląskim i małopolskim oraz wskazuje kierunki interwencji umożliwiające rozwijanie i zacieśnianie tej współpracy. Konsekwencją wspólnych inicjatyw podejmowanych przez oba województwa oraz rząd będzie kreowanie Polski Południowej jako nowoczesnego i atrakcyjnego obszaru w Europie. W tym kontekście nadmienić należy, iż w przyjętej w dniu dzisiejszym przez rząd Umowie Partnerstwa zapisano, iż w krajowych programach operacyjnych wprowadzone zostaną preferencje w kryteriach wyboru dla projektów o oddziaływaniu ponadregionalnym wynikających ze strategii ponadregionalnych. Podobne preferencje zostaną zastosowane w regionalnych programach operacyjnych obu województw.

Strategia koncentruje się na wspólnych działaniach w ramach obszarów obejmujących: współdziałanie metropolii, podwyższanie konkurencyjności gospodarki, rozwój kapitału ludzkiego oraz promocję Polski Południowej. Realizacja celów zapisanych w tym dokumencie przyczyniać się będzie m.in. do poprawy dostępności komunikacyjnej obu województw, ochrony środowiska naturalnego i przeciwdziałania skutkom klęsk żywiołowych, rozwoju systemów komunikacyjno-transportowych, kreowania specjalności gospodarczych Polski Południowej oraz rozwoju sieci współpracy przedsiębiorstw.


(AB)




NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Kampania do Europarlamentu nabiera rumieńców. Wadowice odwiedził Marek Sowa

Beata Smolec oficjalnie przejęła władzę w Andrychowie

Powiat wadowicki ma nowego starostę

Tadeusz Stela oficjalnie przejął władzę w Kalwarii

W Radzie Miejskiej w Wadowicach po staremu