Gmina Wadowice chce przekazać 3 hektarową działkę przy terenach starego wysypiska i rzeki Skawy stowa
Wadowice chcą przekazać tereny przy starym wysypisku klubowi z Wrocławia. To nie podoba się byłemu burmistrzowi

Gmina Wadowice chce przekazać 3 hektarową działkę przy terenach starego wysypiska i rzeki Skawy stowarzyszeniu z Wrocławia, które ma wybudować w tym miejscu obiecywaną od dawna strzelnicę. Decyzją spowodowała protesty wśród opozycji.

W środę (28.02) odbędzie się kolejna sesja Rady Miejskiej w Wadowicach, jedna z ostatnich w tej kadencji.  Jednym z jej punktów będzie decyzja o przekazaniu stowarzyszeniu  KS Amator z siedzibą we Wrocławiu  3 hektarów działki przy terenach starego wysypiska odpadów i rzeki Skawy. Stowarzyszenie miałoby wybudować w tym miejscu od dawna zapowiadaną przez burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego strzelnicę. To mocno nie spodobało się opozycji w radzie.

Burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński zaproponował Radnym przekazanie 3 hektarów cennego terenu stowarzyszeniu KS Amator z Wrocławia, za zaledwie 1% jego rzeczywistej wartości w trybie bezprzetargowym! Co gorsza, decyzja ta została podjęta bez wcześniejszych konsultacji z mieszkańcami, co budzi uzasadnione pytania dotyczące jej sensowności i przejrzystości. Teren ten położony jest w strategicznym miejscu, tuż przy niedawno wybudowanej drodze za firmą Maspeks i Beskidy. Zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania, możliwe jest wykorzystanie go dla celów sportowych, rekreacyjnych z infrastrukturą techniczną i parkingami. Patrząc na obecne ceny działek o takim przeznaczeniu, lokalizację i dogodną komunikację, wartość tego terenu szacowana na kilka grubych milionów złotych! Szczególnie niepokojące jest to, że burmistrz Kaliński, związany z partią PiS, dąży do przekazania tego atrakcyjnego terenu za symboliczną cenę tuż przed zbliżającymi się wyborami. Pytanie nasuwa się samo – dlaczego? Dlaczego gmina nie zdecydowała się na przekształcenie tego obszaru na cele przemysłowe, co mogłoby stworzyć miejsca pracy dla kilku lokalnych firm? – pyta były burmistrz Wadowice a obecnie radny Mateusz Klinowski.

 

W pobliżu tego terenu gmina pod rządami burmistrza Kalińskiego oddała niedawno do użytku liczący 1,2 kilometra odcinek drogi gminnej łączącej rondo przy moście na Skawie, ulice Chopina i Legionów. Kosztowało to około 16 milionów złotych, z czego 10 milionów otrzymano z budżetu państwa. Wzdłuż drogi wybudowano też odcinek ścieżki rowerowej Velo Skawa. W przyszłości według planów burmistrza Kalińskiego, ma to być część północnej obwodnicy Wadowic, która połączy się z ulicą Krakowską w Tomicach. Aby dokończyć budowę drogi do powiatówki w kierunku Brzeźnicy, potrzeba przede wszystkim pieniędzy, projektu i działań zarówno gminy Wadowice, jak i gminy Tomice, bo bo sporej części jej terenów trasa ta ma przebiegać. Wadowice z Tomicami podpisały w tej sprawie porozumienie.

Na razie jest to w sumie droga donikąd i kończy się właśnie w okolicach terenów, które mają zostać przekazane.

 

Co ciekawe, w czerwcu ubiegłym roku okazało się, że miasto jest zmuszone wycofać się z projektu takiej strzelnicy w tej lokalizacji. Po prostu na terenach, na których do 1999 było miejskie wysypisko odpadów nie można niczego budować, nawet strzelnicy. Miasto musiałoby wcześniej wywieźć odpady znajdujące się w tym miejscu, co nie ma kompletnie sensu ze względu na potężne koszty.

Zobacz: Wadowice nie wybudują strzelnicy na starym wysypisku śmieci

 

Co do powiedzenia w sprawie kontrowersyjnej zamiany mają władze Wadowic? Jak poinformował nas magistrat, według ekspertyzy geologicznej na tej działce pod warstwą ziemi znajduje się dzikie wysypisko śmieci sięgające pięć metrów w głąb. Łącznie jest tam 150 tysięcy metrów sześciennych odpadów komunalnych. Sama rekultywacja według urzędników tego wysypiska na powierzchni 3 hektarów to koszt rzędu około 120 milionów złotych, nie wliczając w to kosztów transportu śmieci.  Według planu zagospodarowania przestrzennego jest to teren zieleni urządzonej  z dopuszczeniem utworzenia strzelnicy. Zatem zgodnie z MPZP nie mogą tam powstać żadne budynki. I właśnie dokładnie tak gmina Wadowice chce zagospodarować tę działkę.

Dlatego też nawiązaliśmy współpracę z Stowarzyszeniem KS Amator. Jest to największa w Polsce Organizacja Pożytku Publicznego skupiona na strzelectwie. Organizacja ta zrzesza ponad 63 tysiące aktywnych członków. I właśnie w partnerstwie z samorządami buduje takie strzelnice. Na terenie przekazanym przez samorządy zleca projekt i realizuje wykonanie strzelnicy na własny koszt. Stowarzyszenie utworzy strzelnicę, za której wykonanie gmina musiałaby zapłacić kilka milionów złotych. Co więcej stowarzyszenie prowadzi strzelnice nieodpłatnie. Tak więc mieszkańcy zyskają nowoczesną strzelnicę, gdzie będą mogli korzystać z bezpłatnych, otwartych zajęć, treningów oraz wielu imprez i wydarzeń. Zatem nie dość, że Gmina Wadowice nie będzie musiała płacić za rekultywację, to jeszcze nie zapłaci ani złotówki za strzelnicę – poinformował nasz Urząd Miejski w Wadowicach

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

-6 #1 Joe 2024-02-23 18:53
To jednoznacznie pokazuje że Kaliński z PISU i urzędnicy nie znają Miejscowego planu który sami uchwalili ! Albo nie przedstawiają prawdy w swoim oświadczeniu - W MPZP w tym terenie o oznaczeniu "6 ZP" można zrealizować : Zabudowa usługowa, w zakresie usług komercyjnych, gastronomi, tężnię, urządzenia sportu i rekreacji, parkingi, budynki gospodarcze, dojazdy ,dojścia, infrastruktura techniczna. Budynki usługowe do wysokości 6m, gospodarcze do 3 m, obiekty budowlane do 12 m. Co więcej jeżeli jak twierdzi Urząd miejski że ma być tam otwarta strzelnica to hałas będzie olbrzymi a ta działka w lini prostej jest położona 650 metrów od bloków mieszkalnych i około 850 metrów o granicy z centrum miasta. Co więcej tereny te są objęte ochroną przed hałasem w MPZP!! który przygotował Kaliński a jego radni uchwalili. Czyli urzędnicy nie znają zapisów własnego aktu prawa miejscowego proponując takie transakcje! Następna kwestia o której piszę ktoś z Urzędu to coś niewyobrażalneg o - stowarzyszenie zapłaci 120 milionów za rekultywację terenu i kilka milionów za budowę obiektu - z czego??? Jakie gwarancje ma Gmina że to się zrealizuje? Kto jest gwarantem tego przedsięwzięcia ? Macierewicz już nie ma pieniędzy na takie offsety.
-4 #2 Gość 2024-02-23 18:58
Klinowski jak zawsze wyskakuje z argumentami z czapy bez sprawdzania:
Cytat:
Dlaczego gmina nie zdecydowała się na przekształcenie tego obszaru na cele przemysłowe, co mogłoby stworzyć miejsca pracy dla kilku lokalnych firm?
i pyk odpowiedź na konkretnych faktach:
Cytat:
według ekspertyzy geologicznej na tej działce pod warstwą ziemi znajduje się dzikie wysypisko śmieci sięgające pięć metrów w głąb. Łącznie jest tam 150 tysięcy metrów sześciennych odpadów komunalnych. Sama rekultywacja według urzędników tego wysypiska na powierzchni 3 hektarów to koszt rzędu około 120 milionów złotych, nie wliczając w to kosztów transportu śmieci. Według planu zagospodarowania przestrzennego jest to teren zieleni urządzonej z dopuszczeniem utworzenia strzelnicy.
Więc co by tam Klinowski przemysłowego "ekspert" od wszystkiego nabudował hahahahahahah. Z jego znajomościami uruchomiłby pewno kredyt studencki buahahahahahaha bo co to 120 baniek dla studentki :D

Chwałą że ten typ nie jest już burmistrzem bo byłaby masakra.
+4 #3 Pyk 2024-02-23 19:08
Cytuję Joe:
Następna kwestia o której piszę ktoś z Urzędu to coś niewyobrażalnego - stowarzyszenie zapłaci 120 milionów za rekultywację terenu i kilka milionów za budowę obiektu - z czego??? Jakie gwarancje ma Gmina że to się zrealizuje? Kto jest gwarantem tego przedsięwzięcia? Macierewicz już nie ma pieniędzy na takie offsety.


Ty nie potrafisz czytać ze zrozumieniem !!!

Obecny plan zagospodarowania pozwala tam postawić strzelnicę bez zmiany planu tj. bez wydawania 120 baniek - pisze jak byk:

Cytat:
Według planu zagospodarowania przestrzennego jest to teren zieleni urządzonej z dopuszczeniem utworzenia strzelnicy.
Następnie pisze jak byk:

Cytat:
Jest to największa w Polsce Organizacja Pożytku Publicznego skupiona na strzelectwie. Organizacja ta zrzesza ponad 63 tysiące aktywnych członków. I właśnie w partnerstwie z samorządami buduje takie strzelnice. Na terenie przekazanym przez samorządy zleca projekt i realizuje wykonanie strzelnicy na własny koszt.
oraz:

Cytat:
Co więcej stowarzyszenie prowadzi strzelnice nieodpłatnie. Tak więc mieszkańcy zyskają nowoczesną strzelnicę, gdzie będą mogli korzystać z bezpłatnych, otwartych zajęć, treningów oraz wielu imprez i wydarzeń.
Podsumowując naucz się czytać ze zrozumieniem, a nie pieprz głupot !
+4 #4 ABC Informacji 2024-02-23 19:16
Wizja Klinowskiego:
Cytat:
Działka to fragment terenu dawnego wysypiska, gdzie po jego rekultywacji powstać miał nowoczesny park (!) oraz most, który miał pomóc rozwiązać problem korków
TWARDE FAKTY I REALIA:

Cytat:
według ekspertyzy geologicznej na tej działce pod warstwą ziemi znajduje się dzikie wysypisko śmieci sięgające pięć metrów w głąb. Łącznie jest tam 150 tysięcy metrów sześciennych odpadów komunalnych. Sama rekultywacja według urzędników tego wysypiska na powierzchni 3 hektarów to koszt rzędu około 120 milionów złotych, nie wliczając w to kosztów transportu śmieci.
PODSUMOWANIE:

Koszt pomysłów Klinowskiego to 120 MILIONÓW ZŁOTYCH + koszt budowy mostu + koszt nowoczesnego parku :D :D :D
To odpowiada na wszystkie pytania dlaczego obwodnica jest budowana do Witanowic, a nie most oraz dlaczego tu z inwestycjami się nie poszaleje.
+20 #5 Pokoloko 2024-02-23 19:23
A co się temu byłemu podoba na tym świecie????? Jest coś lub ktoś co mu się podoba????
+15 #6 Maria 2024-02-23 19:38
Czyli urząd jeżeli by chciał zrobić strzelnice to musi zrekultywować teren za 120 mln a stowarzyszenie otrzymuje teren za 1% wartości i nie musi dokonywać rekultywacji i otwiera strzelnicę. Ciekawe - tylko w Wadowicach takie cuda
-1 #7 adam 2024-02-23 20:51
strzelnica dla snajperów ma powstać ? bo inna to sensu nie widze.
+7 #8 Olo 2024-02-23 23:17
Pracownicy urzędu zdjąć sobie sprawę ,że ich dojna zmiana już się kończy.Więc czas podwyżek, premii i kręcenie lodów z działkami...
Wszystko po wyborach będzie rozliczone!
+1 #9 Paleciarz 2024-02-24 07:56
Wariactwo. Tak atrakcyjne miejsce na strzelnice? Bez przesady . To idealne miejsce na składowisko palet. Można by zaproponować unii europejskiej takie centrum w środku europy. Nazwać to np. PalKlin. Było by to miejsce w przyszłości do odbudowy infrastruktury na ukrainie , ławki ,stoliki, nawet mieszkania, itp. Już teraz , zamiast nalotów dywanowych przez armie ukraińską można by robić naloty paletowe . Sprawnego dowódce tej formacji już mamy.
-3 #10 Tuareg 2024-02-24 08:32
Klinowski, zamiast coś bredzić zajmij się lepiej swoim miejscem pracy, bo z nim możesz mieć za chwilę problemy. I co? Pójdziesz pod most? Tylko który?
+8 #11 nnn 2024-02-24 08:58
Wadowicki Klub Sportowy Aquila chciał na tym terenie wybudować ogólnodostępny tor do BMX, na którym mogły by być organizowane międzynarodowe zawody ściągające do miasta tysiące zawodników i widzów - to się nie dało, bo stare wysypisko... Teraz się da, choć konstrukcje ziemne strzelnicy są znacznie większe i wymagały by większego zakresu robót ziemnych. Lepiej oddać to za darmo komuś z Wrocławia, a nie wadowickiej młodzieży. Ale tak może zrobić tylko ktoś, kto jest nieporozumienie m na stanowisku burmistrza.
+5 #12 hah 2024-02-24 09:07
jak tam ogrodowa się ma???
+8 #13 XYZ 2024-02-24 09:19
A w temacie strzelnicy i stowarzyszenia. Po pierwsze strzelnica byłaby potrzebna w naszej gminie, niekoniecznie w tej spornej lokalizacji. Po drugie. Stowarzyszenie KS Amator udostępnia swoje strzelnicę wybudowane w kilku miejscach w Polsce na zasadzie CzŁONKOSTWA KLUBOWEGO!!! Czyli nie, zwykły Kowalski który nie jest członkiem klubu nie będzie mógł z tej strzelnicy skorzystać. Członkostwo za składkę członkowską. Poczytajcie o tym sami. Przekazanie terenu wartego dużo kasy za 1% jego wartości uważam po prostu za sprzeniewierzen ie .
-6 #14 Sylwester 2024-02-24 10:03
I to jest dobry pomysł. W końcu coś dla ludzi.
+3 #15 Tomasz 2024-02-24 10:16
Nie wiem czy mówisz prawdę czy nie. Wiem , że stowarzyszenie organizuje darmowe pikniki strzeleckie, gdzie za darmo może postrzelać każdy. Byłem kiedyś na ich pikniku we Wrocławiu. Natomiast sprawdziłem ile kosztuję członkostwo w stowarzyszeniu KS Amator. 10 /DZIESIĘĆ/ zł ROCZNIE!!! Więc doszukiwanie się spisku i skoku na kasę to zdecydowanie nadużycie.
0 #16 Abcd 2024-02-24 10:18
Cytuję Waran Kojtyła:
Abstrahując od detali kto i za ile, zadam podstawowe pytanie -
a na jaki h.uj w Wołkowicach taka strzelnica?

Ponieważ będą tam przyjeżdżać ludzie z całego Śląska i Małopolski, zostawiając pieniądze w gminie i sklepach?
Działka jest bezużyteczna do innych celów przez śmieci w glebie.
-3 #17 Uważam 2024-02-24 13:41
Uważam, że permanentnie naćpani bandyci nie powinni mieć prawa żadnego głosu.
0 #18 jbrynkus 2024-02-24 13:53
KS amator to wydmuszka. Tak naprawdę chodzi o przynależność do Braterstwo.eu
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Strzelecko-Kole kcjonerskie. Proszę sobie wpisać do Internetu i poczytać. Być może burmistrz Kaliński tego nie wiedział
-1 #19 Wadowiczanin 2024-02-24 15:03
Bardzo dobra informacja! Oby jak najszybciej powstał ten obiekt
+5 #20 Rattus Rattus 2024-02-24 15:49
Strzelnica w regionie jest potrzebna!
0 #21 Tomasz 2024-02-24 17:14
Dobra wiadomość, oby jak najszybciej powstała.
+6 #22 jbrynkus 2024-02-24 18:14
oczywiście, że sprawdziłem, podałem nawet stronę internetową. Proszę zauważyć, że to wszystkie imprezy organizuje przywołane przeze mnie stowarzyszenie, zaś klub jest tylko do tego przykrywką. sam więc Marcinie sprawdzaj co piszesz
-5 #23 Daro 2024-02-24 20:01
Cytuję nnn:
Wadowicki Klub Sportowy Aquila chciał na tym terenie wybudować ogólnodostępny tor do BMX, na którym mogły by być organizowane międzynarodowe zawody ściągające do miasta tysiące zawodników i widzów - to się nie dało, bo stare wysypisko... Teraz się da, choć konstrukcje ziemne strzelnicy są znacznie większe i wymagały by większego zakresu robót ziemnych. Lepiej oddać to za darmo komuś z Wrocławia, a nie wadowickiej młodzieży. Ale tak może zrobić tylko ktoś, kto jest nieporozumieniem na stanowisku burmistrza.


Mało masz ścieżek rowerowych, i cały czas
przybywa może młodzież niech podszkoli się tez że strzelania . Radni nie zepsujcie tego pomysłu że strzelnicą.
-1 #24 Qwerty 2024-02-25 13:45
Oddać gminną działkę za 1% wartości,to z daleka śmierdzi przekrętem.
-3 #25 Remik 2024-02-25 13:56
Ależ tu wysyp wypocin klakierów obecnego burmistrza, najgorsze że w godzinach pracy w urzedzie-za nasze podatników pieniądze.
+7 #26 Edek 2024-02-26 10:20
Cytuję adam:
strzelnica dla snajperów ma powstać ? bo inna to sensu nie widze.

Widać że Ty tylko przed telewizorem siedzisz i nie wiesz do czego służy strzelnica
+4 #27 Romek 2024-02-26 10:27
Cytuję Sylwester:
I to jest dobry pomysł. W końcu coś dla ludzi.

Bardzo dobry pomysł i potrzebny , Brawo dla pomysłu.
+3 #28 Marek 2024-02-26 13:12
Dobrze że ktoś przez budowę strzelnicy chce dać możliwość powrotu do dawnych galicyjskich tradycji. Szkoda że część mieszkańców Wadowic mentalnie na to nie stać.
+2 #29 Romek 2024-02-26 13:32
Cytuję adam:
strzelnica dla snajperów ma powstać ? bo inna to sensu nie widze.

Widać , że tacy jak ty wolą nie robić nic bo nie. Masz ty jakieś pojęcie kto strzela na strzelnicy?
+2 #30 Marek 2024-03-05 09:16
Cytuję XYZ:
A w temacie strzelnicy i stowarzyszenia. Po pierwsze strzelnica byłaby potrzebna w naszej gminie, niekoniecznie w tej spornej lokalizacji. Po drugie. Stowarzyszenie KS Amator udostępnia swoje strzelnicę wybudowane w kilku miejscach w Polsce na zasadzie CzŁONKOSTWA KLUBOWEGO!!! Czyli nie, zwykły Kowalski który nie jest członkiem klubu nie będzie mógł z tej strzelnicy skorzystać. Członkostwo za składkę członkowską. Poczytajcie o tym sami. Przekazanie terenu wartego dużo kasy za 1% jego wartości uważam po prostu za sprzeniewierzenie .


Składka członkowska w stowarzyszeniu wynosi 10 zł ROCZNIE! :)
+2 #31 Abcd 2024-03-05 10:21
Cytuję XYZ:
A w temacie strzelnicy i stowarzyszenia. Po pierwsze strzelnica byłaby potrzebna w naszej gminie, niekoniecznie w tej spornej lokalizacji. Po drugie. Stowarzyszenie KS Amator udostępnia swoje strzelnicę wybudowane w kilku miejscach w Polsce na zasadzie CzŁONKOSTWA KLUBOWEGO!!! Czyli nie, zwykły Kowalski który nie jest członkiem klubu nie będzie mógł z tej strzelnicy skorzystać. Członkostwo za składkę członkowską. Poczytajcie o tym sami. Przekazanie terenu wartego dużo kasy za 1% jego wartości uważam po prostu za sprzeniewierzenie .

Mieszkańcy gmin w których są strzelnice KSAmator mają do nich dostęp, więc bez kłamstw.

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.