Rady Sportu Gminy Wadowice jest zaniepokojona dyskusją w sprawie inwestycji gminy Wadowice w  infrastru
Rada sportu zaniepokojona głosami dotyczącymi sensowności inwestowania w kulturę fizyczną

Rady Sportu Gminy Wadowice jest zaniepokojona dyskusją w sprawie inwestycji gminy Wadowice w  infrastrukturę sportową oraz rozwój kultury fizycznej. Chodzi m.in. o ograniczenie finansowania wydatków na działalność stowarzyszeń sportowych.

Nie da się ukryć, że w ostatnich latach jeśli chodzi o inwestycje sportowe gminy Wadowice, jest nieźle. Miłośnicy dwóch kółek z zadowoleniem obserwują rosnące kilometry ścieżek rowerowych, ostatnio pump track, pojawiają się też plenerowe siłownie,  czy nowe boiska do piłki nożnej i koszykówki. Kto tylko ma minimum chęci, bez problemu znajdzie sport dla siebie i przyjemność wysiłku fizycznego w celu poprawy samopoczucia czy zachowaniu dobrej formy.

Pojawiają się też głosy, że obecne władze miasta widzą w zasadzie tylko piłkę nożną i świetnie, że w każdej większej miejscowości jest murawa do gry w "gałę" ale są też inne sporty. Od lat spora część wadowiczan zwraca uwagę, że na wadowickim stadionie przydałaby się oprócz kolejnych piłkarskich boisk, sensowna bieżnia dla biegaczy, bo to co jest teraz woła o pomstę do nieba, jakiś tor rolkowy dla jeżdżących na rolkach czy deskorolkach, nie mówiąc już o torze rowerowym z prawdziwego zdarzenia i innych obiektów, bo miejsca do zagospodarowania jest tu sporo, potrzebne są jedynie chęci i jakieś konsultacje wśród mieszkańców dotyczące potrzeb.

Również opozycja w Radzie Miejskiej uważa, ze burmistrz Bartosz Kaliński "robi dobrze" głównie dwóm klubom, MKS Skawa Wadowice i Olimpii Chocznia a zwiększenie pieniędzy w budżecie na wydatki związane ze sportowymi stowarzyszeniami również jest krytykowane.

Takie coś z kolei nie podoba się niektórym działaczom związanym ze sportem. Podczas środowej (29.11) sesji Rady Miejskiej w Wadowicach, przewodniczący Rady Sportu Gminy Wadowice Bartłomiej Wojdyło, przedstawił stanowisko rady dotyczące wydatków gminy Wadowice na rozwój kultury fizycznej.

Z niepokojem przyglądamy się wzmożonej w ostatnim czasie dyskusji wokół inwestycji gminy Wadowice w infrastrukturę sportową oraz rozwój kultury fizycznej. Jako osoby od lat związane ze środowiskiem sportowym gminy Wadowice, uznaliśmy za konieczne zabranie głosu w kwestii zarzutów o nadmierne wydatkowanie pieniędzy na sport względem innych inwestycji gminnych.  Wszyscy widzimy zmianę stylu życia współczesnego człowieka, a przede wszystkim naszych dzieci. Siedzący tryb życia, długie zajęcia lekcyjne, powszechna obecność multimediów czy przebyta pandemia niekorzystnie wpływają na nasz stan zdrowia i problemy emocjonalne. Sport poprawia naszą sprawność fizyczną, wzmacnia odporność na choroby, daje poczucie własnej wartości i uczy pewności siebie. Jest również istotnym elementem, który pozytywnie rozwija i wychowuje młodego człowieka. Dlatego w dzisiejszych czasach promocja kultury fizycznej jest potrzebna bardziej, niż kiedykolwiek wcześniej – poinformował Bartłomiej Wojdyło.

Rada Sportu nie możemy pogodzić się z opinią, że pieniądze wydane na sport to zmarnowane środki budżetowe. Podkreśla, że przez wiele lat obiekty sportowe w naszej gminie nie spełniały żadnych standardów, a dotarcie na obiekt sportowy wymagało czasami nie lada wyczynu. Sport to bardzo istotna część naszego życia bez względu na wiek. Rozwój i modernizacja infrastruktury sportowej muszą być skierowane na potrzeby dzieci, młodzieży, seniorów – wszystkich, którzy spełniają się w aktywności fizycznej.

Wystarczy przejrzeć statystyki lokalnych klubów sportowych, aby zobaczyć, jak dużo dzieci i młodzieży uczestniczy w zajęciach przez nie organizowanych. Obecnie jest to ponad 1800 osób, które spędzają czas w miejscach bezpiecznych i pod opieką trenerów uczą się właściwych postaw społecznych. Pragniemy nadmienić, że aby dzisiaj nakłonić młodego człowieka do wysiłku fizycznego, obiekty sportowe, forma zajęć i wykorzystywany sprzęt muszą być dla niego atrakcyjne i spełniać standardy europejskie. Tylko w ten sposób sport może wygrać rywalizację ze światem wirtualnym i innymi niebezpieczeństwami czyhającymi na młodych ludzi. A przecież ,,W zdrowym ciele, zdrowy duch!” Oszczędzając na sporcie fundujemy sobie choroby cywilizacyjne i narażamy się na koszty związane z leczeniem – mdodał Bartłomiej Wojdyło.

Działacze pokreślają, że budowa nowych i modernizacja już istniejących obiektów sportowych oraz organizacja życia sportowego na nich, to bezwzględny obowiązek władz gminy wobec dzieci, młodzieży i całej społeczności lokalnej.(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+8 #1 romper 2023-11-30 13:49
Radni bezradni, szkoda że mało który jest dla ludzi a głównie dla posadki.
Cytować
-2 #2 K7 2023-11-30 14:28
Wybory się zbliżają szybciutko , oby następca był zaradny ( i radni pracowici- nie jakieś lenie) , bystry i w końcu zadbał o czystość w mieście , odśnieżane również chodniki , a także zlikwidował kopciuchy , bo nie ma czym oddychać już teraz , a gdzie tam do wiosny.
Cytować
+13 #3 M. 2023-11-30 15:45
Co z konsekwentnym dostosowywaniem infrastruktury sportowej dla ludzi z niepełnosprawno ściami?
Cytować
+3 #4 Tuareg 2023-11-30 21:38
Cytuję M.:
Co z konsekwentnym dostosowywaniem infrastruktury sportowej dla ludzi z niepełnosprawnościami?

A co? Należysz do takowych? Będziesz ćwiczył?
Cytować
+3 #5 ?????????? 2023-12-01 08:30
Dlaczego komentarz odnośnie powstałej infrastruktury zamykanej na klucz został usunięty? Tam była prawda - tzw. gorzen zbudowal sobie za nasze pieniazki boisko i zamyka je na klucz - na jaka cholere inwestowac w cos czego nie mozna uzywac? Inne szkoły nie mają problemu - gimpel - boisko otwarte, sp4 - otwarte, sp1 - beton otwarty, orlik - otwarty, tylko kretynka co została dyrektorką szkoły ckziu chyba ma ze sobą problemy, a z tego co sie slyszy to normalna nie jest. Więc inwestycja w sport jak najbardziej, ale tak żeby potem z tego można było korzystać. Pump tracka mozna poszerzyć o skatepark, doinwestować MKS - tutaj zadaszona trybuna by sie przydała, nowe ogrodzenie bo to straszy juz 50lat. Jednym słowem jest co robić za pieniążki dla sportu w tym miescie.
Cytować
+10 #6 M. 2023-12-01 11:32
Cytuję Tuareg:
Cytuję M.:
Co z konsekwentnym dostosowywaniem infrastruktury sportowej dla ludzi z niepełnosprawno ściami?

A co? Należysz do takowych? Będziesz ćwiczył?

Żyjemy w XXI wieku. To powinien być standard. Wydaje się publiczne pieniądze na różne badziewia, a ludzie z niepełnosprawno ściami wszędzie maja pod górkę.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.