Barszcz Sosnowskiego to rośliną szeroko rozpowszechnioną na terenie województwa małopolskiego. Jej s
Drukuj
Wojewoda ostrzega przed barszczem

Barszcz Sosnowskiego to rośliną szeroko rozpowszechnioną na terenie województwa małopolskiego. Jej szkodliwe działanie wynika z właściwości parzących i alergizujących zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt. Wojewoda małopolski Jerzy Miller chce zrobić z nim porządek.

Barszcz Sosnowskiego (Heracleum sosnowskyi Manden) to gatunek rośliny zielnej należący do rodziny selerowatych. Pochodzi z rejonu Kaukazu, skąd został rozprzestrzeniony na dużych obszarach Europy środkowej i wschodniej, gdzie stał się rośliną inwazyjną. Od lat 50. do 70. XX wieku wprowadzany był do uprawy w różnych krajach bloku wschodniego jako roślina pastewna. Po niedługim czasie, z powodu problemów z uprawą i zbiorem, głównie ze względu na zagrożenie dla zdrowia, uprawy były porzucane. Roślina w szybkim tempie zaczęła rozprzestrzeniać się spontanicznie. Gatunek okazał się bardzo kłopotliwym przybyszem, ponieważ sok ze świeżych roślin wywołuje zmiany skórne. Jest to w dodatku roślina niezwykle trudna do zwalczenia, powoduje degradację środowiska przyrodniczego i ogranicza dostępność terenu. Barszcz Sosnowskiego objęty jest prawnym zakazem hodowli, rozmnażania i sprzedaży na terenie Polski.

Ze względu na szkodliwe działanie Barszczu Sosnowskiego wojewoda małopolski Jerzy Miller wystąpił do Ministra Środowiska oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z inicjatywą dokonania nowelizacji w obowiązujących przepisach. Równocześnie na wniosek wojewody Uniwersytet Rolniczy w Krakowie powołał zespół mający na celu opracowanie metodyki zwalczania Barszczu Sosnowskiego.  

Większe skupiska Barszczu Sosnowskiego zlokalizowane są w 38 gminach położonych na terenie 16 powiatów województwa małopolskiego, w tym i wadowickiego, głównie w Wadowicach i w Wieprzu. Roślina występuje na nieużytkach oraz w pobliżu cieków wodnych. Szkodliwe działanie wynika z właściwości parzących i alergizujących zagrażających zdrowiu ludzi i zwierząt. 

Mapa występowania największych skupisk Barszczu Sosnowskiego:

"Inicjatywa wojewody małopolskiego ma spowodować zmianę i doprecyzowanie obowiązujących rozwiązań prawnych tak by przeciwdziałać rozprzestrzenieniu się rośliny oraz wyeliminować ją w pełni ze środowiska (m.in. poprzez wprowadzenie ustawowego obowiązku zwalczania rośliny przez odpowiednie organy lub na koszt właściciela terenu, na którym występuje zagrożenie)" - informuje nas Monika Frenkiel, rzecznik prasowy wojewody małopolskiego.

Ważnym elementem działań podjętych przez wojewodę będzie dwuletni Program Operacyjny "Ochrona różnorodności biologicznej i ekosystemów" realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w ramach Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

(MG)
(zdjęcie: Wikipedia)


NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Żona posła postawiona do pionu przez wójta Spytkowic

Były burmistrz uniewinniony za rzekomą samowolę budowlaną w parku

20 lat w Unii Europejskiej. Na wadowickim rynku zbiorowe śpiewanie "Ody do radości.

Na ostatniej sesji tej kadencji pożegnano odchodzących radnych

Zielone światło od radnych. Wadowice powołały nową spółkę komunalną