Po przeprowadzonych dwukrotnie konsultacjach społecznych, władze powiatu wadowickiego wycofały się z
Drukuj
Nie będzie strefy ciszy na Jeziorze Mucharskim

Po przeprowadzonych dwukrotnie konsultacjach społecznych, władze powiatu wadowickiego wycofały się z ustanowienia na Jeziorze Mucharskim strefy ciszy, czyli zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami o mocy powyżej 10 kW (13,60 KM).

Jak potwierdza nam starosta wadowicki Eugeniusz Kurdas, po przeprowadzonych dwukrotnie konsultacjach społecznych, władze powiatu wycofują się z pomysłu wprowadzenia na Jeziorze Mucharskim tzw. strefy ciszy: zakazu używania jednostek pływających napędzanych silnikami o mocy powyżej 10 kW (13,60 KM).

Przypomnijmy, że w ubiegłym roku władze powiatu wadowickiego przeprowadziły po raz pierwszy takie konsultacje. W wyznaczonym terminie wpłynęły 64 opinie. Za wprowadzeniem uchwały wprowadzającej zakaz używania niektórych rodzajów jednostek pływających na obszarze sztucznego zbiornika w granicach powiatu wadowickiego było... 5 osób. Z kolei przeciwko były 42 osoby. Przeciwko wprowadzeniu strefy ciszy nad Jeziorem Mucharskim wpłynęło także 5 grupowych petycji, łącznie z 922 podpisami. Wyszło więc na to, że grupa przeciwko strefie ciszy jest dużo większa niż zwolenników takiego rozwiązania.

Po kilku miesiącach sprawa powróciła, ale tym razem z pewnymi zmianami. Zakaz  miałby dotyczyć tylko motorówek spalinowych na części zbiornika wodnego. Projekt nowej uchwały wyznacza ją w południowo-wschodniej części jeziora, począwszy od linii rozgraniczającej, wyznaczonej na poniższej mapie kreskami łączącymi punkty A, B, C i D. Na tym obszarze miałby obowiązywać zakaz stosowania łodzi z napędem spalinowym, z wyjątkiem tych należących do straży pożarnej, policji i innych służb, czyli motorówek wykorzystywanych do dbania o bezpieczeństwo użytkowników zbiornika, a także do jego utrzymania.

W kwietniu tego roku odbyły się więc drugie konsultacje. Tutaj również zdecydowana większość ankietowanych była przeciwko takiemu pomysłowi: za wprowadzeniem takiego zakazu zgłoszono 103 formularze konsultacji, w tym 26 formularzy zawierało takie uwagi jak zmianę lokalizacji, zwiększenia lub objęcia całego obszaru jeziora strefą ciszy, czy aby zakaz nie powinien obejmować silników pomocniczych (manewrowych) w jachtach żaglowych a także  wprowadzenie ograniczenia mocy silnika powyżej 10 KM na całym jeziorze lub  ograniczenie dostępności jeziora dla sportów motorowodnych.

Przeciw wprowadzeniu zakazowi zgłoszono 315 formularzy konsultacji oraz 1 formularz z 19 podpisami. Wśród nich były uwagi o ograniczeniu prędkości i zakazu falowania w okolicach plaż, wprowadzenia ograniczenia silnikami powyżej 15 KM na całym jeziorze, ograniczenie silników spalinowych i dopuszczenie stosowania jachtów żaglowych
wyposażonych w silnik pomocniczy o mocy do 10KM, wprowadzenie ograniczenia dla silników o mocy powyżej 10 kW, wprowadzenie ograniczenia dla silników o dużej mocy i osiągających duże prędkości, wprowadzenie zakazu z podziałem na 3 strefy.

W wyznaczonym terminie wpłynęła również 1 grupowa petycja łącznie z 79 podpisami osób, dotycząca sprzeciwu wprowadzenia uchwały wprowadzającej zakaz używania jednostek pływających z napędem spalinowym w części południowo – wschodniej Jeziora Mucharskiego a także 8 e-maili wśród których opinie co do tego było podzielone.

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Taka ciekawostka. Dziennikarz Bogdan Szpila kandyduje do Rady Powiatu

Kandydaci Lewicy do Sejmiku pod wadowicką bazyliką i pomnikiem papieża przekonywali, że samorząd powinien być świecki

Na słynnym mostku w Rokowie zaprezentował się trzeci kandydat na fotel burmistrza Wadowic

Kim jest trzeci kandydat na fotel burmistrza Wadowic?

Na wadowickim rynku PiS zaprezentował swoich kandydatów w wyborach samorządowych