Rozpoczęło się wielkie burzenie  budynków starego szpitala przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach. Za
Burzenie starego szpitala. Radnych interesują kulisy i przyszłość tego terenu

Rozpoczęło się wielkie burzenie  budynków starego szpitala przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach. Za kilka miesięcy będzie tu pusty teren. Wiele osób zastanawia się, co tu ostatecznie powstanie. Także radnych interesują kulisy całej sprawy.

Jak już informowaliśmy, pod koniec stycznia  w Starostwie Powiatowym podpisano umowę ze spółką Akpe Group z Katowic ma wyburzenie budynków starego szpitala przy ulicy Karmelickiej w Wadowicach.  Do rozebrania  wraz z fundamentami pozostał budynek główny szpitala, budynek stacji dializ, budynek zaplecza, budynek prosektorium i tlenowni, ogrodzenie, bury oporowe a także przyłącza do wyburzanych obiektów. Wcześniej, bo we wrześniu 2021 roku  zrównane z ziemią zostały oddziały zakaźne starej lecznicy. Zrealizowała to dla powiatu wadowickiego  firma PM Logistyka/PM Koparki z Andrychowa. Powiat dostał zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.

Firma, która wygrała przetarg, nie leni się. Trwa porządkowanie terenu, demontowane są okna z budynków a także elementy, które można odzyskać. Potem wjedzie tutaj ciężki sprzęt, który wyburzy pozostałe budynki i zrówna teren z ziemią.

Wiele osób zastanawia się, czy wyburzenie było konieczne. Niedawno władze powiatu wydały komunikat w tej sprawie .Jak poinformowano, na początku obecnej kadencji Zarząd Powiatu rozważał m.in. remont budynków. Po oględzinach obiektów zdecydowano, że najpierw należy wykonać ekspertyzę techniczną, w której byłyby określone niezbędne roboty budowlane i koszty. Dokument sporządzony na początku 2020 roku nie pozostawiał złudzeń. Biorąc pod uwagę szacunkową wysokość nakładów inwestycyjnych, kompleksowa modernizacja budynków nie była opłacalna w stosunku do budowy nowego obiektu. Przyjęto, że orientacyjne koszty zaadaptowania budynków np. na cele administracyjne, to odpowiednio dla pawilonu A – 13 milionów złotych, natomiast dla pawilonu B – 10,7 miliona złotych. A niestety to nie jedyne prace, które należałoby wykonać w tym miejscu. Stąd decyzja o wyburzeniu, niełatwa, ale jak twierdzą zarządcy powiatu, konieczna.

Ciekawość mieszkańców budzi to, co powstanie w miejscu wyburzonych budynków. Starostwo głośno mówiło o  stworzeniu jednej wspólnej siedziby i urzędów. Temat jednak w ostatnim czasie nieco przycichł a zarząd powiatu podkreślił, że chce jednak skupić się na już rozpoczętych inwestycjach, wśród których jest m.in. rozbudowa leżącego po drugiej stronie ulicy pawilonu „E” wadowickiej lecznicy.

Tymczasem kulisy rozbiórki i przyszłości tych terenów interesują radnych powiatowych.

Jak Zarząd Powiatu zamierza zrealizować zalecenia Małopolskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie? Z jakich środków zostanie zabezpieczona realizacja zamówienia, w tym procent i kwota udziału dofinansowania z rządowego funduszu Polski Ład? Czy celowym jest budowa kolejnego budynku administracyjnego dla Starostwa Powiatowego w Wadowicach  przy obciążeniu i zadłużeniu budżetu powiatu obecnymi inwestycjami: budową dwóch hal sportowych, nadbudową szpitala powiatowego? – pytał w interpelacji na ostatniej sesji Rady Powiatu w Wadowicach były wójt Stryszowa a obecnie radny Jan Wacławski.

Rady poprosił także o określenie ewentualnego terminu związanego z zagospodarowaniem terenu po byłym szpitalu oraz planów, co do istniejących budynków administracyjnych starostwa  przy ulicy Stefana Batorego 2 i całkiem niedawno wybudowanych przy ulicy Mickiewicza 24B jak i koncepcja przyszłych budynków.

Jest ona do wglądu w Starostwie Powiatowym. Budynek ma mieć kształt bardzo zbliżony do obecnie istniejącego, ogród wewnątrz kompleksu będzie zachowany. Drzewa częściowo są wycinane, ale tylko przy skrajach działki od strony ulic Szpitalnej i Karmelickiej. Dostaliśmy zgodę na ich wycinkę od pani konserwator zabytków – poinformowała Agnieszka Jamróz, kierowniczka Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych w Starostwie Powiatowym w Wadowicach.

Sporo emocji budzą losy pamiątkowej tablicy z budynków szpitala. Jak poinformowano na sesji, została ona zdemontowana, zabezpieczona i złożona obiekcie starostwa zaś w przyszłości zostanie wbudowana w nowym budynku, jeżeli taki tam powstanie, a jeśli nie, to zostanie zachowana w miejscu, gdzie się obecnie znajduje.

Ponadto zwracam się z wnioskiem o udostępnienie całości korespondencji z Małopolskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków w Krakowie – napisał w interpelacji radny Jan Wacławski.

Tak obecnie wygląda teren starego szpitala w Wadowicach. Za kilka miesięcy już tego wszystkiego nie będzie...

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+11 #1 Adam 2023-03-10 12:20
nadzieja na jakis rozwój sytuacji jest zwłąscza ze kalinski w tym roku zniknie
+4 #2 Mieszkaniec 2023-03-10 15:20
Porządny parking tam zrobić. Dla pracowników szpitala i dla pacjentów. Bo to, co teraz jest, to jskieś jaja a nie parking.
Na cholere starostwu kolejny budynek???
+6 #3 Lek. Wacław Słoboda 2023-03-10 20:58
Czy nie można było chociaż zrobić hospicjum ? Zniszczono zabytek,ponad 120 lat historii. Kiedy przyjdzie kolej na koszary przy ul.Lwowskiej ?
+2 #4 QWERTY 2023-03-12 14:40
Cytuję Lek. Wacław Słoboda:
Czy nie można było chociaż zrobić hospicjum ? Zniszczono zabytek,ponad 120 lat historii. Kiedy przyjdzie kolej na koszary przy ul.Lwowskiej ?

I tylko się podpisać pod tym wpisem,a w kolejce do zdemolowania ,po Dworcu Kolejowym ,Koszarach,jest budynek była siedziba Policji ,potem Dworek Zegadłowicza,a przekupny konserwator zabytków ,wszystko zaklepie tej pisowskiej swołoczy .

Nie masz uprawnień do komentowania tego artykułu.