1 stycznia 2023 roku 15 miejscowości w całej Polsce, w tym dwie w województwie Małopolskim, uzyska pr
Od stycznia 15 miejscowości uzyska w Polsce status miasta. Nie ma wśród nich Lanckorony...

1 stycznia 2023 roku 15 miejscowości w całej Polsce, w tym dwie w województwie Małopolskim, uzyska prawa miasta. Wbrew staraniom wójta Tadeusza Łopaty, wśród nich nie ma Lanckorony...

W czwartek  (29.12) premier Mateusz Morawiecki ogłosił decyzję o przyznaniu praw miejskich 15 miejscowościom w całej Polsce. 12 z nich odzyska utracone prawa. Dwie miejscowości znajdują się w Małopolsce: to Czarny Dunajec i Książ Wielki. Wśród nich nie ma Lanckorony. To spory cios dla starającego się o to tutejszego wójta Tadeusza Łopatę.

Przypomnijmy, że niedawno w gminie  Lanckorona odbyły się konsultacje społeczne w formie pisemnej (ankiety konsultacyjnej) w których mieszkańcy odpowiadali na pytanie, czy chcą, by nadać Lanckoronie status miasta. Zdecydowana większość osób była przeciwko takiemu pomysłowi. Uprawnionych do udziału w konsultacji było 4 892 osób, w głosowaniu wzięło zaś udział 729 osób. Oddano 725 głosów ważnych i 4 nieważne. 634 osoby były przeciwko nadaniu Lanckoronie praw miejskich, 79 osób było "za", 12 osób wstrzymało się od głosowania.

Wójt gminy Lanckorona Tadeusz Łopata, mimo, że wynik przeprowadzonych konsultacji społecznych w tej sprawie jest jednoznaczny, nie zamierzał odpuszczać i złożył wniosek do Rady Ministrów o zmianę statusu gminy i przekształcenie Lanckorony w miasto. Spotkało się to ze sporą krytyką części mieszkańców, którzy byli mocno zaniepokojeni tym, że włodarz działa wbrew woli większości. Wójt miał jednak swoje argumenty o czym pisaliśmy TUTAJ. Uważa on m.in., że ci, którzy poszli oddać głos w konsultacjach to jego opozycja, zaś większość tych, która nie poszła, ma pewność, że włodarz przywróci miejskie prawa dla ich dobra...

Głupia sprawa, ale również radni Rady Gminy w Lanckoronie zdecydowanie sprzeciwili się pomysłowi wójta Tadeusza Łopaty. Dali temu wyraz podczas październikowej sesji, kiedy to decydowano w sprawie przywrócenia praw miejskich. 13 radnych zdecydowanie woli mieszkać na wsi, bo poparli negatywną opinię w tej sprawie tylko jedna radna była przeciwko. Radni zdecydowali więc postępować zgodnie z wolą mieszkańców.  Stąd taka a nie inna decyzja Rady Ministrów:  negatywna opinia rady jak i sprzeciw mieszkańców

Malownicza Lanckorona, w której mieszka około 2 tysięcy mieszkańców, ma obecnie status wsi. Co ciekawe, miała już prawa miejskie w latach 1366-1933. Na przełomie XIX i XX wieku, dzięki m.in. doprowadzeniu kolei do Kalwarii Zebrzydowskiej i Kalwarii Lanckorony a także walorom krajobrazowym było to popularne letnisko, z wieloma cennymi zabytkami, chętnie odwiedzane przez artystów, poetów czy zwykłych turystów. Potem zaczęła tracić na popularności by dokładnie 13 lipca 1933 roku ostatecznie utracić prawa miejskie. Ostatnie starania o odzyskanie praw miejskich to kolejna tego typu próba w ostatnich latach.

W powiecie mamy trzy miejscowości z prawami miejskimi: Wadowice, Kalwarię Zebrzydowską oraz Andrychów. Lanckorona mogła by być czwartą.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze  

+1 #1 Znawca 2022-12-30 20:13
Autor się myli. Miejscowości, które uzyskały status miasta złożyły wymagane dokumenty do 31.03.2022, a Rada Ministrów wydała rozporządzenie w lipcu br. Tym samym wniosek złożony we wrześniu czy październiku nie mógł być rozpatrzony w tym roku i sprawić, że Lanckorona trafi na listę miast 1 stycznia 2023. Pamiętać również należy, że Rada Ministrów może nadać miejscowości status miasta z urzędu, choć dotychczas to się nie zdarzyło.
Cytować
Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.