14 sierpnia 2021 roku przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina św. Maksymiliana Marii
Drukuj
Święty Maksymilian Kolbe ma być patronem Małopolski. Tak chcą radni sejmiku

14 sierpnia 2021 roku przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci franciszkanina św. Maksymiliana Marii Kolbego. Władze województwa chcą, aby był on patronem 2021 roku. O tym zadecydują na najbliższej sesji radni sejmiku.

14 sierpnia 2021 roku przypada 80. rocznica męczeńskiej śmierci św. Maksymiliana Marii Kolbego. Z tej okazji niedawno do władz województwa małopolskiego zwrócił się zarząd Stowarzyszenia Rycerstwa Niepokalanej Diecezji Bielsko-Żywieckiej z propozycją, aby rok 2021 ustanowić w Małopolsce Rokiem Świętego Maksymiliana Marii Kolbego.  Zarząd Województwa Małopolskiego przychylił się do tej prośby. Ostateczna decyzja należy teraz do radnych sejmiku, którzy już w poniedziałek (25.01) będą głosować w tej sprawie.

Akt taki będzie okazją do przypomnienia postaci polskiego świętego – „męczennika miłości”, którego życie i losy splotły się z Małopolską, z Krakowem, a szczególnie z Ziemią Oświęcimską – której patronem stał się na mocy dekretu wydanego przez Stolicę Apostolską w 2018 roku. (...) Jako radni Województwa Małopolskiego wyrażamy przeświadczenie, że ogłoszenie św. Maksymiliana Marii Kolbego Patronem Roku 2021 pozwoli jeszcze mocniej podkreślić trwałe więzi łączące go z materialnym i niematerialnym (zwłaszcza historycznym i duchowo-religijnym) dziedzictwem Małopolski oraz z jej mieszkańcami. Dla Małopolan wydarzenie takie byłoby rodzajem zobowiązania, aby wciąż na nowo poznawać spuściznę, jaką nam pozostawił – zawartą zarówno w swoich pismach, jak i w przykładzie własnego życia – czytamy w projekcie deklaracji.

Maksymilian Maria Kolbe (właściwie Rajmund Kolbe) urodził się 8 stycznia 1894 w Zduńskiej Woli. Był polskim franciszkaninem konwentualnym, prezbiteren, gwardianem, misjonarzem, męczennikiem i świętym Kościoła katolickiego. Założyciel organizacji Rycerstwo Niepokalanej, miesięcznika „Rycerz Niepokalanej” i Radia Niepokalanów.

28 maja 1941 trafił do obozu koncentracyjnego w Auschwitz, gdzie otrzymał numer obozowy 16670. Pełnił w nim potajemnie posługę kapłańską dla współwięźniów (m.in. spowiadał, głosił kazania i ukradkiem sprawował msze święte).

Podczas apelu w obozie 29 lipca 1941, który prowadził kierownik obozu Karl Fritzsch dobrowolnie wybrał śmierć głodową w zamian za skazanego współwięźnia Franciszka Gajowniczka (nr obozowy 5659), który był w grupie 10 więźniów skazanych na śmierć za ucieczkę z obozu  jednego z więźniów. Zmarł 14 sierpnia 1941 dobity zastrzykiem trucizny – fenolu przez funkcjonariusza obozowego,



(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Taka ciekawostka. Dziennikarz Bogdan Szpila kandyduje do Rady Powiatu

Kandydaci Lewicy do Sejmiku pod wadowicką bazyliką i pomnikiem papieża przekonywali, że samorząd powinien być świecki

Na słynnym mostku w Rokowie zaprezentował się trzeci kandydat na fotel burmistrza Wadowic

Kim jest trzeci kandydat na fotel burmistrza Wadowic?

Na wadowickim rynku PiS zaprezentował swoich kandydatów w wyborach samorządowych