Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty chce uczynić świętym  Mikołaja Zebrzydowskiego, z
Drukuj
Burmistrz chce zrobić Zebrzydowskiego świętym. Sprawą zajmą się radni

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty chce uczynić świętym  Mikołaja Zebrzydowskiego, założyciela miasta. Sprawę mają przegłosować radni.

Burmistrz Kalwarii Zebrzydowskiej Augustyn Ormanty chce uczynić świętym marszałka wielkiego koronnego Mikołaja Zebrzydowskiego, założyciela tego miasta.

Pragnę, aby wielka postać fundatora Kalwarii Zebrzydowskiej, gorliwego obrońcy Kościoła Katolickiego, uzyskała dekret o heroiczności cnót, co byłoby rozpoczęciem jego procesu beatyfikacyjnego. Jego wiara i oddanie winny być dla nas wzorem – argumentuje włodarz.

Sprawą ma zająć się Rada Miejska w Kalwarii Zebrzydowskiej, która na sesji 17 grudnia będzie głosować w tej sprawie.

Był nie tylko darczyńcą i orędownikiem kościoła, ale i przykładnym mężem i ojcem, którego przykład wiary miał niebagatelne znaczenie w wyborze przez jego dwie córki poświęcenia się służbie Bogu w zakonie – możemy przeczytać w uzasadnieniu projektu uchwały, którą Ormanty przesłał radnym

Niektórych to dziwi, bo zazwyczaj to władze kościelne, czyli  kuria proponuje wyniesienie kogoś na ołtarze. Dziwią się też, czy Kalwaria nie ma większych problemów i spraw do załatwienia.

Przypomnijmy, że Kalwaria już w przeszłości zasłynęła kontrowersyjnymi decyzjami. Na początku listopada tego roku, na wniosek radnych Prawa i Sprawiedliwości, jako pierwsza gmina w Polsce uchwaliła stanowisko, w którym potępia protesty przeciwko zaostrzeniu prawa aborcyjnego oraz "ataki na kościół". Co ciekawe, w mieście wcześniej protestów nie było, zaś pierwszy odbył się... po ogłoszeniu rezolucji przez radnych.

Rok temu burmistrz Augustyn Ormanty chciał też ogłosić rezolucję w sprawie „walki z LGBT, deprawacją i demoralizacją dzieci oraz ideologiczną indoktrynacją w szkołach”. Wycofano się jednak z tego po tym, jak zrobiło się wokół tej sprawy głośno, zaś gminą, które takie pomysły przegłosowały groziła utrata unijnych dotacji.

Mikołaj Zebrzydowski urodził się w 1553 roku jako drugi syn Floriana Zebrzydowskiego i Zofii Dzikówny. W latach 1565-1569 uczęszczał do Kolegium Jezuickiego w Braniewie, skąd wyniósł bardzo dobre wykształcenie oraz głęboką pobożność. Mając trzydzieści lat ożenił się z Dorotą Herburtówną, z którą miał czworo dzieci, pierworodnego syna Jana oraz córki: Annę, Gryzeldę i Zofię. W 1585 roku został starostą generalnym krakowskim. Był marszałkiem sejmiku województwa krakowskiego w 1587 roku W latach 1601-1620 sprawował urząd wojewody krakowskiego, a w latach 1596-1600 marszałka wielkiego koronnego. Był starostą w swojej lanckorońskiej posiadłości. Wraz z królem Stefanem Batorym i Zygmuntem III Wazą brał udział w wielu bitwach i wojnach. W latach 80. XVI wieku związał się z obozem kanclerza Jana Zamojskiego, przez co stał się politycznym oponentem króla. Po śmierci Zamoyskiego w 1605 roku stanął na czele opozycji przeciw Zygmuntowi III Wazie, co doprowadziło w 1606 roku do rokoszu, na którego czele stanął, a który stłumiony został w wyniku poniesionej klęski w bitwie stoczonej w 1607 roku pod Guzowem. Po klęsce rokoszu odsunął się od życia politycznego. Będąc pod wpływem popularnego wówczas dzieła Christiana Adrichomiusza, opisującego Jerozolimę w czasach Chrystusa, do Jerozolimy wysłał swojego dworzanina Hieronima Strzałę, który przywiózł z Ziemi Świętej gipsowe modele kaplic: Krzyża Świętego i Grobu Chrystusa. W 1602 roku Zebrzydowski podpisał akt fundacyjny pod budowę klasztoru i sprowadził na to miejsce ojców bernardynów. Obiekty te stały się zaczątkiem pierwszej Polskiej Jerozolimy, która w ciągu wieków stała się cennym skarbem Kościoła i narodu polskiego. Widząc wielką popularność dróżek i klasztoru oraz coraz liczniejsze rzesze przybywających pielgrzymów dokonał w 1617 roku lokacji miasta Zebrzydowa. Po śmierci żony Doroty w 1610 roku coraz częściej spędzał czas w klasztorze. Zmarł 17 czerwca 1620 roku a jego doczesne szczątki spoczęły obok żony na Wawelu.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Żona posła postawiona do pionu przez wójta Spytkowic

Były burmistrz uniewinniony za rzekomą samowolę budowlaną w parku

20 lat w Unii Europejskiej. Na wadowickim rynku zbiorowe śpiewanie "Ody do radości.

Na ostatniej sesji tej kadencji pożegnano odchodzących radnych

Zielone światło od radnych. Wadowice powołały nową spółkę komunalną