Czy powiat wadowicki pomniejszy się? O przysiółek Sokółka w Łączanach w gminie Brzeźnica stara si
Nasz powiat się zmniejszy: Brzeźnica odda Sokółkę?

Czy powiat wadowicki pomniejszy się? O przysiółek Sokółka w Łączanach w gminie Brzeźnica stara się krakowska gmina Czernichów, która chce zmiany granic i jego przejęcia. O sprawie zadecydują konsultacje z mieszkańcami.

Władze gminy Czernichów w powiecie krakowskim wystąpiły do wójta Brzeźnicy Bogusława Antosa z wnioskiem o zmianę granic. Czernichów chce przejęcia 88 hektarowego przysiółka Sokółka w Łączanach. Przysiółek znajduje się pod drugiej stronie Wisły, gdzie swoje tereny ma właśnie krakowska gmina. To bardzo atrakcyjny kawałek ziemi: znajduje się tam m.in. elektrownia i żwirownia, a gmina "zarabia" z tego tytułu na podatkach, chociaż podobno nie o to chodzi, ale naturalne granice, wyznaczone przez koryto rzeki Wisły.

Włodarz Brzeźnicy o zmianie granic i decyzję o oddaniu przysiółka postanowił zapytać swoich mieszkańców. Od 9 do 22 czerwca potrwają w tej sprawie konsultacje.

Przedmiotem konsultacji jest wypowiedzenie się mieszkańców powiatu wadowickiego zamieszkałych na terenie gminy Brzeźnica w sprawie zmiany przebiegu granicy pomiędzy gminą Brzeźnica w powiecie wadowickim, a gminą Czernichów w powiecie krakowskim w ten sposób, by granica ta przebiegała środkiem koryta Wisły, a leżące w korycie i na lewym brzegu Wisły w przysiółku Sokółka działki zostały wyłączone z gminy Brzeźnica i włączone do gminy Czernichów, do obrębu geodezyjnego Rusocice – informuje Starostwo Powiatowe w Wadowicach.

Druki ankiet konsultacyjnych są dostępne w siedzibie Starostwa Powiatowego w Wadowicach oraz w Urzędzie Gminy Brzeźnica, a także w sieci (TUTAJ).  Wypełnioną ankietę można dostarczyć do tych instytucji, bądź mailowo  na adres poczty elektronicznej: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  w terminie od 9 do 22 czerwca.

Wyniki konsultacji zostaną przedstawione Radzie Powiatu w Wadowicach i będą pomocne przy podjęciu uchwały opiniującej wniosek wójta gminy Czernichów.

Spór o przysiółek, który historycznie przynależy do gminy Brzeźnica od wieków, co potwierdzają mapy z XVII wieku, nie jest nowy. 1 stycznia 2009 roku za czasów rządu Donalda Tuska zakończyła się o niego batalia władz gminy Czernichów i ten skrawek ziemi wrócił na mapy naszego powiatu  po kilku latach: w 2005 rząd premiera Marka Belki na wniosek Czernichowa przyznał tej gminie Sokółkę.(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl
Dodaj komentarz

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.