Pierwsza afera za kadencji nowego burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego? Radny Klinowski ujawnia bardz
Drukuj
Pierwsza afera burmistrza Kalińskiego? Zamiana gminnej działki budzi kontrowersje

Pierwsza afera za kadencji nowego burmistrza Wadowic Bartosza Kalińskiego? Radny Klinowski ujawnia bardzo dziwną sprawę zamiany atrakcyjnej działki gminnej z prywatnym przedsiębiorcą.

Ta sprawa swego czasu zbulwersowała mieszkańców. W 2014 rzutem na taśmę swojej ostatniej kadencji burmistrz Wadowic Ewa Filipiak (obecnie posłanka PiS) podjęła uchwałę w sprawie zamiany gminnych nieruchomości położonych w Wadowicach przy rondzie gen. Okulickiego i moście na Skawie  z prywatnym przedsiębiorcą, który swego czasu prowadził w centrum miasta restaurację. Do zamiany nie doszło: wybory wygrał Mateusz Klinowski, który uznał, że taka zamiana dla gminy nie jest korzystna, do tego dochodziła podejrzana przestępcza przeszłość człowieka, który miał wejść w posiadanie atrakcyjnych terenów.

Jak się okazuje sprawa ma ciąg dalszy po ponad 4 latach. Jak poinformował na Facebooku były burmistrz Wadowic a aktualnie opozycyjny radny Rady Miejskiej w Wadowicach Mateusz Klinowski, aktualny burmistrz miasta Bartosz Kaliński na początku kwietnia  zaakceptował uchwałę nr XXXII/318/2014 (sprzed kilku lat, uchwaloną jeszcze przez zupełnie inny skład rady!) dotyczącą właśnie zamiany rzeczonych nieruchomości. Mógł tak zrobić, ale jak zauważa Klinowski, nie wspomniał o tym słowem w sprawozdaniu na ostatniej sesji a także zrobił to bez porozumienia z aktualną Radą Miejską w Wadowicach. Radni jak się okazuje, nic w tej sprawie nie wiedzą...

Tym sposobem gmina Wadowice przekazała prywatnemu inwestorowi atrakcyjny teren przy samym rondzie w dodatku z kamienicą przy ulicy Lwowskiej 90 w której znajdują się mieszkania komunalne z lokatorami, w zamian dostając zupełnie dla gminy nieatrakcyjny, wąski pas terenu, na którym znajduje się parking galerii handlowej inwestora oraz dwa nieduże mieszkania, które przeszły na własność gminy (mają w nich zamieszkać przeniesieni lokatorzy). Jak twierdzi Klinowski, gmina do tego... wydzierżawiła ten teren inwestorowi. Pod parking...  Inwestor wpłacił dodatkowo też 180 tysięcy złotych jako „wyrównanie” na poczet zamiany nieruchomości.

Niedawno "Pudelkowe" media w sensacyjnym tonie poinformowały, że być może na początku przyszłego roku powstanie pierwsza restauracja którejś z dwóch amerykańskich sieci restauracji fast-food. W domyśle chodzi  o McDonalds lub KFC. Nie da się ukryć, że teren, którego pozbyła się gmina Wadowice na korzyść inwestora  (rondo, przy  skrzyżowaniu dwóch ruchliwych dróg krajowych nr 28 i nr 52) wydaje się wręcz wymarzony  na tego typu restaurację...

 

Zbulwersowany zamianą radny Klinowski, wystosował do burmistrza Kalińskiego interpelacje, w której zadał szereg pytań. m.in. o uzasadnienie i argumenty finansowe i gospodarcze, opinię prawną dotyczącą dopuszczalności i zasadności a także czy i jakie gmina Wadowice poniesie koszt związane np. z remontem mieszkań dla osób przenoszonych z budynku przy ulicy Lwowskiej 90. Zapowiada też dalsze kroki w tej sprawie.

Właściciele Ogrodowej otwarcie popierali w kampanii wyborczej Bartosza Kalińskiego. Stali też za atakami portalu Wadowice24 na mnie. Wygląda na to, że burmistrz z Łączan postanowił się odwdzięczyć. Szkoda, że kosztem majątku Wadowic, ale co go obchodzi interes tego miasta, skoro z rodziną nawet tu nie mieszka? Sprawą z pewnością powinna jednak zainteresować się prokuratura i pewnie tak się stanie. Jeżeli nie teraz, to po jesiennych wyborach... To zresztą dopiero pierwsza z „afer Kalińskiego”, które będę sukcesywnie ujawniał – mówi nam były burmistrz Wadowic a aktualnie radny Mateusz Klinowski.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

PiS zaprezentował listę kandydatów w wyborach. Kto powalczy o głosy wyborców w naszym regionie?

Poseł Józef Brynkus będzie jedynką... z PSL

Dwa miesiące po konferencji a burmistrz Kaliński dalej nie upublicznił wyników audytu

RIO: Absolutorium dla burmistrza Kalińskiego zgodne z prawem. Klinowski: To scenariusz Barei

Burmistrz Kaliński posądza dziennikarza o stalking. Ten nie pozostaje dłużny