Od soboty 27 kwietnia od godziny 6:00 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski straj
ZNP zawiesza strajk nauczycieli. Porozumienia z rządem dalej nie ma

Od soboty 27 kwietnia od godziny 6:00 rano Związek Nauczycielstwa Polskiego zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza a nie kończy, bo jak podkreśla prezes ZNP Sławomir Broniarz, rząd nie wypełnił postulatów strajkujących, którzy dają premierowi Morawieckiemu czas do września.

Od poniedziałku (20.04) uczniowie wracają do normalnych zajęć w szkołach, w których od 8 kwietnia nie odbywały się zajęcia z powodu strajku nauczycieli. W czwartek (25.04) na konferencji prasowej poinformowano, że Związek Nauczycielstwa Polskiego od soboty (27.04) od godziny 6:00 zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza a nie kończy, bo strajkujący do dziś nie doszli do porozumienia z rządem.

Panie Morawiecki, dajemy panu czas do września. Czekamy na pana rozwiązania tego problemu – powiedział na konferencji Sławomir Broniarz, prezes Związku Nauczycielstwa Polskiego.

Przypomnijmy, Związek Nauczycielstwa  Polskiego żądał podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. W trakcie negocjacji zmodyfikowano żądania i obecnie NFZ i FZW postulują 30% podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15% od 1 stycznia i 15% od 1 września tego roku.

Jednocześnie rząd przygotował na czwartek (25.04) specjalną nowelizację prawa oświatowego. Miała ona zagwarantować, że matury się odbędą i nie będzie problemu z klasyfikacją uczniów. Matury w całej Polsce jak i w powiecie wadowickim dzięki zawieszeniu strajku odbędą się więc bez problemów.

Oświadczenie Sławomira Broniarza, prezesa Związku Nauczycielstwa Polskiego skierowane do premiera Mateusza Morawieckiego:
 
Dzisiaj w Sejmie mamy do czynienia z próbą finalnego demontażu polskiego systemu edukacji.
 
Dlatego stajemy tu dziś przed Państwem – my, nauczyciele, ale też rodzice i uczniowie - żeby ogłosić wspólną decyzję co do kolejnych kroków. Od soboty, 27 kwietnia, ZNP zawiesza ogólnopolski strajk. Zawiesza, ale nie kończy. Powiem więcej: od dzisiaj wchodzimy w nowy, znacznie ważniejszy etap.
 
Jesteśmy bowiem w połowie drogi. Dlatego dzisiaj nie podpisujemy tego, co podpisała Solidarność, torpedując negocjacje z rządem. Żądamy natomiast usystematyzowanej i osadzonej w krótkim czasie rozmowy o pakiecie odbudowy systemu edukacji na miarę XXI wieku i odpowiedniego rozwoju dzieci i młodzieży.
 
Chciałbym powiedzieć tu jasno: prawda jest taka, że strajk mógłby być prowadzony dalej. Prawda jest taka, że strajk trwałby w czasie matur. I nie zdołalibyście, Panie Premierze Morawiecki, rozwiązać tego problemu. Nie bylibyście w stanie zastąpić nauczycieli, zaryzykowalibyście dobro uczniów, skazalibyście ich na ten stres. Nie wzięliście za nich odpowiedzialności – dlatego bierzemy ją my. Nauczyciele i rodzice. I dlatego, w porozumieniu z samymi uczniami, podjęliśmy decyzję o zawieszeniu strajku, by zapewnić uczniom warunki do spokojnego ukończenia roku.
 
Panie Premierze Morawiecki, dajemy Panu czas do września. Czekamy na konkretne rozwiązania. My swoje przedstawiamy jako rozwiązanie całościowe.
 
Stoję tu dziś naprzeciwko Pana nie ja, jeden związkowiec. Nie jeden związek zawodowy. Ale miliony ludzi. Rodzice, uczniowie i nauczyciele. I nie poddamy się. To nie jest żaden partyjny konflikt, jakich rozgrywacie dziesiątki. To nie jest konflikt PiS czy PO, Jarosława Kaczyńskiego czy Grzegorza Schetyny. Nie zakopiecie go w partyjnych przepychankach i medialnej rozgrywce. To sprawa milionów Polaków. Nie damy się podzielić.
 
 
Powiem Panu więcej, jako związkowiec, który pamięta lata ‘80. Wtedy też zaczynało się od pojedynczych akcji. Ale każdy taki zryw, jak wielki strajk nauczycieli, daje ludziom siłę. Tworzy się kula śniegowa, której nie będzie Pan w stanie powstrzymać propagandą. Bo ludzie wiedzą, że jest źle i czują okazywaną im pogardę. Czujemy to my, czują to lekarze, czują to opiekunowie niepełnosprawnych, przedsiębiorcy. Czują to wychodzące na ulice protestować kobiety. Ale też, musi Pan wiedzieć, my czujemy się coraz bardziej razem. Odebrałem przez te dni dziesiątki telefonów od ludzi, których podziwiałem za walkę i przeciwstawianie się niesprawiedliwości. Lekarzy, prawników, artystów, legend strajków z lat ’80-tych, ale też po prostu: rodziców.
 
I powiem Panu jedno – z taką siłą, z siłą zjednoczenia ludzi, Pan nie wygra. Jeśli będzie trzeba, staniemy razem jesienią przed Pana Kancelarią, wszyscy. Setki tysięcy nauczycieli, pielęgniarek, rodziców, uczniów, pacjentów, opiekunów niepełnosprawnych, kobiet i mężczyzn. My, ludzie. Wszystkich nas nie zlekceważycie.
 
Z całą stanowczością chcę podkreślić: niczego dziś nie podpisujemy. Nie składamy broni. Nie przystąpimy też do fasadowych negocjacji organizowanych przez rząd. Zamykamy dziś pierwszy etap. Przez 17 dni posunęliśmy negocjacje do przodu. Na ten moment mamy:
 
• 10 proc. podwyżki od września
 
• skrócenie awansu zawodowego z 15 do 10 lat
 
• wycofanie oceny pracy nauczyciel (na poziomie każdej szkoły)
 
• uwolnienie dodatku stażowego (administracja i obsługa) – skutkuje wzrostem pensji
 
• wprowadziliśmy do debaty publicznej sprawę zarobków nauczycieli i innych pracowników szkół i przedszkoli.
 
To jednak nadal nie rozwiązuje najpoważniejszych problemów, przekładających się na dobro uczniów: czasu dla nich, podstawy programowej, utrzymania w zawodzie najlepszych. Dzisiaj rozpoczynamy prace w ramach drugiego etapu naszej strategii:
 
• zorganizujemy w czerwcu prawdziwy okrągły stół edukacji
 
• rozpoczynamy budowę szerokiej koalicji na rzecz stworzenia tzw. pakietu wrześniowego - mamy kalendarz spotkań ze środowiskami, którzy identyfikują się z mocnym system edukacji w naszym kraju
 
• Zaczynamy promocję programu „Szkoła na szóstkę”, która będzie elementem szerszego pakietu wrześniowego wypracowanego z naszymi partnerami
 
Program „Szkoła na szóstkę” to:
 
• wzrost nakładów na edukację do 5 proc. PKB
 
• odchudzenie podstaw programowych (w tym lekki tornister )
 
• kształcenie umiejętności zamiast nauki pamięciowej
 
• zmniejszenie biurokracji w szkołach
 
• zwiększenie autonomii szkół i nauczycieli
 
• wzrost wynagrodzeń nauczycieli i pracowników oświaty
 
Pierwszy etap strajku pokazał nam wszystkim, że można. Że można się zorganizować i przeciwstawić. Że nie trzeba godzić się na niegodne dla uczniów, rodziców i nauczycieli warunki funkcjonowania systemu oświaty. Że nie trzeba uginać się przed propagandą i siłowymi rozwiązaniami rządu. Stoimy tu dziś silniejsi, bo wiemy już, że jesteśmy w stanie skutecznie zorganizować z dnia na dzień pół miliona nauczycieli, tysiące szkół, a przede wszystkim – że są z nami rodzice, uczniowie i wiele środowisk.
 
W tym miejscu chciałbym ogromnie podziękować i w imieniu ZNP wyrazić podziw dla tych strajkujących, którzy trzy tygodnie wytrwali w proteście mimo akcji zastraszania przez przedstawicieli władzy, kuratoria, czasem nawet policję, którzy nie ulegli nagonce. I apeluję do Was, przyjaciele: zawieście strajk. Pokazaliśmy już siłę. Siła w jedności. Mamy plan i zrealizujemy go. W imieniu nauczycieli dziękuję też przede wszystkim uczniom i rodzicom – to da nas bardzo dużo znaczy, że staliśmy i stoimy tu razem. Bardzo doceniamy także poparcie strajku, jakie dostaliśmy: demonstracje, koncerty, zbiórki pieniędzy m.in. na Fundusz Strajkowy. Dziękujemy za ten obywatelski odruch solidarności. Traktujemy go jako wielkie zobowiązanie. I obiecuję, że wykorzystamy ten potencjał, by dalej, nieprzerwanie bronić polskiej szkoły i by doprowadzić do koniecznych zmian.
 
Dziś zawieszamy strajk, ale walka trwa i będzie trwała do skutku.
 
Panie Premierze Morawiecki, siadamy do pracy, radzę zrobić to samo.
 
Proszę być gotowym na wrzesień

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Komentarze   

+1 #1 hahaha 2019-04-25 15:02
Rozmawiałem wczoraj z nauczycielką - powiedziała że się z mediów dowiedziała że źle zarabia. Moja znajoma nauczycielka strajkowała dwa dni bo jej było wstyd tego co się dzieje. Nauczyciele boją się przyznać że są nauczycielami, zrobiliście tylko nagonkę i kolejny podział społeczny. Po drugie sobie nauczyciele pogorszyli relację z rodzicami. W jednej z Wadowickich szkół o mało nie doszło do przepychanek Nauczycieli z Radą Rodziców.
Cytować
-10 #2 Belfry 2019-04-25 15:06
Grupa Społeczna NAUCZYCIELE, ludność pospolita oczekuje od was innej formy protestu. Jesteście elitą społeczną a stosujecie metody pasujące do nizin społecznych. Kłamstwo, oczernianie, szantaż, wykorzystywanie nieletnich. Co jesteście w stanie jeszcze zrobić dla KASY.
Cytować
+17 #3 dzik 2019-04-25 17:02
Apropo robienia sobie jaj z edukacji. Pani B. ze zdjęcia robiła sobie z edukacji jaja bardzo często. Nie wiem czy spotkałem na swojej drodze gorszego nauczyciela.

Bardzo skutecznie zniechęciła mnie do dalszej nauki języka Angielskiego.
Cytować
+15 #4 Lol 2019-04-25 17:46
Ta nauczycielka to totalna porażka! Pomyłka zawodu!
Cytować
+13 #5 lakiluk 2019-04-25 17:47
Ta Pani ze zdjęcia, to powinna trzymać w ręku to co lubi najbardziej #kielonwódki
Cytować
-2 #6 Jarosław z pis 2019-04-25 18:08
BRONIARZ WEŹMIE CAŁĄ WYPŁAT 10 000ZŁ ALBO WIĘCEJ A WY GŁ. KRÓWKI CO MACIE PARE 100 MNIEJ . JACY NAUCZYCIELE TAKIE GIMBUSY RĘCE OPADAJĄ -
Cytować
-6 #7 Gorzenianka 2019-04-25 22:05
Szkoda, że to już koniec.
Gabinet dziewiątka opustoszeje, trzeba iść na lekcje.
A tak było tam gwarno i wesoło :sad:
Cytować
+7 #8 On 2019-04-26 01:38
Internet nie zapomina niczego. Co poniektórzy będą się musieli z tym zmierzać przez wiele lat.
Cytować
+2 #9 dron 2019-04-26 09:48
No i co ,"terorist brona" zostawił was nieboraków nauczycieli z ręka w nocniku.Przypom nijcie temu poplecznikowi ugrupowania "patologicznych oprawców"kiedy będzie startował do parlamentu,że tam dla wihszycieli miejsca nie ma.A wy nieboraki nie macie co się martwić i tak dostaniecie podwyżkę ,którą nasz polski Rząd Wam obiecał.
Cytować
-2 #10 qaz 2019-04-26 10:22
Panie Guzik, Pan ma Żonę nauczycielkę czy może kogo w rodzinie? Dla mnie nauczyciele tym strajkiem zrównali się z górnikami i innymi roszczeniowcami . I napiszę więcej... Jak do tej pory broniłem autorytetu nauczyciela, tłumaczyłem dzieciakom, że nauczyciel to świętość i mają być grzeczni i posłuszni przymykając oko na NIEKOMPETENCJE i nieprzygotowani e do zawodu niektórych - tak teraz będę piłował równo wszystkich którym pomyliło się powołanie i nie potrafią uczyć. Będę pisał skargi do dyrekcji, kuratorium. Będę piętnował zatrudnionych po znajomości. A tych którzy nie dadzą paragonu po korepetycjach poproszę o niego.
Cytować
+1 #11 Ocet 2019-04-26 10:37
Nie ma to jak zawistny Polak zawsze gotowy do działania...
Cytować
-6 #12 Gorzenianka 2019-04-26 20:54
Jutro jedziemy na 2-dniową wycieczkę nauczycielską, to sobie odbijemy konieczność powrotu do zajęć.
Się będzie działo - w poniedziałek relacja :P
Cytować
+1 #13 reks 2019-04-27 05:18
Jezeli jest tak zle w edukacji mało zarabia to kto was trzyma zwolnijcie się i poszukajcie sobie innej pracy lepiej płatnej a trzymacie się jak kleszcz baraniej dupy nadete damy co uważają się nad ludzi a w tych swoich filmikach widać dno zwolnić towarzystwo i zatrudnić nauczycieli z powołania żeby uczen nie musiał brać korepetycji w wolnym czasie
Cytować

Dodaj komentarz

Kod antyspamowy
Odśwież

Pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Redakcja portalu WadowiceOnline.pl informuje, że nie odpowiada za treść komentarzy użytkowników. Komentarze o charakterze gróźb, personalne ataki oraz komentarze zakłócające dyskusję (trolling, spam) będą usuwane.