Ponad dwieście osób, głównie nauczycieli ale też i przeciwników działań obecnego rządu PiS przem
Drukuj
Milczący marsz nauczycieli przeszedł wadowickim rynkiem

Ponad dwieście osób, głównie nauczycieli ale też i przeciwników działań obecnego rządu PiS przemaszerował wadowickim rynkiem w marszu milczenia jako wyraz solidarności ze strajkującym od tygodnia środowiskiem nauczycielskim.

Tak jak zapowiadali, tak zrobili. W poniedziałek (15.04) o godzinie 15:00 na Placu Jana Pawła II w Wadowicach rozpoczął się milczący protest jako wyraz wsparcia dla strajkujących w całej Polsce. Na płycie rynku pojawiło się ponad dwieście osób, głównie nauczycieli z większości strajkujących w powiecie szkół, chociaż pojawiły się też osoby ze szkół z Krakowa, czy Makowa Podhalańskiego. Nie zabrakło przedstawicieli Stowarzyszenie Wadowickie Inicjatywy Obywatelskie (WIO), Komitetu Obrony Demokracji czy radnego Rady Powiatu Wadowickiego Sebastiana Mlaka. Wśród nich byli również mieszkańcy, przeciwnicy obecnego rządu Prawa i Sprawiedliwości i jego działań, nie tylko na polu edukacji.

Zgromadzeni zaopatrzeni zaopatrzeni w karteczki z wykrzyknikiem i banery "Stowarzyszenie WIO murem za nauczycielem", "Program partii pogromem edukacji" czy "Nie róbcie jaj z edukacji" przemaszerowali kilkukrotnie wokół placu i pozowali do wspólnego zdjęcia.

Nie można dłużej stać z boku i patrzeć, jak rząd skłóca i upadla kolejną grupę zawodową, jak lekceważy tysiące wykształconych ludzi każąc im pracować dla idei, jak lekceważy setki tysięcy dzieci, młodzieży i ich rodziców biorąc ich wszystkich na przetrzymanie! Protestujemy, bo chcemy, aby ten strajk zakończył się jak najszybciej, aby rząd usiadł do stołu mediacyjnego – mówili protestujący.

Marsz odbył się w spokojnej atmosferze.  Nauczyciele zapowiadają kolejne marsze, następny ma odbyć się we wtorek (16.04) o godzinie 17:00 w tym samym miejscu.

Przypomnijmy, że w poniedziałek (15.04) rozpoczął się drugi tydzień strajku nauczycieli. Związek Nauczycielstwa  Polskiego żądał podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. W trakcie negocjacji zmodyfikowano żądania i obecnie NFZ i FZW postulują 30% podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15% od 1 stycznia i 15% od 1 września tego roku. Strajk ma trwać aż do odwołania. Dotychczas strajkujący nie doszli do porozumienia z rządem.

Warto dodać, że mimo strajku, w ubiegłym tygodniu we wszystkich szkołach w powiecie wadowickim rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Dyrektorzy placówek stanęli na wysokości zadania i zorganizowali komisje egzaminacyjne. Tak zresztą zapowiadano jeszcze przed rozpoczęciem strajku. W poniedziałek (15.04) rozpoczęły się też bez przeszkód pierwsze w historii egzaminy ósmoklasisty.

 

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Święty Maksymilian Kolbe ma być patronem Małopolski. Tak chcą radni sejmiku

Konwent powiatów w formie wideokonferencji. O czym rozmawiano?

Do sądu trafił kolejny akt oskarżenia przeciwko byłemu burmistrzowi Wadowic

Burmistrz Kaliński przedłużył o 3 miesiące termin wyrzucenia TMZW z ich dotychczasowej siedziby

Rząd przedłuża obostrzenia. Wyjątkiem jest powrót najmłodszych uczniów do szkół