Żołnierze Wyklęci z naszego regionu mają doczekać się pośmiertnego odznaczenia orderami Krzyża Ni
Drukuj
Poseł Brynkus wywalczył pośmiertne odznaczenie wadowickich Żołnierzy Wyklętych?

Żołnierze Wyklęci z naszego regionu mają doczekać się pośmiertnego odznaczenia orderami Krzyża Niepodległości z Mieczami lub  Odrodzenia Polski. Poseł z Wadowic Józef Brynkus (Kukiz '15) zawnioskował w tej sprawie do kancelarii prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Poseł Józef Brynkus (Kukiz '15) zawnioskował o odznaczenia dla pochodzących z naszego regionu Żołnierzy Wyklętych: kapitana Feliksa Kwarciaka „Staszka” „Siwego”, porucznika Mieczysława Wądolnego „Granita” „Mściciela”, podporuczników Mieczysława Kozłowskiego „Żbika” „Bunta” i Jana Ziomkowskiego „Śmiałego”, sierżanta Mieczysława Spuły „Felusia” oraz kaprala Jana Sałapatka „Orła”.

Dyrektor Roman Kroner z Biura Odznaczeń i Nominacji kancelarii prezydenta RP poinformował posła, że w efekcie jego starań, sprawą zainteresowano szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, który przygotowuje stosowne wnioski o nadanie orderów.

Szef UdSKiOR minister Jan Józef Kasprzyk przygotował już wniosek o nadanie Krzyża Komandorskiego Orderu Odrodzenia Polski dla Jana Sałapatka. W toku jest także zainicjowana w roku ubiegłym przez posła Brynkusa sprawa odznaczenia Orderem Krzyża Niepodległości z Mieczami jednego ze współtowarzyszy Jana Sałapatka, Mieczysława Zaręby, zamordowanego w grudniu 1949 roku i spoczywającego na wadowickim Cmentarzu Parafialnym. Trwa też przygotowywanie i opracowanie wniosków o odznaczenia dla pozostałych Żołnierzy Wyklętych z naszego regionu.

Kult Żołnierzy Wyklętych stał się dziś fundamentem państwowej polityki pamięci z Prawem i Sprawiedliwością na czele. Pojawiają się jednak głosy, również poważnych historyków, że historia nie jest czarno-biała i często dochodzi do pomieszanie bohaterów i zbrodniarzy a także kreowanie tym sposobem nowych bohaterów, często zgodnie z partyjnym zapotrzebowaniem.  

(MG)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Klinowski o Biedroniu: "Usunął mnie, żeby ułatwić zdobycie mandatu przez swojego chłopaka"

Burmistrz Kaliński nie upubliczni wyników słynnego audytu

W Oświęcimiu Koalicja Obywatelska przedstawiła kandydatów w wyborach w naszym okręgu

Wadowice będą mieć w wyborach do Sejmu aż pięciu kandydatów?

Koalicja Obywatelska ujawniła listy wyborcze. Kto powalczy o głosy wyborców w naszym regionie?