Od kilku dni trwa strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Nauczyciele z gminy Andrychów przygotowali
Drukuj
Strajk trwa. Nauczyciele tłumacza powody, pokazują też swoje zarobki

Od kilku dni trwa strajk nauczycieli i pracowników oświaty. Nauczyciele z gminy Andrychów przygotowali list otwarty w którym tłumaczą, o co walczą i dlaczego nie zamierzają rezygnować. Przygotowano również odpowiedź na przekaz rządowej TVP na temat zarobków i podwyżek.

Od poniedziałku (8.04) trwa strajk nauczycieli. Związek Nauczycielstwa  Polskiego żądał podwyższenia wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli, wychowawców, innych pracowników pedagogicznych i pracowników niebędących nauczycielami o 1000 złotych z wyrównaniem od 1 stycznia 2019 roku. W trakcie negocjacji zmodyfikowano żądania i obecnie NFZ i FZW postulują 30% podwyżki rozłożonej na dwie tury - 15% od 1 stycznia i 15% od 1 września tego roku. Strajk ma trwać aż do odwołania, w powiecie wadowickim strajkuje większość szkół. Na razie nie ma kompromisu między strajkującymi  a stroną rządową.

Mimo strajku, w środę (10.04) o godzinie 9:00 we wszystkich szkołach w powiecie wadowickim rozpoczęły się egzaminy gimnazjalne. Dyrektorzy placówek stanęli na wysokości zadania i zorganizowali komisje egzaminacyjne. Tak zresztą zapowiadano jeszcze przed rozpoczęciem strajku. Rodzice i maturzyści zaniepokojeni są jednak zbliżającymi się egzaminami maturalnymi.

Tymczasem nauczyciele z gminy Andrychów przygotowali list otwarty do mieszkańców, w którym krótko tłumaczą dlaczego strajkują i dlaczego nie zamierzają przerywać akcji:

Nauczyciele przygotowali również odpowiedź, na przekaz jaki płynie z rządowej TVP, w sprawie płac. Co ciekawe, mimo takiego kryzysu w kraju, na odbywającej się w sobotę (13.04) regionalnej konwencji PiS, prezes partii  Jarosław Kaczyński nawet się nie zająknął o trwającym strajku nauczycieli...

 

Z sondy, którą przeprowadziliśmy na facebookowym profilu portalu WadowiceOnline.pl wynika, że większość z ponad 1 500 głosujących naszych czytelników jest przeciwko strajkowi nauczycieli: 57%  nie popiera strajku, 43% popiera.

(Marcin Guzik)

NAPISZ DO NAS: kontakt@wadowiceonline.pl

Ostatnie artykuły z kategorii Polityka:

Liderzy naszego okręgu spotkali się na debacie przedwyborczej

Jarosław Kaczyński wybiera się do Wadowic. Będzie promował kandydatów PiS

Idziemy na wybory. Akcja profrekwencyjna na wadowickim rynku

Wybory do Sejmu i Senatu. Jak będziemy głosować? Komisarz Wyborczy informuje

Były burmistrz Wadowic zapowiada doniesienie do prokuratury w sprawie południowej obwodnicy